Ишчи гуруҳ эҳтиёжманд аёллар муаммоларини ҳал этишга кўмаклашди
Президентимизнинг топшириғига биноан мамлакатимизда хотин-қизларнинг ижтимоий аҳволини яхшилаш, бандлигини таъминлаш, даромадларини кўпайтириш, уларнинг муаммоларини ўрганиш ва ҳал этиш, моддий ва маънавий қўллаб-қувватлашга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича республика ишчи гуруҳи фаолият кўрсатаётир.
Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси раиси бошчилигида Республика маҳаллалар кенгаши, Хотин-қизлар қўмитаси, Маънавият ва маърифат маркази ҳамда “Оила“ илмий-амалий тадқиқот маркази ходимларидан иборат ишчи гуруҳи навбатдаги фаолиятини Жиззах вилояти Пахтакор туманида олиб борди. Улар 380 дан зиёд оиладаги хотин-қизлар билан мулоқот ўтказиб, уларнинг мурожаатларини ўрганиб чиқди.
Жиззах вилояти ҳокимлигида ушбу ўрганишлар якунига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Йиғилишда ишчи гуруҳ раҳбари Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси раиси Қудратилла Рафиқов ўрганиш якунлари бўйича маъруза қилди.
photo5357200897320529520.jpg
Жиззах чўлини ўзлаштиришнинг дастлабки даврида – 1967 йилда ташкил этилган тумандаги инфратузилма иншоотларида уй-жойларни сақлаш, йўллар инфратузилмаси, коммунал, ижтимоий соҳалардаги ўткир муаммолар юзага чиқиб, аҳолининг ҳақли эътирозларига, давлат идораларига бўлган мурожаатларининг ошишига олиб келди.
72 минг нафарга яқин аҳолиси бўлган тумандан 2019 йил давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти Виртуал қабулхонасига 3 минг 482 та турли йўналишдаги мурожаатлар келиб тушган бўлса, мурожаатларнинг қарийб 50 фоизига яқини аёллар томонидан қилинган.
Ишчи гуруҳи ўрганиш давомида хотин-қизлар томонидан билдирилган муаммоларнинг 23,7 фоизи уй-жой билан таъминлаш ва мавжуд уй-жойини таъмирлаш, 7,7 фоизи саломатлигини тиклаш, 45,5 фоизи моддий ёрдамга муҳтожлиги, 8,5 фоизи иш билан таъминлаш, 1,6 фоизи тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун кредит ажратиш, 1,2 фоизи коммунал соҳа билан боғлиқ. 15 фоизидан ортиғи оилалардаги ижтимоий-маънавий муҳитнинг нотинчлиги, таълим ва бошқа йўналишларга оид эканлиги аниқланди.
photo5357200897320529521.jpg
Учрашувларда хотин-қизларни тинглашга, улар кўтараётган масалаларни ҳал этишга алоҳида эътибор қаратилди. Кўтарилган муаммолар бўйича тадбирлар режаси ишлаб чиқилди ва ижросини таъминлаш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Ишчи гуруҳ тавсияси билан ижтимоий оғир вазиятга тушиб қолган хотин-қизларга Касаба уюшмалари федерацияси томонидан моддий-маънавий кўмак кўрсатилди. Ижтимоий кўмакка муҳтож аёллардан 15 нафарига 34,5 миллион сўм моддий ёрдам, 6 нафарига замонавий тикув машинаси, 7 нафарига фарзандлари саломатлигини тиклаши учун санаторияларга бепул йўлланма берилди.
Шунингдек, иккита турар жой биноси қурилиши учун 6 миллиард сўмлик, ер ости сизот сувларини чиқариб кетиш ишлари учун 3 миллиард сўмлик сертификатлар топширилди.
Йиғилишда иштирок этган пахтакорлик хотин-қизлар Президентимиз томонидан берилаётган эътибор учун миннатдорлик билдирди.

Рабочие группы содействовали решению проблем нуждающихся женщин
Согласно поручению Президента нашей страны действует республиканская рабочая группа по реализации мер, направленных на улучшение социального положения женщин, обеспечение их занятости, увеличение доходов, изучение и решение их проблем, материальную и духовную поддержку.
Рабочая группа во главе с председателем Федерации профсоюзов Узбекистана, в которую вошли работники Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан, Комитета женщин Узбекистана, Республиканского центра духовности и просветительства, а также Научно-практического исследовательского центра “Оила”, провела очередное мероприятие в Пахтакорском районе Джизакской области. В ходе беседы с женщинами почти из 380 семей изучили их обращения.
В Джизакском областном хокимияте состоялось заседание, на котором руководитель рабочей группы, председатель Федерации профсоюзов Узбекистана Кудратилла Рафиков выступил с докладом об итогах изучения обращений.
Возникли острые проблемы в сфере содержания жилья, дорожной инфраструктуры, коммунального, социального обслуживания района, созданного в начале освоения Джизакской степи - в 1967 году, что привело к росту недовольства населения и увеличению числа обращений в государственные ведомства.
Из района с населением почти 72 тысячи человек в 2019 году в Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан поступило 3482 обращения по различным направлениям, почти 50 процентов обращений поступило от женщин.
В ходе изучения рабочей группой стало известно, что 23,7 процента обращений связаны с обеспечением жильем и ремонтом имеющихся домов, 7,7 процента – с восстановлением здоровья, 45,5 процента касаются потребности в материальной помощи, 8,5 процента – обеспечения работой, 1,6 процента – выделения кредита для начала предпринимательской деятельности, 1,2 процента – коммунальной сферы. Свыше 15 процентов касаются неспокойной социально-духовной обстановки в семьях, образования и других направлений.
На встрече особое внимание уделялось заслушиванию проблем женщин. Для решения поднятых ими вопросов разработан план мероприятий, ведется работа по обеспечению его исполнения.
По рекомендации рабочей группы женщинам, попавшим в сложную социальную ситуацию, Федерацией профсоюзов оказана материальная и моральная помощь. 15 нуждающимся в социальной поддержке женщинам оказана материальная помощь в размере 34,5 миллиона сумов, 6 женщинам предоставлены швейные машины, семи женщинам – бесплатные путевки в санаторий для восстановления здоровья детей.
Вручены сертификаты на 6 миллиардов сумов для строительства двух жилых домов, на работу по отводу грунтовых вод – сертификат на три миллиарда сумов.
Принявшие участие в заседании женщины выразили благодарность за внимание, уделяемое Президентом нашей страны.