Сенатор Абдуғани Сангинов Сурхондарёда учрашувлар ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзоси, “Ўзбекгидроэнерго” акциядорлик жамияти бошқаруви раиси Абдуғани Сангинов Сурхондарё вилоятида бўлиб, Узун, Сариосиё ва Денов туманларида аҳоли билан учрашди.
Сариосиё тиббиёт коллежида бўлиб ўтган учрашувда Президентимизнинг Олий Мажлис Сенатининг биринчи ялпи мажлисидаги нутқи ва Олий Мажлисга Мурожаатномаси мазмун-моҳияти ҳақида атрофлича фикр алмашилди. Янги Ўзбекистонни келгусида ривожлантиришнинг узоқ муддатга мўлжалланган стратегик йўллари, жамиятни ислоҳотларнинг ташаббускорига айлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар ва галдаги вазифалар хусусида сўз юритилди.
– Сўнгги йилларда эркинлик, очиқлик ҳаётимизнинг мазмунига айланиб бормоқда, – деди А.Сангинов. – Бу мамлакатимизда олиб борилаётган демократик ислоҳотлар самарасидир. Эндиликда одамлар эмин-эркин ўз муаммоларини давлат идоралари олдига кўндаланг қўймоқда. Ижтимоий тармоқлар орқали очиқ айтаётир. Биламан, кўпчилигингиз электр энергияси тақчиллигидан арз қилмоқчисиз. Шу соҳа мутахассиси бўлганим учун бир нарсани сизларга айтиб қўяй. Ҳозир Сурхондарё вилоятида 137 мвт. электр энергияси етмайди. Чунки, янги-янги замонавий корхоналар барпо этилиб, энергия истеъмоли интенсив ошиб бораётир. Бу муаммо давлат даражасида таҳлил қилиниб, тегишли чоралар кўрилаётир. Бу йил тумандаги 75 мвт. қувватга эга бўладиган Зарчоб ГЭСини ишга туширамиз. Келгуси йил 175 мвт. кучланишли Тўпаланг ГЭСи ҳам фойдаланишга топширилади. Маънан эскирган трансформатор, устун ва симлар ҳам босқичма-босқич алмаштирилади. Мана, мен тумандаги Нилоба маҳалласида электр энергияси билан боғлиқ муаммони ижтимоий тармоқда ўқиб қолдим. Бугун ана шу масалага ҳам ечим излаймиз.
photo5348466759201566057.jpg
“Сенатор билан учрашув” мавзуидаги тадбир доирасида Сурхондарё вилояти ҳокими Тўра Боболов, Сариосиё тумани ҳокими У.Тўраев ва мутасадди идоралар раҳбарлари иштирокида фуқароларни ўйлантираётган масалалар тингланди. Уларнинг газ ва электр энергияси таъминоти, оқова ва ичимлик суви, йўлларни таъмирлаш масалалари, таълим, тиббиёт муассасаларида яратилган шароитлар билан боғлиқ муаммолари жойида ўрганилиб, ҳал этиладиган бўлди. Молиявий манбалари аниқланиб, ечими топилди.
Нилоба маҳалласидаги 740 оилада 3 минг 200 дан ортиқ аҳоли истиқомат қилади. Бир гуруҳ нилобаликлар қишлоқда электр энергияси етишмаслигини ижтимоий тармоқларда ёритган. Ўрганишларга кўра, мурожаатчилар дарёнинг муҳофаза зонасида уй-жой қуришган. Айримларининг кадастр ҳужжатлари ҳам йўқ. Кейинги йилларда янги уй-жойлар қурилиши билан ҳудудда электр энергияси етишмовчилиги юзага келган. Кўпроқ қувватга эга трансформаторга эҳтиёж сезилган. Шунингдек, айрим ёғоч устунлар эскирган. Бу масала сенатор А.Сангинов томонидан тез кунларда ҳал этиладиган бўлди.
Шу ерда бир йўла туман бўйича бу муаммо чуқур таҳлил қилиниб, йигирмага яқин трансформатор янгиланадиган, икки мингга яқин ёғоч устунлар янгисига алмаштириладиган бўлди.
photo5348466759201566058.jpg
Шу куни вилоят ҳокими Т.Боболов ва сенатор А.Сангиновлар Сариосиё тумани юқумли касалликлар шифохонасида бўлиб, тиббиёт муассасасини кўздан кечирди. Биноларни қайта таъмирлаб, беморлар учун замонавий шароитлар яратишга келишиб олинди.
Олий Мажлис Сенати аъзосининг Узун ва Денов туманларидаги учрашувларида ҳам шунга ўхшаш турли масалалар ўртага ташланди. Муҳим аҳамиятга эга муаммоларни А.Сангинов жойига бориб ўрганди. Жумладан, Серҳаракат ва Мустақиллик маҳаллаларини боғлайдиган кўприк барпо этилганига 40 йилдан ошган. Дўнғизўлди селхонаси устида қурилган бетон кўприк атрофи баҳорда келадиган кучли сел оқими сабабли йиллар ўтиши билан емирилиб бормоқда. Кўприкнинг ишдан чиқиши уч минг 600 дан ортиқ аҳоли яшайдиган Халқобод қишлоғига транспорт қатновини тўсиб қўйиши мумкин.
photo5348466759201566056.jpg
Мустақиллик маҳалласидаги 53-мактаб йигирма йиллар илгари ҳашар йўли билан қурилган. 140 ўқувчи таълим олаётган муассасага термит зараркунандаси жиддий талофат етказган. Чекка ҳудуддаги таълим муассасасини бориб кўрган халқ вакили замонавий янги мактаб қуриб беришни ўз зиммасига олди.
Сенаторнинг илк учрашувлари халқ учун хизмат қиладиган кўплаб ана шундай муаммоларга аниқ ечим топгани билан аҳамиятли бўлди.

Сенатор Абдугани Сангинов провел встречи в Сурхандарье​
Член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель правления акционерного общества "Узбекгидроэнерго" Абдугани Сангинов побывал в Сурхандарьинской области, где провел встречи с жителями Узунского, Сариасийского и Денауского районов.
На встрече в Сариасийском медицинском колледже состоялся подробный обмен мнениями о сути и значении выступления Президента страны на первом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса и его Послания парламенту. На мероприятии речь шла и о долгосрочном стратегическом развитии Узбекистана, работе по превращению общества в инициатора реформ и очередных задачах.
– В последние годы свобода и открытость прочно утвердились в нашей жизни, что является результатом проводимых в нашей стране реформ. Благодаря этому люди свободно излагают свои проблемы государственным органам, открыто высказываются о них в социальных сетях. Знаю, что большинство из вас жалуется на дефицит электроэнергии. Поскольку я являюсь специалистом в этой сфере, хочу сказать вам одну вещь. В настоящее время из-за строительства новых современных предприятий, интенсивного повышения потребления энергии в Сурхандарьинской области не хватает 137 МВт электроэнергии. Эта проблема анализируется на государственном уровне, принимаются соответствующие меры по ее устранению. В нынешнем году в районе будет введена в строй Зарчабская ГЭС мощностью 75 МВт, а в следующем году – Тупалангская ГЭС мощностью 175 МВт. Поэтапно будут заменены и морально устаревшие трансформаторы, столбы и кабели. Недавно я узнал в социальной сети о проблеме, связанной с нехваткой электроэнергии в махалле Нилоба. Сегодня попытаемся найти решение и данного вопроса.
В рамках мероприятия на тему "Встреча с сенатором" с участием хокима Сурхандарьинской области Т.Боболова, хокима Сариасийского района У.Тураева и руководителей уполномоченных органов были выслушаны волнующие граждан вопросы. Их проблемы, связанные с газо-, электро- и водоснабжением, ремонтом дорог, условиями в образовательных и медицинских учреждениях, были изучены на месте и взяты под контроль. Определены источники финансирования путей их решения.
В свыше 740 домах в махалле Нилоба проживают более 3 тысяч 200 человек. Группа местных жителей сообщила в одной из социальных сетей о нехватке электроэнергии. Изучение показало, что заявители построили жилье на охраняемой зоне реки. Некоторые даже не имеют кадастровые документы. Строительство в последние годы новых домов привело к нехватке электроэнергии. Появилась потребность в трансформаторе большей мощности. Кроме того, устарели и некоторые столбы. Этот вопрос будет решен сенатором А.Сангиновым в ближайшие дни.
Данная проблема была изучена по всему району, в результате чего принято решение обновить около двадцати трансформаторов, заменить почти две тысячи столбов.
В этот же день хоким области Т.Боболов и сенатор А.Сангинов посетили и осмотрели инфекционную больницу Сариасийского района. Решено реконструировать здание и создать современные условия для пациентов.
Подобные вопросы были затронуты и на встрече члена Сената Олий Мажлиса в Узунском и Денауском районах. А.Сангинов изучил важные вопросы на месте. В частности, мост, связывающий махалли Серхаракат и Мустакиллик, был построен более 40 лет назад. На протяжении многих лет из-за сильных селевых сходов весной разрушаются окрестности моста, построенного над селеотводящим сооружением "Дунгизолды". Его разрушение может перекрыть транспортное движение в село Халкобод, в котором проживает свыше 600 жителей.
Школа №53 в махалле Мустакиллик была построена примерно двадцать лет назад путем хашара. Термиты нанесли образовательному учреждению, в котором обучаются 140 детей, серьезный ущерб. Представитель народа, поехав и осмотрев расположенную в отдаленном регионе школу, взял на себя ответственность за строительство новой современной школы.
Первые встречи сенатора стали примечательны тем, что нашли конкретные решения для устранения многих проблем.