Давлат ва хўжалик бошқарув органларининг марказий бошқарув аппаратида фаолият юритаётган 849 нафар ёшнинг атиги 7 нафари фалсафа доктори илмий даражасига эга.
Жумладан, Сув хўжалиги вазирлигида 4, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигида 1, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида 2 нафар фалсафа доктори илмий даражасига эга ёш меҳнат қилмоқда.
Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида ташкил этилган матбуот анжуманида маълум қилинди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида 2019 йил 27 декабрь куни мамлакатимиз ёшлари билан видеоселектор тарзида ўтказилган мажлис баёни ҳамда давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлисга Мурожаатномасида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш бўйича Ўзбекистон ёшлар иттифоқи томонидан амалга оширилаётган ишлар ҳақида батафсил маълумот берилди.
photo5420447353065811547.jpg
– Вазирлик, идора ва ташкилотлар ҳамда маҳаллий давлат бошқаруви органлари тизимида ёшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш йўналишида бир қатор ишлар амалга оширилмоқда, – дейди Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари А.Жумабоев. – Жумладан, давлат ва хўжалик бошқарув органларининг марказий бошқарув аппаратида фаолият юритаётган ёшларнинг салмоғи, иш жойидаги ўрни таҳлил қилинди. 2020 йил 1 март ҳолатига кўра, 20 та вазирликнинг марказий аппаратида жами 3 минг 322 нафар ходим фаолият юритаётган бўлиб, уларнинг 849 нафари, яъни 25,6 фоизини ёшлар ташкил этмоқда. Бунда энг юқори кўрсаткич Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида 31,3 фоизни ва энг паст кўрсаткич Соғлиқни сақлаш вазирлигида 4,9 фоизни ташкил қилмоқда.
Таъкидланишича, давлат ва хўжалик бошқарув органларининг марказий бошқарув аппаратида фаолият юритаётган 849 нафар ёшдан 121 нафари масъул лавозимларни эгаллаган. Бу борада энг юқори кўрсаткич Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида 47,3 фоизни ташкил этади. Бироқ, Соғлиқни сақлаш ҳамда Ташқи ишлар вазирликларида масъул лавозимларда ишлаётган ёшлар йўқлиги кузатилган.
849 нафар ёш ходимнинг 210 нафарини, яъни 24,7 фоизини 30 ёшгача бўлган хотин-қизлар ташкил этади. Гендер тенглиги бўйича энг юқори кўрсаткич Сув хўжалиги вазирлигида 50 фоиз ва энг паст кўрсаткич Иқтисодиёт ва саноат вазирлигида 4,3 фоиз.
– Давлатимиз раҳбари 2019 йил 27 декабрь куни мамлакатимиз ёшлари билан учрашувида жамғарма фаолияти самарадорлигини ошириш ва стратегиясини белгилаш бўйича аниқ вазифаларни белгилаб берган эди, – деди Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари – “Ёшлар – келажагимиз” жамғармаси ижрочи директори Х.Сатторов. – Шундан келиб чиққан ҳолда жорий йилда жами 3 минг лойиҳага 600 миллиард сўм имтиёзли кредит ажратиш ҳамда ушбу маблағ эвазига 17 минг янги иш ўрни яратиш режалаштирилган. Ёш тадбиркорларга қулай шароитлар яратиш ва уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш учун зарур ускуна ва техникалар тўғридан-тўғри лизинг асосида етказиб берилади. Стартап лойиҳаларга банклар томонидан ажратилган кредитларга компенсация бериш амалиёти жорий этилади. Тажриба-синов тариқасида Жиззах вилоятининг Дўстлик, Шароф Рашидов ва Зомин туманларида илмий-технологик ва инновацион тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида “Ёш тадбиркорлар” технопарклари ташкил этилади. Технопаркдаги жойлар ёш тадбиркорларга қулай шароитлар асосида ижарага берилиб, 5 йил мобайнида ушбу жойларни ўзларига қолдириш бўйича амалиёт жорий этилади.
photo5420447353065811566.jpg
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида ёшларга оид давлат сиёсатини тубдан ислоҳ қилиш ва янги босқичга олиб чиқиш тўғрисида”ги фармони ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ёшлар ишлари агентлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги қарори лойиҳалари ишлаб чиқилмоқда. Шунингдек, 2020-2025 йилларга мўлжалланган китобхонлик маданиятини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш Миллий дастури лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича масъул вазирлик ва идоралар вакилларидан иборат ишчи гуруҳ тузилгани ҳамда дастур лойиҳасини ишлаб чиқиш бошлангани маълум қилинди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи томонидан 2017-2019 йилларда ёшларга берилган имтиёзлар, имкониятлар, ижтимоий ёрдамлар бўйича очиқ маълумотлар базаси яратилгани ва ташкилотнинг ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларига жойланиб борилаётгани тўғрисида ахборот берилди.

В Джизакской области будут созданы технопарки “Молодые предприниматели”
Из 849 молодых людей, работающих в аппарате центрального управления органов государственного и хозяйственного управления, только 9 имеют научную степень доктора философии.
Например, в Министерстве водного хозяйства - 4, Министерстве высшего и среднего специального образования - 1, Министерстве инвестиций и внешней торговли - 2 молодых человека имеют научную степень доктора философии.
Об этом говорили на пресс-конференции, организованной в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан.
На мероприятии была представлена подробная информация о протоколе заседания с участием молодежи, которое проводилось 27 декабря 2019 года в формате видеоселектора под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, а также о работе, проводимой Союзом молодежи Узбекистана по обеспечению исполнения задач, намеченных в Послании главы государства Олий Мажлису.
– Министерствами, ведомствами, организациями и в системе местных органов государственного управления осуществляется работа по повышению эффективности молодежной государственной политики, - сказал первый заместитель председателя Центрального совета Союза молодежи Узбекистана А.Жумабоев. – В частности, проанализированы численность и уместность занятия рабочих мест молодыми людьми, работающими в аппарате центрального управления органов государственного и хозяйственного управления. По состоянию на 1 марта 2020 года, в центральном аппарате 20 министерств работают 3322 человека, из них 849, то есть 25,6 процента, составляет молодежь. Наибольший показатель 31,3 процента - в Министерстве инвестиций и внешней торговли, наименьший показатель 4,9 процента - в Министерстве здравоохранения.
Как отмечалось, из 849 молодых людей, работающих в аппарате центрального управления органов государственного и хозяйственного управления, 121 занимает ответственные должности. В этом плане наивысший показатель составил в Министерстве инвестиций и внешней торговли - 47,3 процента. В Министерстве здравоохранения и Министерстве иностранных дел на ответственные должности молодые люди не назначены.
Из 849 молодых сотрудников 210, или 24,7 процента, составляют женщины до 30 лет. Самый высокий показатель по гендерному равенству - 50 процентов - в Министерстве водного хозяйства, а самый низкий показатель - 4,3 процента - в Министерстве экономики и промышленности.
- Глава государства во время встречи с молодежью 27 декабря 2019 года определил конкретные задачи по повышению эффективности деятельности фонда и определению его стратегии, - говорит первый заместитель председателя Центрального совета Союза молодежи Узбекистана, исполнительный директор фонда "Ёшлар - келажагимиз" Х.Сатторов. - Исходя из этого на текущий год мы запланировали выделить для 3 тысяч проектов 600 миллиардов сумов льготных кредитов и за счет этих средств создать 17 тысяч новых рабочих мест. Для создания благоприятных условий молодым предпринимателям и их всесторонней поддержки необходимая техника и оборудование будут поставляться им напрямую на основе лизинга. Будет внедрена практика выдачи компенсаций по выделенным стартаповским проектам кредитам со стороны банков. В целях развития научно-технологического и инновационного предпринимательства в Дустликском, Шараф-Рашидовском и Зааминском районах Джизакской области в качестве эксперимента будут созданы технопарки "Молодые предприниматели". Места в технопарках будут предоставляться молодым предпринимателям в аренду на выгодных условиях сроком на 5 лет.
Разрабатываются проекты Указа Президента Республики Узбекистан "Коренное реформирование в Республике Узбекистан государственной молодежной политики и поднятие ее на новый этап" и постановления "Об организации деятельности Агентства по работе с молодежью при Администрации Президента Республики Узбекистан". Также проинформировали о создании рабочей группы из представителей ответственных министерств и ведомств по разработке проекта Национальной программы по развитию и поддержке культуры чтения, рассчитанной на 2020-2025 годы, и начавшейся в этом направлении работе.
Кроме того, была представлена информация о создании базы открытых данных о предоставленных в 2017-2019 годах Союзом молодежи Узбекистана льготах, возможностях и социальной помощи молодежи и размещении ее в социальных сетях.