Хабарингиз бор, Давлат хизматлари агентлиги ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларида фуқаролар фикрини ўрганиш ишларини олиб бориб, доимий равишда турли мазмундаги сўровлар ўтказиб туради.
Айнан жамоатчилик билан доимий алоқа натижасида соҳамизни яхшилаш учун бартараф этилиши лозим бўлган камчиликлар аниқланади.
Демак, давлат хизматлари соҳасида қандай янгиликлар ва енгилликлар мавжуд?
Биринчидан, узоқ муддат мобайнида ижтимоий тармоқларда электрон рақамли имзо (ЭРИ) билан боғлиқ мурожаатлар келиб тушган. Аслида эса, мурожаатни электрон шаклда юбораётганда айнан ЭРИ фуқароларни шахсини тасдиқлайди. Шунинг учун ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва шахсий идентификация қилишнинг бошқа муқобил усуллари мавжуд эмаслиги сабабли, Давлат хизматлари марказларида ЭРИ калитларини тақдим этиши лозим эди. Таъкидлаш керакки хизмат учун тўлов ҳам белгиланганди. Бундан ташқари, аҳолимиздан ЭРИни йўқотиб қўйганлиги (у флэшка ёки б. қурилмаларга ёзиб олиниши белгиланган) ва уни олиш учун қайта мурожаат қилиш талаби юзасидан кўплаб норози кайфиятдаги эътироз ва мурожаатлар кун сайин ортиб бораётганди.
ДХА аҳоли фикрини инобатга олган ҳолда қонунчиликка зарур ўзгартишлар киритилишини ташаббус этди. Натижада, ЭРИни мажбурий тартибда қўллашга доир талаб бекор қилинди, тегишли имзолар идентификация қилишнинг бошқа воситалари (дактилоскопия, электрон имзо ва бошқалар) билан ҳам тасдиқланиши мумкин.
* Албатта, Марказлар шахсни идентификация қилишнинг турли воситалари (дактилоскопия, электрон имзо) билан таъминлангунга қадар маълум вақт талаб этилади. Шунга қадар ариза берувчилар томонидан ЭРИни олиш имконияти бўлмаган ҳолларда тегишли сўровномалар қоғоз кўринишида чоп этилиб, ариза берувчининг имзоси билан тасдиқлангандан сўнг Марказ ходимларининг ЭРИ билан тасдиқланган ҳолда ваколатли органларга юборилишини таъминланади.
Иккинчидан, давлат хизматларидан фойдаланаётганда 10 % чегирмага эга бўлмоқчимисиз?
Унда электрон хизматлардан фойдаланинг!
Эндиликда давлат хизматларини олиш учун my.gov.uz портали орқали мурожаат этганда, давлат божи, йиғимлар ва бошқа тўловлар тўланадиган суммадан 90 фоиз тўланади.
Учинчидан, судланганлик (ёки судланмаганлик) ҳамда солиқ қарзи мавжуд ёки мавжуд эмаслиги ҳақида маълумотномаларни олиш учун энди ариза берувчи билан бирга унинг яқин қариндошлари ҳам (ота-онаси, эри ёки хотини ва болалари) ариза бериши мумкин.
Кўриб турганингиздек, Давлат хизматлари агентлиги келиб тушаётган мурожаатлар ҳамда ижтимоий тармоқларни доимий равишда ўрганиб боради ҳамда халқимизни қизиқтирадиган муаммоларнинг тизимли ечимини топишга ҳаракат қилади.

Использование электронной цифровой подписи при получении государственных услуг стало добровольным
Как вы знаете, Агентство государственных услуг для изучения мнения граждан на своих страницах в социальных сетях регулярно проводит различные опросы.
Именно в результате постоянного взаимодействия с общественностью выявляются недостатки, которые необходимо устранить, чтобы улучшить нашу отрасль.
Итак, какие новости и удобства доступны в сфере государственных услуг?
Во-первых, в течение длительного времени к нам поступали обращения граждан, связанные с электронной цифровой подписью (ЭЦП). На самом деле, именно ЭЦП подтверждает личность граждан при подаче заявки в цифровом пространстве. Потому, для обеспечения информационной безопасности и из-за отсутствия альтернативных методов идентификации личности в Центрах госуслуг необходимо было предоставлять ключи ЭЦП. Стоит отметить, что за услугу взималась плата. Кроме того, в последнее время возростало количество недовольства со стороны граждан в связи утерей ЭЦП (требовалась записи ЭЦП на флэшку или др.носители) и требования в данном случае повторного обращения для получения услуги.
АГУ с учетом мнения населения, инициировал необходимые правки в законодательстве. В результате, обязательное требование ЭЦП отменено. Теперь при обращении за услугой подписи также могут быть заверены при помощи других средств идентификации (дактилоскопия, электронная подпись и др.).
Конечно, потребуется определенное время, пока все Центры будут оснащены различными средствами идентификации ((дактилоскопия, электронная подпись и др.). до этого времени, если у заявителя нет возможности приобретения ЭЦП, соответственные анкеты после распечатки в бумажном виде будут заверены подписью услугополучателя, затем в электронной системе заверены ЭЦП сотрудника Центра.
Во-вторых, хотите получить 10 % скидку при получении госуслуг? Тогда пользуйтесь электронными услугами!
Теперь при подаче заявки с помощью портала my.gov.uz уплачивается лишь 90 процентов от суммы за госпошлину, сборы и другие платежи.
В-третьих, справку о наличии (отсутствии) судимости либо задолженности по налогам за Вас могут получить близкие родственники (родители, муж или жена и дети).
Как Вы видите, Агентство государственных услуг проводит постоянный мониторинг обращений граждан и находит пути для системного решения возникающих проблем.