Бугунги кунда мамлакатимизнинг энг чекка ҳудудларига йўлингиз тушган бўлса, улкан ўзгаришларга гувоҳ бўлишингиз аниқ. Чунки сўнгги йилларда одамларни қийнаётган муаммолар секин-аста ечимини топиб, юртимизнинг узоқ манзилларида ҳам ҳаёт жонлана бошлади.
Буни биргина Мўйноқ тумани мисолида ҳам кўриб турибмиз. Туманда айни кунларда кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Тез орада “Mo‘ynoq city” қурилиши ҳам ниҳоясига етиб, туман янги туристик ҳудудга айланиши арафасида.
Куни кеча ҳудуддаги электр таъминоти билан боғлиқ ҳолатларни ўрганиш мақсадида “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси Улуғбек Мустафоев ушбу туманда бўлди.
– Мамлакатимизнинг барча ҳудудларида бўлгани каби Мўйноқда ҳам электр энергетикаси соҳасида туб ўзгаришлар амалга оширилмоқда, – дейди “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси Улуғбек Мустафоев. – Хусусан, бу ерда яқин икки ой ичида инновацион технологиялар билан жиҳозланган, узлуксиз хизмат кўрсатувчи уч қаватли, замонавий электр таъминоти корхонаси фойдаланишга топширилади. Барча қулайликка эга бўлган 120 ўринли кутиш холл ва заллар ҳам истеъмолчилар учун хизмат қилади. Қолаверса, рўйхатга олиш ишларини тизимли равишда йўлга қўйиш мақсадида замонавий талабларга тўла жавоб берувчи 6 та монитор ҳамда бепул Wi-Fi тармоғи ҳам жорий қилинади. Бундан ташқари, мижозлар учун қорақалпоқ, ўзбек ва рус тилларида маълумотлар электрон таблоларда акс этиб туради.
Айни пайтда Мўйноқ туманидаги янги шаҳарча ҳудудида аҳоли ва ишлаб чиқарувчи корхона ҳамда ташкилотлар учун алоҳида алоҳида иккита электр узатиш тармоқлари ва 10 та трансформатор пунктларини реконструкция қилиш ишлари ҳам амалга оширилмоқда. Шунингдек, жорий йилнинг август ойида яна бир йирик лойиҳа – Мўйноқдаги 5190 та истеъмолчиларнинг барчасига Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими (АСКУЭ)га мос замонавий электр ҳисоблагичларни ўрнатиш ишлари ҳам бошланади.
Табиийки, ушбу саъй-ҳаракатлар мўйноқликларни сифатли ва узлуксиз электр энергияси билан таъминлашда муҳим омил бўлиб хизмат қилиши шубҳасиз.

В Муйнакском районе будет создано современное предприятие по электроснабжению
Если вы были в дальних уголках нашей страны, то обязательно стали свидетелями значительных перемен. Проблемы, которые в последние годы мучали народ, постепенно находят свое решение, и жизнь в дальних уголках нашей страны начинает развиваться.
Мы видим это даже на примере одного Муйнакского района. В эти дни в районе осуществляется масштабная работа. Вскоре строительство “Mo’noq city” закончится и район станет новой туристической зоной.
На днях, чтобы изучить ситуацию с электроснабжением в регионе, председатель правления АО “Региональные электрические сети” Улугбек Мустафоев посетил Муйнакский район.
photo5244652280056228909.jpg
- Как и во всех регионах страны, в Муйнакском районе происходят радикальные изменения в том числе и в области электроэнергетике, - говорит Улугбек Мустафоев. - Здесь уже готово к эксплуатации современное трехэтажное электроснабжающее предприятие с беспрерывным обслуживанием, оснащенное инновационными технологиями. Залы ожидания и холлы с благоприятными условиями на 120 мест также доступны для клиентов. Кроме того, для систематического обеспечения регистрации предоставлено шесть мониторов, есть бесплатная сеть Wi-Fi. Электронные табло освещают информацию на каракалпакском, узбекском и русском языках.
photo5249410416625429149.jpg
В настоящее время в новом поселке Муйнакского района осуществляется реконструкция двух линий электропередач и 10 трансформаторных пунктов для населения, производственных предприятий и организаций. Кроме того, в августе этого года будет осуществлен еще один крупный проект – 5190 потребителям в Муйнакском районе начнут устанавливать автоматизированные современные приборы учета электроэнергии.
Все это, несомненно, послужит важным фактором для обеспечения качественной и бесперебойной подачи электроэнергии муйнакскому народу.