Наманган вилоят ҳокими Шавкат Абдураззоқов Чортоқ туманидаги ўрганишлари давомида, 5-умумтаълим мактабида янги ўқув йилига ҳамда сайлов жараёнларига тайёргарлик ишларини кўздан кечирди.
Мазкур мактаб 420 ўринга мўлжалланган бўлиб, ўқув биноларини тубдан янгилаш, замон талаблари даражасида шароит яратишга зарурат туғилган. Ўрганиш давомида айни ушбу жиҳатга эътибор қаратилди. Вилоят раҳбари мактаб келгуси йил инвестиция дастурига киритилиши ва мукаммал реконструкция қилинишини билдирди.
Чортоқ туманида жорий йил ижтимоий ва ишлаб чиқаришни ривожлантириш дастурига киритилган 8 та ижтимоий соҳа объектининг 3 таси мактабгача таълим ташкилоти ҳисобланади.
Жумладан, Ласкидон маҳалласидаги 30-мактабгача таълим ташкилоти ҳам 2024 йил инвестиция дастури асосида тубдан янгиланиб, масканда лойиҳа қиймати 4,2 миллиард сўм бўлган 150 ўринли янги бино қурилмоқда.
Вилоят раҳбари ушбу объектда бўлиб, қурилиш-таъмирлаш ишлари билан танишди. Жараёнларни тез ва сифатли амалга ошириш юзасидан мутасаддиларга кўрсатмалар берди. Шу ернинг ўзида аҳоли вакиллари, нуронийлар билан мулоқот ўтказилди.
Ишчи гуруҳнинг Ласкидон маҳалласидаги ўрганишлари давомида хонадонлар томорқасидан фойдаланиш масаласига эътибор қаратилди.
Маҳалланинг деярли ҳар бир хонадонида томорқадан самарали фойдаланиб, даромад олаётганлар кўпчиликни ташкил этади. Омилкорлардан бири Бирдамлик кўчасида яшовчи Мирзаолим Раҳимов хонадонида томорқадан фойдаланиш ҳолати ўрганилди. Жараёнда “Сайхунобод тажрибаси” асосида ўзини ўзи банд қилиш орқали аҳоли даромадини ошириш масаласига эътибор қаратилди.
Ишчи гуруҳнинг кейинги манзил Лангар ота зиёратгоҳи бўлди. Бу ердаги кўҳна тут дарахти Лангар отанинг ерга санчган ҳассасидан кўкарган дейишади. Лангар ота вафот этганларидан сўнг шу ерга дафн этилгани ҳақида маълумотлар бор.
Қадамжони обод ва кўркам зиёрат туризми объектига айлантириш мақсадида ҳомийлик асосида кенг кўламли бунёдкорлик ишлари давом эттирилмоқда.
Вилоят раҳбари масканда олиб борилаётган кенг кўламли қурилиш ва ободонлаштириш ишлари билан танишди.

Хоким Наманганской области Шавкат Абдураззоков в ходе проведения изучений в общеобразовательной школе № 5 Чартакского района ознакомился с подготовительной работой к новому учебному году и избирательному процессу.
В школе, рассчитанной на 420 мест, необходимо обновить учебные здания и создать современные условия. Глава области сказал, что в будущем году школа будет включена в инвестиционную программу и будет реконструирована.
В Чартакском районе из 8 объектов, включенных в программу социально-производственного развития нынешнего года, 3 объекта являются дошкольными образовательными учреждениями.
Преобразовывается дошкольное образование учреждение № 30 в махалле «Ласкидон». На основе инвестиционной программы 2024 года здесь строится новое здание на 150 мест, проектная стоимость которого составляет 4,2 миллиарда сумов.
Глава области ознакомился с проводимой работой на этом объекте. Дал указания по проведению работы качественно и в установленные сроки. Здесь провел встречу с жителями махалли.
В ходе изучений в этой махалле внимание было обращено на использование приусадебных участков.
В махалле большинство жителей эффективно используют приусадебные земли и получают хорошие доходы. В частности, рабочая группа на улице Бирдамлик посетила дом земледельца Мирзаолима Рахимова. Члены этой семьи на основе «Сайхунабадского опыта» занимаются самозанятостью и увеличивают свои доходы.
Рабочая группа побывала в месте поклонения Лангар ота. Здесь есть древнее дерево, которое, согласно легенде, выросло из воткнутого в землю посоха Лангара ота. Также бытует мнение, что именно здесь похоронен святой.
В целях преобразования места поклонения в туристический объект здесь на основе спонсорства проводится масштабная созидательная работа.