Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги Чимён қишлоғида аҳоли, тадбиркорлик субъектлари ва сайёҳларга сайёр давлат хизматлари кўрсатилди.
Мамлакатимизда давлат хизматлари кўрсатиш тизими жадал ривожланиб бораётгани давлат хизматлари кўрсатилишида очиқлик, тезкорлик ва шаффофликни таъминлаш, жисмоний ва юридик шахслар ортиқча вақт йўқотишининг олдини олиш ва, асосийси, коррупциянинг олдини олишга хизмат қилаётир.
Бу борада Президентимизнинг 2020 йил 31 январдаги “Давлат хизматлари кўрсатиш миллий тизимини жадал ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони билан тизимда қатор устувор йўналиш ва вазифалар белгилаб берилгани давлат хизматлари кўрсатиш тизимини янада ривожлантиришга хизмат қилади.
Бўстонлиқ тумани марказидан 33 километр узоқда жойлашган Чимён қишлоғи аҳолисининг туман марказига бирор ҳужжат билан боғлиқ иш учун бориб келиши, айниқса, айни қиш-қировли кунлар, қолаверса, тоғли йўл бўйлаб қийин кечади. Шу маънода, туман давлат хизматлари маркази томонидан мазкур қишлоқда ташкил этилган навбатдаги сайёр давлат хизматлари кўрсатиш тадбири олис қишлоқ аҳолиси учун айни муддао бўлди.
Сайёр тадбирда дастлаб туман давлат хизматлари маркази мутахассислари томонидан аҳоли ва тадбиркорлик субъекти вакилларига 130 дан ортиқ давлат хизматлари ҳақида атрофлича маълумот берилди. Шундан сўнг махсус автобусда мутахассислар томонидан қишлоқ аҳолисига тезкор давлат хизматлари кўрсатилди.
– Сайёр хизмат давомида аҳолига нафақат давлат хизматлари кўрсатилди, балки уларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш мақсадида қонунчилигимиз ва тизимимиздаги янгиликлар тарғиб қилинди, – дейди туман давлат хизматлари маркази директори Суҳроб Қосимов. – Мурожаатларнинг аксарияти жисмоний шахслар учун солиқ тўловчининг идентификацион рақами (СТИР)ни олиш, якка тартибдаги тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтиш, электр ҳисоблагичларни қиёсловдан ўтказиш, фарзандларини давлат мактабгача таълим муассасасига қабул қилиш учун йўлланма берилиши кабилардан иборат бўлди. Шу куни якка тартибдаги тадбиркор сифатида 2 та фуқаро давлат рўйхатидан ўтган бўлса, 4 та тадбиркорнинг фаолияти қайта тикланди. 20 га яқин турар жой эгалиги тан олинган фуқароларнинг кадастр ҳужжатлари давлат рўйхатидан ўтказилди. Электр ҳисоблагичларини қиёсловдан ўтказиш бўйича 10 га яқин ариза олинди. Умуман, кўрсатилган хизматлардан қишлоқда истиқомат қилувчи 100 нафарга яқин аҳоли самарали фойдаланди.
Чотқол тоғ тизмасининг денгиз сатҳидан 1 минг 600 метр баланд қисмида жойлашган Чимён қишлоғида 900 дан ортиқ хонадон бўлиб, 3 минг нафарга яқин аҳоли истиқомат қилади.
– Айни қиш-қировли кунларда туман марказига бориб келишимиз янада қийинлашади, – дейди “Чимён” маҳалла фуқаролар йиғини раиси Жўлдибой Мадиев. – Лекин бирор бир кун йўқки, аҳоли, айниқса, тадбиркорларимиз юмуш билан давлат хизматлари марказига бормаса. Шу маънода, давлат хизматлари маркази мутахассислари ўзлари мобиль автобусда келиб, биз учун давлат хизматлари кўрсатаётгани ишимизни янада осон қилмоқда. Аҳолининг ҳам вақти, ҳам нақди тежалиб, узоғи яқин, оғири енгил бўлди.
Ҳар фаслнинг ўзгача гашти бор, албатта. Айниқса, кумуш қиш ўзининг таровати билан кўзларга қувонч, қалбларга хотиржамлик бахш этади. Дам олиш кунлари кўпчилик юртдошларимиз қишнинг ана шу чиройидан баҳраманд бўлиш учун тоғга отланади. Пурвиқор Чимён тоғлари ҳам қишни, оппоқ қорни хуш кўрувчи сайёҳлар билан гавжум.
Давлат хизматлари марказининг навбатдаги манзили “Чимён” дам олиш маскани бўлди. Бу ерда давлат хизматлари маркази мутахассислари томонидан дам олувчиларга мурожаатлари бўйича ҳуқуқий тушунча берилиб, тезкор, қулай ва шаффоф давлат хизматлари кўрсатилди.
Дам олиш масканида сайёр хизмат кўрсатиш билан бир қаторда, марказ ходимлари томонидан дам олишга келган юртдошларимизга иссиққина кофе улашилди.

Выездные государственные услуги для населения отдаленных сел и туристов
В селе Чимён Бостанлыкского района Ташкентской области оказаны выездные государственные услуги населению, субъектам предпринимательства и туристам.
Ускоренное развитие системы оказания государственных услуг в стране служит обеспечению открытости, оперативности и прозрачности в данном процессе, предупреждению лишних затрат времени и средств физических и юридических лиц и, самое важное, предупреждению коррупции.
Определение ряда приоритетных направлений и задач в Указе Президента страны "О дополнительных мерах по ускоренному развитию национальной системы оказания государственных услуг" от 31 января 2020 года будет служить дальнейшему развитию системы оказания государственных услуг.
Для населения села Чимён, расположенного в 33 километрах от центра Бостанлыкского района, поездка в данный центр за каким-либо документом сопряжена с трудностями передвижения по извилистым горным дорогам, особенно в зимний период. Мероприятие по оказанию выездных государственных услуг, организованное районным Центром государственных услуг, пришлось очень кстати для населения этого отдаленного села.
В начале мероприятия представителям субъектов предпринимательства специалисты центра представили информацию о свыше 130 государственных услугах, затем в специально оборудованном автобусе они оказали соответствующие услуги сельскому населению.
– В ходе выездного мероприятия не только оказаны государственные услуги, но и разъяснены новшества в законодательстве и, в частности, в нашей системе, – говорит директор Центра государственных услуг района Сухроб Косимов. – Большая часть обращений касается получения идентификационного номера налогоплательщика (ИНН) для физических лиц, направлений для детей в государственные дошкольные образовательные учреждения, регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, проведения стандартизации электрических счетчиков. В этот день 2 гражданина были зарегистрированы в качестве индивидуального предпринимателя, восстановлена деятельность 4 предпринимателей. Проведена государственная регистрация кадастровых документов 20 граждан, были признаны их права на собственность. Получено около 10 заявок по проведению стандартизации электрических счетчиков. Иначе говоря, государственными услугами эффективно воспользовались около 100 местных жителей.
В селе Чимён, расположенном в Чаткальских горах на высоте 1600 метров над уровнем моря, проживают более 900 семей, население составляет около 3 тысяч человек.
– Сейчас, в зимний период, нам особенно тяжело ездить в районный центр, – говорит председатель схода граждан махалли "Чимён" Жулдибой Мадиев. – Но нет ни одного дня, когда население или предприниматели не ездили бы с какой-либо целью в Центр государственных услуг. В этом смысле нам очень помогают выездные мероприятия по оказанию государственных услуг, благодаря которым население экономит и время, и деньги.
Конечно, у каждого времени года есть своя прелесть. Так, зимой природа одаривает людей радостью и умиротворением. В выходные многие едут в горы, чтобы приятно провести время на лоне природы. Величественные Чимганские горы также полны туристами.
Очередным адресом, куда прибыли специалисты Центра государственных услуг, стала зона отдыха "Чимган". Здесь они дали правовые разъяснения отдыхающим по их обращениям и оказали необходимые государственные услуги.