Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон халқига Янги йил табриги
Мана шу қувончли лаҳзаларда сиз, азизларни, кўп миллатли бутун халқимизни Янги йил байрами билан чин қалбимдан муборакбод этаман! Барчангизга сиҳат-саломатлик, оилавий бахт тилайман!
Ўтиб бораётган йил мамлакатимиз учун унутилмас воқеаларга бой бўлди. Турли қийинчилик ва синовларни ҳам бошимиздан кечирдик.
Халқимизнинг фидокорона меҳнати билан “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да улкан ютуқларга эришдик. Мамлакатимиз салоҳияти ва рақобатбардошлигини ошириш йўлида янги қадамлар қўйилди.
Иқтисодиётимизнинг етакчи соҳа ва тармоқлари жадал ривожланмоқда. Юқори технологияларга асосланган замонавий корхоналар, янги транспорт тизимлари ишга туширилмоқда.
Миришкор деҳқон ва фермерларимиз, мураккаб об-ҳаво шароитига қарамасдан, мўл ҳосил етиштирдилар.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликка кенг йўл очилди.
Йил давомида ҳудудларда аҳоли, айниқса, ёшларимиз, хотин-қизлар учун кўплаб янги иш ўринлари яратилди.
Давлат дастурлари асосида шаҳар ва қишлоқларимиз, юртимиз қиёфаси бутунлай ўзгармоқда.
2019 йилда минг-минглаб юртдошларимиз, жумладан, кам таъминланган оилалар шинам уй-жойларга эга бўлдилар.
Илм-фан, таълим ва тарбия соҳасида туб бурилиш даври бошланди.
Янги-янги боғча ва мактаблар, олий ўқув юртлари, етакчи хорижий университетларнинг филиаллари, шифохоналар, маданият ва спорт масканлари бунёд этилмоқда.
Энг муҳими, одамларимизнинг ҳаёт даражаси, Ватан тақдирига дахлдорлик туйғуси, эртанги кунга ишончи тобора кучаймоқда.
Жамиятимизда демократия тамойиллари, очиқлик ва эркинлик муҳити чуқур қарор топмоқда.
Куни кеча Олий Мажлис ва маҳаллий кенгашларга бўлиб ўтган сайловлар буни яққол тасдиқлади. Сайловлар Ўзбекистон демократик тараққиёт йўлидан ортга қайтмаслигини яна бир бор исботлади.
Мустақиллигимиз, осойишта ҳаётимиз кафолати бўлган Қуролли Кучларимизнинг жанговар салоҳияти мустаҳкамланмоқда.
Тинчликсевар ва амалий ташқи сиёсат олиб бораётган давлатимизнинг халқаро майдондаги обрў-эътибори ортиб бормоқда.
Мухтасар айтганда, 2019 йил янги Ўзбекистон тарихида ҳар томонлама ёрқин из қолдирмоқда.
Биз миллий юксалишнинг муҳим босқичига қадам қўймоқдамиз.
2020 йилда ҳам иқтисодий ва ижтимоий соҳаларда кенг кўламли ислоҳотларимизни фаол давом эттирамиз.
Хусусий мулк, тадбиркорлик ва бизнес учун янада қулай муҳит яратишга, янги иш ўринлари ташкил этишга алоҳида аҳамият қаратамиз. Иш ҳақи, пенсия, стипендия ва нафақаларни, аҳоли реал даромадларини кўпайтириш эътиборимиз марказида бўлади.
Одамларимизнинг яшаш шароитини, коммунал-маиший хизмат сифатини яхшилаш, арзон ва қулай уй-жойлар қуриш бўйича бошлаган ишларимизни янада кенгайтирамиз.
Фарзандларимизга муносиб таълим ва тарбия беришга, уларнинг қобилият ва истеъдодини рўёбга чиқаришга барча куч ва имкониятларимизни сафарбар этамиз.
Аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, соғлом турмуш тарзини қарор топтиришга қаратилган ишларимиз янги босқичга кўтарилади.
Нуроний фахрийларимиз, мунис опа-сингилларимизга эътибор ва ғамхўрликни янада кучайтирамиз.
Ижтимоий ҳимоя ва кўмакка муҳтож юртдошларимизни доимий қўллаб-қувватлашга биринчи даражали аҳамият берамиз.
Тинчлик ва барқарорликни, жамиятимизда ўзаро ҳурмат ва аҳилликни мустаҳкамлаш асосий вазифамиз бўлиб қолади.
Бу борада дунё ҳамжамияти, аввало, ён қўшниларимиз билан самарали ҳамкорликни ҳар томонлама кучайтирамиз.

Новогоднее поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева народу Узбекистана
В эти радостные мгновения от всей души поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с Новым годом! Желаю всем вам здоровья и семейного счастья!
Уходящий  год запомнился нам яркими событиями.  Были также разные трудности и испытания.
Благодаря самоотверженному труду нашего народа в Год активных инвестиций и социального развития мы достигли значительных результатов.
Сделаны новые шаги на пути повышения потенциала и конкурентоспособности нашей страны. Динамично развиваются ведущие сферы и отрасли национальной экономики. Вводятся в строй современные предприятия, основанные на высоких технологиях, а также новые транспортно-коммуникационные сети.
Наши умелые дехкане и фермеры, несмотря на сложные погодные условия, добились богатого урожая.
Открыты широкие возможности для развития малого бизнеса и частного предпринимательства.
Создаются новые рабочие места, особенно для молодежи и женщин.
В ходе реализации государственных программ преображается облик наших городов и сел, всей страны в целом.
В 2019 году тысячи семей, в том числе малообеспеченных, справили новоселье.
Начался новый этап в развитии сферы науки, образования и воспитания. Строится много детских садов, открываются новые вузы, филиалы ведущих зарубежных университетов, учреждения здравоохранения, культуры и спорта.
Самое главное, повышается уровень жизни наших граждан, растет их чувство сопричастности к судьбе Родины, уверенность в завтрашнем дне.
В жизни нашего общества все больше утверждаются принципы демократии и открытости, углубляется процесс либерализации всех сфер.
Это наглядно подтвердили состоявшиеся на днях выборы в Олий Мажлис и местные Кенгаши. Они еще раз доказали, что Узбекистан не свернет с пути демократического развития.
Укрепляется обороноспособность Вооруженных Сил страны, являющихся гарантом нашей независимости, безопасной и спокойной жизни.
В международном сообществе растет авторитет нашего государства, которое проводит миролюбивую и конструктивную внешнюю политику.
Одним словом, 2019 год оставит яркий след в истории нового Узбекистана.
Мы вступаем в важный этап нашего развития – этап национального прогресса.
В 2020 году мы еще активнее продолжим широкомасштабные социально-экономические реформы.
Особое внимание будет уделено формированию еще более благоприятных условий для частной собственности, развития предпринимательства и бизнес-среды, созданию новых рабочих мест.
В центре внимания будут находиться вопросы увеличения размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий, реальных доходов населения.
Мы расширим масштабы начатой нами работы по улучшению жилищных условий людей, качества коммунальных и бытовых услуг, строительству доступного жилья.
Направим все силы и возможности на то, чтобы дать молодому поколению достойное образование и воспитание, содействовать в реализации его способностей и талантов.
На новый уровень поднимется укрепление здоровья населения, утверждение в обществе здорового образа жизни.
Мы еще больше усилим внимание и заботу о наших уважаемых ветеранах, дорогих женщинах.
Первостепенное значение будут иметь вопросы социальной защиты, прежде всего тех, кто нуждается в помощи и поддержке.
Главной нашей задачей останется укрепление в стране мира и стабильности, межнационального согласия и взаимопонимания.
Мы будем расширять всестороннее сотрудничество с мировым сообществом, прежде всего с соседними государствами.