Фарғона вилоятида бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасаларининг моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш, тиббий хизмат кўрсатиш сифати ва самарадорлигини юксалтириш борасида муайян ишлар амалга оширилмоқда.
Биргина жорий йилда соҳадаги мақсад ҳамда вазифаларни бажариш учун барча манбалар ҳисобидан 186,6 миллиард сўм ва 26,7 миллион АҚШ доллари йўналтирилиши кўзда тутилган.
Аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, ҳар томонлама соғлом ва баркамол авлодни вояга етказиш, халқимиз турмуш фаровонлигини янада юксалтириш йўлида замонавий шароит яратишга қаратилаётган алоҳида эътибор одамларнинг ҳаётдан рози бўлиб яшашида, эртанги кунга ишончи янада ортишида муҳим аҳамият касб этмоқда. Зеро, тиббиёт соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар замирида ҳам инсон омилига бўлган эътибор мужассам. Шаҳар ва туманларда аҳоли саломатлигини муҳофаза қилиш борасида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда. Айни кунларда Инвестиция дастури асосида вилоятда 14 та, “Обод қишлоқ” дастурига кўра 31 та тиббиёт муассасасида қурилиш-таъмирлаш ишлари амалга оширилмоқда. Соҳадаги муаммоларни амалий ҳал этиш ишларига ҳам муҳим эътибор қаратилмоқда.
Республика ишчи гуруҳи томонидан ҳудудларда тиббиёт муассасаларининг аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш борасидаги фаолияти ўрганилиб, таҳлил қилинганда айрим муаммолар ўртага ташланди. Соҳада кўрилаётган чораларга қарамай, умумий касалланиш кўрсаткичлари орасида қон ва қон яратувчи, нафас олиш аъзолари ҳамда ошқозон-ичак касалликлари кўрсаткичлари юқорилигича қолмоқда. Шу билан бирга, тизимдаги мавжуд тиббий техника ва асбоб-ускуналарни янгилаш зарурати мавжудлиги аниқланди. Уларнинг қарийб 40 фоизи маънан эскиргани, 2,4 фоизи яроқсиз экани маълум бўлди. Бу каби муаммоларни амалий ҳал этиш учун аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқилган бўлиб, ижроси тўлиқ таъминланмоқда.
Қува туман аҳолиси 252 мингдан зиёд бўлиб, уларга 6 та қишлоқ оилавий поликлиникаси, 5 та қишлоқ врачлик пункти, кўп тармоқли поликлиника ва марказий шифохона хизмат кўрсатиб келмоқда. Ўтган йилда 81, 83, 79-сонли қишлоқ оилавий поликлиникаларида қурилиш ишлари олиб борилиб, сифатли тиббий хизмат кўрсатиш учун барча шароитлар яратилди. Қишлоқ аҳолисининг малакали шифокор маслаҳатини олиш учун туман ёки вилоят марказига қатнагани ҳам ҳақиқат. Бугун эса бунга ҳожат қолмади. Оилавий поликлиникаларда умумий амалиёт шифокори ва ўрта тиббиёт ходимларидан ташқари, жарроҳ, педиатр, акушер-гинеколог, стоматолог, ультратовуш текшируви мутахассиси каби тор мутахассислар фаолияти йўлга қўйилди. Бундан ташқари, ҳар бир поликлиника таркибидаги ижтимоий дорихона ва тез тиббий ёрдам хизмати биринчи ёрдам учун ишлатиладиган дори воситалари билан тўлиқ таъминланди.
– Бугунги кунда тиббиёт соҳасидаги ислоҳотларни ҳар бир юртдошимиз ўз ҳаёти мисолида ҳис этмоқда, – дейди Қува тумани тиббиёт бирлашмаси бошлиғи Алишер Сотволдиев. – Энг чекка ҳудудда ҳам тиббий хизмат сифатини янада яхшилаш, патронаж хизматини такомиллаштириш, ҳар бир оилага кириб бориш ва саломатлигидан хабардор бўлиш, соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб этишга муҳим эътибор қаратмоқдамиз. Айниқса, тиббиёт соҳаси учун ажратилган маблағларнинг кўпайгани иш сифати ва самарадорлигини яхшиланишига хизмат қилмоқда. Айни кунларда 8 миллиард сўмдан ортиқ маблағ эвазига кўп тармоқли марказий поликлиника бунёд этилмоқда. Бир қатор тиббиёт муассасаларимизда реконструкция ишлари бажарилмоқда.
Аҳолини чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказиш, тиббий маданиятни юксалтириш каби ишлар ҳам доимий эътиборда. Ҳозирга қадар 25 минг нафарга яқин туғиш ёшидаги аёллар тиббий кўрикдан ўтказилди. Патронаж ҳамширалар ҳар бир оила билан иш олиб бормоқда. Амалга оширилаётган тарғибот ишлари натижасида аҳолининг ўз саломатлигига эътибори кучайди.
Қақир қишлоғидаги 81-қишлоқ оилавий поликлиникаси 19 мингдан зиёд аҳолига янгича мезонлар асосида хизмат кўрсатмоқда. Айниқса, кундузги шифохона, физиотерапия ва тиш даволаш хизматлари, тез тиббий ёрдам шохобчаси фаолиятидан аҳоли мамнун.
– Турли касалликларнинг олдини олиш фаолиятимизнинг асосий йўналишидир, – дейди поликлиника бош шифокори Адҳамжон Роҳибжонов. – Шифокор ва патронаж ҳамширалар ўзларига бириктирилган ҳудудлардаги оилалар тиббий-ижтимоий ҳолатини ўрганмоқда. Айни кунларда 5 та маҳалла фуқаролар йиғинидаги аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб этишга ҳам алоҳида эътибор қаратмоқдамиз.

В Ферганской области осуществляется определенная работа по дальнейшему укреплению материально-технической базы учреждений первичной медико-санитарной помощи, повышению качества и эффективности медицинского обслуживания.
Только в этом году на выполнение всех намеченных в сфере задач предусмотрено направить 186,6 миллиарда сумов и 26,7 миллиона долларов США.
Особое внимание, уделяемое созданию современных условий для укрепления здоровья населения, воспитания всесторонне развитого молодого поколения, дальнейшего повышения благополучия нашего народа, способствует обеспечению достойного уровня жизни людей, укреплению их веры в завтрашний день. За осуществляемыми в медицинской сфере реформами кроется внимание к человеку.
В эти дни на основе инвестиционной программы в 14 медицинских учреждениях области проводятся строительно-ремонтные работы, а на основе программы "Обод кишлок" – в 31. Серьезное внимание уделяется также устранению имеющихся в сфере проблем.
В ходе изучения республиканской рабочей группой деятельности территориальных медицинских учреждений были выявлены некоторые проблемы. Несмотря на принимаемые меры, количество заболеваний кровеносной системы, органов дыхания и желудочно-кишечного тракта остается на высоком уровне среди показателей общей заболеваемости. Выявлена необходимость в обновлении медицинской техники и оборудования, почти 40 процентов которых устарели, а 2,4 процента – непригодны для использования. Для практического решения проблемы разработаны конкретные меры, их исполнение полностью обеспечивается.
Численность населения Кувинского района превышает 252 тысячи человек, им оказывают услуги 6 сельских семейных поликлиник, 5 сельских врачебных пунктов, многопрофильная поликлиника и центральная больница. В минувшем году в сельских семейных поликлиниках №№ 81, 83, 79 проведены ремонтные работы, созданы все необходимые условия для оказания качественных медицинских услуг. Раньше население района посещало районный или областной центр для консультаций с квалифицированными врачами. А теперь в этом нет необходимости. Кроме врачей общей практики и среднего медперсонала, в семейных поликлиниках задействованы и врачи узкой специализации – хирург, педиатр, акушер-гинеколог, стоматолог, специалист ультразвуковой диагностики. Кроме того, все социальные аптеки и службы медицинской помощи, находящиеся в составе каждой поликлиники, полностью обеспечены лекарственными средствами первой необходимости.
- На сегодняшний день каждый наш соотечественник на себе ощущает результаты осуществляемых в медицинской сфере реформ, - говорит начальник Кувинского районного медицинского объединения Алишер Сотволдиев. - Даже в самых отдаленных регионах уделяется внимание дальнейшему улучшению качества медицинских услуг, совершенствованию патронажной службы, работе с семьями и их информированности о здоровье, широкой пропаганде здорового образа жизни. Повышению качества и эффективности работы способствует увеличение выделяемых на медицинскую сферу средств. В эти дни возводится центральная многопрофильная поликлиника, на что направлено более 8 миллиардов сумов. В ряде медицинских учреждений нашего района ведется работа по реконструкции.
Постоянное внимание уделяется также проведению углубленного медицинского обследования, повышению медицинской культуры населения. К настоящему времени медицинское обследование прошли около 25 тысяч женщин фертильного возраста. Патронажные медсестры работают с каждой семьей. В результате пропагандистской работы усилилось внимание населения к собственному здоровью.
Семейная поликлиника №81 в селе Какир оказывает услуги свыше 19 тысячам жителей на основе новых критериев. Население особенно довольно деятельностью дневного стационара, пункта скорой медицинской помощи, физиотерапевтическими и стоматологическими услугами.
- Основным направлением нашей деятельности является предупреждение различных заболеваний, - говорит главный врач поликлиники Адхамжон Рохибжонов. - Врачи и патронажные медсестры изучают медико-социальное состояние семей на
закрепленных за ними территориях. В настоящее время в 5 махаллях уделяется особое внимание пропаганде здорового образа жизни среди населения.