Ёшлар кўнглида ҳарбийликка ҳавас ортмоқда
Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академиясида Қуролли Кучларимиз ташкил этилганининг 28 йиллиги ҳамда Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан "Ватанпарварлик – миллий юксалиш кафолати!" мавзуида очиқ эшиклар куни бўлиб ўтди.
Ватанпарварлик ойлиги доирасида ташкил этилган тадбирда Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича Республика кенгаши, "Маҳалла" хайрия жамоат фонди, Ўзбекистон мудофаасига кўмаклашувчи "Ватанпарвар" ташкилотининг Сергели тумани кенгаши, Ёшлар иттифоқи, Яшнобод, Сергели туманлари халқ таълими бўлими вакиллари, маҳалла фаоллари, профессор-ўқитувчилар, ўқувчи-ёшлар, курсантлар иштирок этди.
Сўзга чиққанлар ватанпарварлик, ҳарбий хизмат моҳияти ҳақида гапириб берди.
Спорт ўйинлари ва академия ҳаёти тўғрисида видеолавҳа намойиш этилди. Курсантларнинг махсус йўлакчада снарядлардан ўтиши, қўл жанги бўйича намунавий чиқишлари, жабрланганларни қутқариш машқлари, ёнғин-қутқарув автомобилларидан фойдаланишлари катта қизиқиш уйғотди.
IMG_0091.JPG
– Бугунги кунда мамлакатимизда ҳарбийларга кўрсатилаётган эътибор ва ғамхўрлик туфайли ёшларнинг ҳарбий соҳага бўлган қизиқиши ва интилиши янада ортиб бормоқда, – деди Сергели туманидаги 322-умумтаълим мактаби қошида ташкил этилган Темурбеклар ҳарбий спорт синфи ўқитувчиси Шуҳрат Холмирзаев. – Бунинг ортидан ёш авлодда қатъий ҳаётий позиция, Ватанга садоқат туйғусини шакллантириш, бу борада ўрта мактабдан олий ўқув юртигача бўлган даврдаги узлуксиз ҳарбий таълим ва ватанпарварлик тарбияси бўйича яхлит тизим яратилмоқда.
Очиқ эшиклар куни ёшларда катта таассурот қолдирди ва уларда ҳарбийлик касбига бўлган қизиқиш янада ортди.

Среди молодежи усиливается интерес к военной профессии​
В Академии Министерства по чрезвычайным ситуациям в связи с 28-летием со дня образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и 14 января – Днем защитников Родины прошел день открытых дверей на тему "Патриотизм – залог национального прогресса".
В мероприятии, организованном в рамках месячника патриотизма, приняли участие представители Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан, благотворительного общественного фонда "Махалла", Сергелийского районного совета Организации содействия обороне Узбекистана "Ватанпарвар", Союза молодежи, Яшнабадского и Сергелийского районных отделений народного образования, активисты махаллей, профессора и преподаватели, учащаяся молодежь, курсанты.
Выступившие на мероприятии говорили о патриотизме, сути военной службы. Большой интерес у участников вызвали показательные выступления курсантов по преодолению снарядов на специальной дорожке, рукопашному бою, использованию пожарно-спасательных автомобилей, а также видеоролик о спортивных играх и жизни академии.
– На сегодняшний день благодаря вниманию и заботе, оказываемым в нашей стране военнослужащим, у молодежи усиливаются интерес и стремление к военной службе, – говорит учитель военно-спортивного класса, созданного при общеобразовательной школе №322 Сергелийского района Шухрат Холмирзаев. – В результате этого создается единая система формирования у молодого поколения твердой жизненной позиции, чувства преданности Родине, непрерывного военного образования и воспитания.
День открытых дверей в академии произвел на молодежь большое впечатление и усилил у нее интерес к профессии военного.