Сизларни, сизлар орқали бутун халқимизни, она тилимизнинг барча ихлосмандларини бугунги улуғ айём – Ўзбек тили байрами ҳамда ўзбек тилига давлат тили мақоми берилганининг 35 йиллиги билан чин қалбимдан муборакбод этаман.
Маълумки, миллий тил ҳар бир маданий халқнинг тарихи ва ўзлигини, руҳий-маънавий дунёсини ўзида акс эттирадиган тенгсиз бойликдир. Қадимий тарихимизнинг энг оғир ва синовли даврларида ҳам бизни ягона халқ сифатида бирлаштириб, азалий қадриятларимизни асрлар оша безавол сақлаб келаётган она тилимизни ҳар қанча ардоқласак, улуғласак арзийди.
Бугунги кунда юртимизда давлат тилини ривожлантириш, унинг нуфузи ва мавқеини ошириш, халқаро миқёсда кенг тарғиб этишга қаратилган катта ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, кейинги йилларда кўплаб идоравий ҳужжатлар давлат тилига ўтказилди, 100 мингдан ортиқ географик объектнинг номи давлат реестрига киритилди, ҳудудлардаги 150 мингдан зиёд ташқи ёзувлар давлат тили ва реклама тўғрисидаги қонун ҳужжатлари талабларига мувофиқлаштирилди.
Янги пайдо бўлаётган замонавий тушунчаларга ном бериш, сўз ва атамаларни расмий истеъмолга киритишни тизимли йўлга қўйиш учун Атамалар комиссиясининг фаолияти тубдан такомиллаштирилди, бу борада аниқ илмий мезонлар ишлаб чиқилди.
Ўтган йилдан эътиборан меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини лингвистик экспертизадан ўтказиш тизими яратилгани тегишли ҳужжатларнинг давлат тили талабларига мос ва услубий жиҳатдан пухта тайёрланишига хизмат қилмоқда.
Раҳбарлик лавозимларига номзодларнинг ўзбек тили бўйича билим даражасини аниқлаш мақсадида миллий тест тизими жорий этилиб, қисқа вақт ичида 3 мингдан зиёд талабгорнинг қарийб 1 минг 500 нафарига давлат тилини билиш бўйича сертификатлар берилди.
Давлат тили асосларини чуқур ва атрофлича ўрганишни таъминлаш учун Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбек тилини ривожлантириш жамғармаси томонидан 58 номдаги қомус, луғат ва қўлланмалар кўп минг нусхаларда чоп этилди.
Айниқса, кейинги йилларда ўзбек тилини рақамлаштириш борасида жиддий натижаларга эришилмоқда. Ўзбекча матнларни сунъий интеллект ёрдамида қайта ишлаш ва ўзбек тилида мулоқот қилишга мўлжалланган “ақлли” дастур ишлаб чиқилиб, “Ўзбек тили изоҳли луғати”нинг веб-сайти яратилди.
Айни пайтда ўзбек тилидаги матнларни таҳрир қилиш, уларни лотин ва кирилл ёзувига ўгириш ва сўзларнинг луғавий маъносини кўрсатишга мўлжалланган электрон дастурлар ҳам амалиётда фаол қўлланмоқда.
2025 йил 1 январдан бошлаб умумтаълим мактабларида миллий сертификатга эга бўлган ўзбек тили ўқитувчиларига маошининг 50 фоизи миқдорида ойлик устама ҳақ тўланиши она тилимиз фидойиларининг шарафли меҳнатини рағбатлантиришга хизмат қилиши шубҳасиз.
Барчамизга аёнки, бадиий таржима тил тараққиётида улкан аҳамиятга эга. Яқинда мамлакатимизда бадиий таржима соҳасида Муҳаммад Ризо Огаҳий номидаги халқаро мукофот таъсис этилгани ҳам, ишонамизки, ўзбек тили ва адабиётини янада бойитиш ва дунёга кенг тарғиб этишда муҳим омил бўлади.
Ёшлар ишлари агентлиги томонидан ватанпарвар ўғил-қизларимизнинг салоҳияти ёрдамида “Википедия” халқаро интернет энциклопедиясидаги ўзбекча маълумотлар ҳажми кескин кўпайиб, давлат тилида эълон қилинаётган мақолалар ҳажми бўйича Ўзбекистон Марказий Осиё минтақасида етакчи мамлакатга айлангани эътиборлидир.
Ўтган даврда Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети ҳузуридаги Давлат тилида иш юритиш асосларини ўқитиш ва малака ошириш марказида турли ташкилот ва идораларда меҳнат қилаётган 33 мингдан ортиқ ходим ўқитилди. Шунингдек, ўзбек тилини ўрганиш истагида бўлган ватандошларимиз учун ушбу марказ ва унинг ҳудудий бўлимларида бепул ўқув курслари йўлга қўйилди.
Шу ўринда бағрикенг диёримизда аҳил-иноқ яшаб келаётган 130 дан зиёд миллат ва элат вакилларининг тили, анъана ва қадриятларини асраб-авайлаш бўйича ҳам муҳим ишлар амалга оширилаётганини алоҳида таъкидламоқчиман. Жумладан, республикамиз мактабларида таълим-тарбия жараёни 7 та тилда йўлга қўйилган бўлиб, 160 га яқин миллий маданий марказ ҳамда қорақалпоқ, рус, қозоқ, қирғиз, тожик, туркман тилларидаги оммавий ахборот воситалари фаолият кўрсатмоқда.
Марказий телерадиоканаллар орқали ўзбек тилини ўрганишга бағишланган кўрсатув ва эшиттиришларнинг мунтазам бериб борилаётгани юртимизда яшаётган бошқа миллат вакилларининг давлат тилини ўзлаштиришига катта ҳисса қўшмоқда.
Ўзбек тилининг беқиёс имкониятларини юзага чиқариш, унинг жаҳон миқёсида нуфузи ва жозибадорлигини ошириш учун ҳали олдимизда кўплаб вазифалар турибди.
Аввало, юксак тараққий этган демократик давлатларда бўлгани каби давлат тили бутун жамиятни, тили ва миллатидан қатъи назар, барча фуқароларни ягона халқ сифатида бирлаштиришга хизмат қилиши зарур. Бу борада ҳар қандай халқ учун ўта ҳассос ва таъсирчан бўлган тил масаласида ортиқча эҳтирос ва ҳиссиётларга берилмасдан, узоқни ўйлаб, вазминлик билан иш тутиш кераклигини ҳаммамиз яхши англаймиз.
Зеро, давлат тили фақатгина соҳа мутахассисларининг эмас, балки кўпмиллатли бутун халқимизнинг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари, ақл-заковати, маънавий-маърифий салоҳияти, ватанпарварлик фазилатлари билан равнақ топади.
Мамлакатимизда қонунга ҳурмат ва итоат муҳитини таъминлаш, жумладан, “Давлат тили тўғрисида”ги қонунни ҳаётимизга изчил татбиқ қилишда барчамиз юксак маданият ва ўзаро бир-бирини англаш туйғусини намоён этишимиз лозим.
Бу борада барча таълим муассасаларида ўзбек тили ва адабиёти фанларини ўқитиш тизимини янада такомиллаштириш орқали таълим сифатини оширишга эришиш муҳим аҳамиятга эга.
Телерадиоканаллар ва интернет сайтларида давлат тилини ўрганишга ёрдам берадиган дастурларнинг сони ва эфир вақтларини кўпайтириш, мустақил тил ўрганувчилар учун қўшимча адабиётлар, луғат ва қўлланмалар нашр этиш доимий эътиборимиз марказида бўлади.
Рақамли маконда давлат тилини кенг жорий этишга мўлжалланган ишларни янги босқичга кўтариш, ўзбек тилини ахборот технологиялари соҳасидаги йирик дастурлар тили қаторига киритиш чораларини кўриш ҳам долзарб вазифамиз бўлиб қолади.
Сизларни бугунги қутлуғ байрам билан яна бир бор табриклаб, барчангизга мустаҳкам соғлиқ, ишларингизда янги ютуқлар, хонадонларингизга тинчлик ва фаровонлик тилайман.

От всей души поздравляю вас и в вашем лице весь наш народ, всех, кто искренне любит наш родной язык, с сегодняшним замечательным днем – Праздником узбекского языка и 35-летием придания ему статуса государственного.
Как известно, национальный язык – это бесценное, огромное богатство, отражающее историю народа, его самобытность, духовный мир и культуру. Родной язык, объединявший нас в единый народ в самые сложные, полные испытаний периоды нашей древней истории, через века пронесший наши немеркнущие исконные ценности, поистине достоин любви и уважения.
Сегодня в нашей стране осуществляется большая работа по развитию государственного языка, повышению его статуса и роли, широкой популяризации в мире.
В последние годы документация многих ведомств переведена на государственный язык, наименования более 100 тысяч географических объектов включены в государственный реестр, в регионах свыше 150 тысяч единиц внешней рекламы и информации приведены в соответствие требованиям законодательства в этой сфере.
В целях системного введения в официальный оборот новых современных понятий и различных терминов кардинально усовершенствована деятельность Комиссии по терминам, разработаны научные критерии в данной области.
Начиная с прошлого года для проверки проектов нормативно-правовых актов внедрена система проведения лингвистической экспертизы, которая служит тщательной подготовке соответствующих документов согласно требованиям и методике государственного языка.
Для определения уровня знания узбекского языка кандидатами на руководящие должности внедрена национальная система тестирования, за короткий срок из более 3 тысяч претендентов около 1500 выданы сертификаты о владении государственным языком.
В целях обеспечения глубокого и всестороннего изучения основ государственного языка Фонд развития узбекского языка при Кабинете Министров многотысячными тиражами выпустил энциклопедии, словари и пособия 58 наименований.
Достигнуты, особенно в последние годы, существенные результаты в цифровизации узбекского языка. Разработана «умная» программа для обработки текстов и общения на узбекском языке с помощью искусственного интеллекта, создан веб-сайт «Толковый словарь узбекского языка».
Наряду с этим на практике активно применяются электронные программы редактирования текстов на узбекском языке, преобразования их в латинской графике и кириллице, а также указания словарного значения слов.
С 1 января 2025 года учителям узбекского языка общеобразовательных школ, имеющим национальный сертификат, будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 50 процентов оклада, что, несомненно, послужит стимулированию благородного труда преподавателей, преданных своему делу.
Всем известно огромное значение художественного перевода в развитии языка. Уверен, что недавно учрежденная в нашей стране международная премия в области художественного перевода имени Мухаммада Ризо Огахи станет важным фактором в дальнейшем обогащении узбекского языка и литературы и их широкой популяризации за рубежом.
Заслуживает внимания, что усилиями Агентства по делам молодежи, задействовавшего потенциал патриотичного молодого поколения, в международной интернет-энциклопедии «Википедия» значительно возросло количество информации на узбекском языке, а по объему публикуемых статей на государственном языке Узбекистан лидирует в Центральноазиатском регионе.
За прошедший период в Центре обучения основам делопроизводства на государственном языке и повышения квалификации при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои подготовку прошли более 33 тысяч работников разных организаций и ведомств. Также в данном центре и его территориальных отделениях для наших соотечественников, желающих изучать узбекский язык, организованы бесплатные учебные курсы.
Здесь хочу особо отметить реализуемую важную работу по сохранению языка, традиций и духовных ценностей представителей более 130 наций и народностей, которые живут в нашей стране в обстановке дружбы, согласия и толерантности. В частности, в школах республики образовательно-воспитательный процесс ведется на 7 языках, действует около 160 национальных культурных центров, средства массовой информации выпускают материалы на каракалпакском, русском, казахском, кыргызском, таджикском, туркменском языках.
По центральным телерадиоканалам регулярно выходят в эфир программы по изучению узбекского языка, что способствует его освоению живущими в стране представителями других национальностей.
Нам предстоит еще многое сделать, чтобы более полно задействовать возможности узбекского языка, повысить его статус и привлекательность на мировой арене.
Государственный язык, как это происходит в высокоразвитых демократических странах, должен прежде всего служить сплочению общества, всех граждан в единый народ, независимо от их языка и национальности. Все мы глубоко осознаем, что в столь тонком и чувствительном для любого народа языковом вопросе необходимо действовать дальновидно и сдержанно, не поддаваясь излишним эмоциям.
Государственный язык развивается благодаря совместным усилиям не только специалистов сферы, но и всего нашего многонационального народа, его большому интеллектуальному и духовному потенциалу, патриотизму.
Для укрепления в стране атмосферы уважения и соблюдения законов, в частности, последовательного внедрения в жизнь Закона «О государственном языке», все мы должны проявлять высокую культуру и взаимопонимание.
В этом направлении важное значение имеет повышение качества образования путем дальнейшего совершенствования системы преподавания узбекского языка и литературы во всех образовательных учреждениях.
Вопросы увеличения количества и эфирного времени программ по обучению государственному языку на телерадиоканалах и интернет-сайтах, издания дополнительной литературы, словарей и пособий для тех, кто самостоятельно изучает язык, всегда будут находиться в центре нашего внимания.
Актуальной задачей для нас также остается поднять на новый уровень работу по широкому внедрению узбекского языка в цифровом пространстве, включению его в число языков крупных программных продуктов.
Еще раз поздравляю вас с сегодняшним замечательным праздником, желаю всем вам крепкого здоровья и успехов, мира и благополучия вашим семьям.