Ўзбекистон Бадиий академиясида Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти ректори билан ёшларнинг учрашуви бўлди.
Институт ректори Н.Сайфуллаев Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномаси ёшлар ҳаётида туб бурилиш ясаши, уларнинг иқтидорини ривожлантириш, истеъдодли ўғил-қизларни қўллаб-қувватлаш, ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, ҳуқуқий онгини юксалтиришда муҳум аҳамиятга эга эканлигини таъкидлади.
Институт мамлакатимиздаги тасвирий ва амалий санъат, дизайн ва санъатшунослик соҳаларида олий маълумотли, етук малакали мутахассис кадрлар тайёрлайдиган ягона етакчи таълим муассасаси ҳисобланади. Ҳозир институтда талабалар бакалавриат босқичида 23, магистратура босқичида 13 йўналиш бўйича таҳсил олаяпти. Институт талабалари турли халқаро ва республика миқёсида ўтказилаётган фестиваллар, танлов-кўргазмалар, фан олимпиадаларида мунтазам иштирок этиб, юқори ўринларни эгаллаб келмоқда.
– Президентимиз ҳар бир чиқишида ёшларга кенг йўл очиш, илм-маърифат эгаллашимиз учун муносиб шароит яратиш лозимлиги ҳақида гапиради, – дейди биринчи курс талабаси Моҳигул Собирова. – Бугунги учрашувда институт миқёсида талабалар ўртасида “Энг яхши мўйқалам соҳиби”, “Энг зўр мусаввир”, “Энг маҳоратли дизайнер” каби танловларни мунтазам ўтказиш таклифини билдирдим. Бу каби танловлар бизнинг иқтидоримизни янада намоён этишга, ўз устимизда ишлашга рағбат бўлади.

В Творческом объединении художников Академии художеств Узбекистана состоялась встреча ректора Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода с молодежью.
Ректор института Н.Сайфуллаев подчеркнул, что Послание Президента Шавката Мирзиёева Олий Мажлису имеет особое значение в жизни молодежи, развитии ее способностей, поддержке юных талантов, повышении социально-политической активности и правового сознания.
Институт является единственным в своем роде ведущим учебным заведением по подготовке высокообразованных, всесторонне зрелых, квалифицированных кадров в сфере изобразительного и прикладного искусства, дизайна и искусствоведения. Сейчас студенты обучаются по 23 направлениям бакалавриата и 13 специальностям магистратуры. Студенты института регулярно участвуют в международных и республиканских фестивалях, конкурсах-выставках, научных олимпиадах, занимают почетные места.
- В каждом своем выступлении Президент говорит о необходимости предоставления молодежи широких возможностей, создании соответствующих условий для получения знаний, - говорит студентка первого курса Мохигуль Собирова. - На сегодняшней встрече я выдвинула предложение о регулярном проведении конкурсов "Лучший мастер кисти", "Лучший художник", "Самый одаренный дизайнер" среди студентов нашего института. Подобные конкурсы послужат развитию наших талантов, способностей, также будут мотивировать на работу над собой.