Томорқа хўжалигидан оқилона фойдаланиш, уни даромад манбаига айлантириш аҳоли бандлигини таъминлашнинг муҳим йўлларидан биридир.Мамлакатимиз раҳбарининг бу ташаббуси шу кунларда нафақат Сайхунобод туманида, балки бутун мамлакатимизга кенг жорий этилмоқда.
Сайхунобод тажрибасининг самарасини шу ҳудудда истиқомат қилаётган аҳолининг турмуш даражаси юксалаётгани мисолида ҳам кўриш мумкин. Илгарилари кўплаб хонадон соҳиблари ўз томорқасининг бўш турмаслиги учун маккажўхори ва беда экиб банд қилишар, рўзғор учун керакли бўлган полиз, сабзавот маҳсулотлари ва мева- чевалар учун бозорга югуришарди.
Юртбошимиз ташаббуси билан ҳар бир хонадонда табиий иситиладиган кичик иссиқхоналар барпо этиш йўлга қўйилди. Бу иссиқхоналар турли хил эрта пишар кўчатлар билан таъминланди. Кўп қаватли уйларда яшовчилар учун имкониятига қараб суғориладиган экин майдонларидан ерлар ажратиб берилди. Натижа кутилгандан ҳам зиёда бўлаётганини ҳаётнинг ўзи кўрсатмоқда.
–Томорқамда тўрт сотих майдонга иссиқхона қургандим, –дейди Фаровон маҳалласида яшовчи Юсуф Мирзаев. –У ерга эрта пишар помидор кўчати эккандим. Уч марта ҳосилини йиғиштириб олганимдан сўнг иссиқхона учун сарфлаган маблағим қопланди. Ҳали яна икки марта ҳосил йиғиштириб олиш имкониятимиз бор. Бундан ташқари, очиқ майдонларимизга болгар қалампири, гармдори, бақлажон ҳам экканмиз. Уларни ҳам пешма- пеш йиғиштириб, бозорга чиқараяпмиз.
Бундай илиқ гапларни бошқа юртдошларимиздан ҳам кўп эшитдик. Улар нафақат ўзларининг бандликлари ҳақида, ҳаттоки даромадининг ҳар йилгидан ортганини айтишиб, бу ташаббуснинг ижрочиларига ўз миннатдорчиликларини билдиришмоқда.
Сайхунобод тажрибаси ўзининг истиқболи порлоқ эканлигини амалда кўрсатди. Биргина туманнинг ўзида аҳоли томорқасида етиштирилган сабзавот ва полиз маҳсулотларидан 8000 тоннаси экспортга йўналтирилди. Шу билан бирга ички истеъмол учун 28000 тонна маҳсулот сотилди.
Тумандаги тижорат банклари мутассаддиларининг маълум қилишича, айрим томорқа эгалари томонидан иссиқхона қурилиши учун олинган қарзларни муддатидан олдин сўндириш ҳаракатлари ҳам бошланган. Фуқаролар йиғинлари томонидан ҳар бир хонадондаги томорқаларда етиштирилган маҳсулотлар миқдори, уларнинг сотилиши, аҳолининг бундан олаётган даромадлари ҳам қатъий назоратга олинган. Маҳаллалардаги ҳоким ёрдамчилари томорқа эгаларининг яхши даромад қилишаётганини алоҳида эътироф этишмокда.
Тан олиш керакки, Сайхунобод тажрибаси деб эътироф этилган бу ҳаракатга дастлаб шубҳа билан қаровчилар ҳам бўлди. Аҳоли ўртасидаги тушунтириш ва уларнинг бу ҳаракат истиқболига бўлган ишончини мустаҳкамлаш борасидаги ишлар бесамар кетмади.
Бу ҳаракат Сирдарё вилоятининг бошқа қишлоқ ва маҳалаларида ҳам катта самара берганини билишнинг ўзи қувонарли ҳолат. Айниқса, ёшлар шу кунларда янги орзу- истакларини дилларига жойлаган ҳолда қишки мавсум учун ўз иссиқхоналарини шайлашмокда.

«Сайхунабадский опыт» дает свои результаты
Разумное использование приусадебного участка, превращение его в источник дохода – один из важных способов обеспечения занятости населения. В наши дни данная инициатива главы государства широко реализуется не только в Сайхунабадском районе, но и по всей стране.
Результаты опыта Сайхунабадского района можно увидеть на примере повышения уровня жизни местного населения. В прошлом многие домовладельцы сажали кукурузу и люцерну, чтобы приусадебные участки были заняты, а за необходимыми продуктами, овощами и фруктами отправлялись на рынок.
По инициативе Президента в каждом доме созданы небольшие теплицы с естественным отоплением. В эти теплицы были поставлены разнообразные саженцы. Жителям многоэтажных домов в зависимости от возможности выделялась земля с орошаемых полей. Результат превзошел все ожидания.
– Я построил теплицу на четырех гектарах в своем саду, – говорит житель махалли Фаровон Юсуф Мирзаев. – Высадил рассаду томатов. После трех урожаев мои затраты окупились. У нас еще впереди два урожая. Кроме того, мы выращиваем на своих открытых полях болгарский и горький перец, баклажаны, постепенно собираем урожай и поставляем на рынок.
Много таких обнадеживающих слов мы услышали и от других соотечественников. Они рады тому, что теперь у них имеется  источник дохода, увеличивающийся из года в год.
На экспорт направлено 8 тысяч тонн овощей и бахчевых культур, выращенных на приусадебных участках жителей только одного района. При этом для внутреннего потребления было реализовано 28 тысяч тонн продукции.
По словам ответственных лиц коммерческих банков, предпринимаются усилия по досрочному погашению кредитов, взятых некоторыми владельцами приусадебных участков на строительство теплиц. Количество продукции, выращиваемой на приусадебном участке каждого домохозяйства, ее реализация и доходы населения также строго контролируются сходами граждан махаллей. Помощники хокимов в махаллях отмечают, что владельцы приусадебных участков получают хорошую прибыль.
Правда, к этому движению, названному «сайхунабадским опытом», вначале относились скептически. Усилия по разъяснению населению и укреплению его уверенности в перспективности этого проекта не прошли даром.
Отрадно осознавать, что опыт Сайхунабада популяризирован и в других селах и махаллях Сырдарьинской области.