Шеробод туманида ташкил этилаётган “Ёшлар боғи”дан кам таъминланган оилаларда яшаётган 120 нафар ишсиз йигит-қизнинг ҳар бирига 20 сотихдан ер майдони ажратилди.
Шу муносабат билан “Ёшлар боғи” барпо этилаётган Гулистон маҳалласида фойдаланишдан чиқиб қолган кенг адирликда “Бир миллион туп кўчат” акцияси бўлиб ўтди.
Тадбирда Сурхондарё вилояти ҳокими Тўра Боболов сўзга чиқиб, Президентимизнинг 2019 йил 27 декабрь куни мамлакат ёшлари билан видеоселектор тарзида бўлиб ўтган учрашувида ёшлар билан ишлаш бўйича қатор вазифалар белгилаб берилгани ва мазкур топшириқлар ижроси доирасида воҳада кенг кўламли ишлар амалга оширилаётганини алоҳида таъкидлади.
Вилоятда йигит-қизлар билан учрашувлар ва уйма-уй юриш натижасида аниқланган ишсиз ёшларнинг бандлигини таъминлаш борасида қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Қаровсиз ётган ёки фойдаланишдан чиқиб қолган ер майдонлари танланиб, деҳқончилик қилиш учун зарур шароит яратилаётгани ва иш билан банд бўлмаган ёшларга берилаётгани ана шундай эзгу тадбирлардан биридир.
Маълумотларга кўра, Шеробод туманида 27 минг нафарга яқин йигит-қиз истиқомат қилмоқда. Уларнинг 3 минг 800 дан ортиғи вақтинча ишсиз сифатида рўйхатдан ўтган. Жорий йилда ёшлар учун 3 мингга яқин иш ўрни яратиш мўлжалланмоқда.
Туманда қаровсиз ётган ерларни ўзлаштириб, деҳқон хўжалигини юритиш учун ишсиз ёшларга бириктирилаётгани ҳам уларнинг бандлигини таъминлаб, яхши даромад олишига хизмат қилади.
– Бу ерда экин етиштирилмай қолганига ҳам кўп йиллар бўлган эди, – дейди “Гулистон” маҳалла фуқаролар йиғини раиси Абдумурод Аҳмедов. – Ерларнинг қайта тикланиб, ёшлар меҳнат қиладиган сўлим боғга айлантирилаётгани ҳар қанча таҳсинга лойиқ. Шу баҳонада ариқлар қазилиб, насос ўрнатилди, қақраб ётган адирликка сув келтирилди. Ерлар текисланиб, сифатли шудгорланди. Бугун яхши ниятлар билан ёшлар учун берилган ерлар атрофига манзарали дарахт, анор кўчатлари экдик. Бизнинг маҳалламиздан ҳам ўндан ортиқ ишсиз ёшлар ишли бўлди.
Шу куни акция иштирокчилари қайта тикланган майдонга ҳашар йўли билан турли арча ва ёшларга тақсимлаб берилган майдонларга анор кўчатларини қадади. Деҳқон хўжалиги сифатида фойдаланадиган ёшларга 20 сотихдан ер майдони ажратилганини тасдиқловчи сертификат топширилди.
– Ер майдонига эгалик қилиш ҳақидаги бу ҳужжат менинг келажакка ишончимни янада мустаҳкамлади, – дейди тумандаги Галагузар маҳалласида яшовчи Илёс Худойқулов. – 29 ёшдаман. Шу пайтгача ишсиз эдим. Энди бу ерда оилам билан ҳалол меҳнат қилиб, анор боғи яратамиз. Ниҳоллар ҳосилга киргунча мавжуд майдонда турли сабзавот маҳсулотлари етиштириб, ундан ҳам қўшимча даромад оламиз. Энг муҳими, келажакда фарзандларимизга биздан кўркам ва ҳосилдор боғ қолади.
Халқимиз асрлар давомида эъзозлаб келган Наврўзи олам арафасида ёшларга кўрсатилган бу эътибор кексаларга ҳам ўзгача завқ бағишлади.
– Мамлакатимизда ер майдонларига аукцион савдоси орқали эгалик қилиш ҳуқуқи берилган, – дейди тумандаги “Боғу хаёл” фермер хўжалиги раҳбари, кекса боғбон Абдусодиқ Турдиев. – Кам таъминланган оилалар ва уларнинг фарзандлари бу тартибда ер олиб, деҳқончилик қилишга қурби етмайди. Биринчидан, уларга бу майдонни анор етиштиришга тахт қилиб, кўчатларини ҳам экиб, бепул топширишнинг ўзини чексиз ҳиммат, деб ўйлайман. Иккинчидан, уларнинг бир йўла реал даромадга эга иш билан таъминланаётганини қўллаб-қувватлайман. Масалан, 20 сотих ерда ўртача 200 туп анор парваришланади. Ҳар бир дарахт 50 килограммгача ҳосил беради. Килосини ўртача 5 минг сўмдан сотган тақдирда, 40 миллион сўм пул бўлади. Қаловини топган боғбон эса кўчат ораларидан ҳам қўшимча даромад кўради. Учинчидан, деҳқончиликни бошлаганимда ҳеч ким мени бундай қўллаб-қувватламаган. Ҳатто ер ҳам ажратиб беришни истамаган. Фойдаланилмай, ажриқ босиб ётган адирни ўзлаштириб, кўчат экканмиз. Азоб-уқубат билан сув олиб чиққанмиз. Агар ердан унумли фойдаланиб, ҳақ олмасак, бой бўлмаймиз. Бизда камбағаллик қачон йўқолади биласизми? Ҳар қарич ердан оқилона фойдаланиб ишласак, камбағаллик чекинади. Бунга ёшларни кўниктиришимиз керак. Мана, ўтган йили боғимиздан 100 тоннадан ортиқ анор олдик. Бу ҳалол меҳнатимиз меваси. Эндиликда келажагимиз эгаларига кўрсатилаётган бундай эътибордан биз, кексаларнинг ҳам бошимиз кўкка етмоқда.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган Ёшларга оид давлат сиёсати доирасида бошланган бундай хайрли ишлар ўғил-қизларни ҳалол меҳнат қилишга даъват этиб, катта ҳаёт йўлига чақиришга камарбаста бўлаётгани билан аҳамиятлидир.
Мазкур ҳудудда қаровсиз қолган ерларни ҳайдаб, текислаш юмушлари қизғин давом этмоқда. Бу майдонлар ҳам кўчат қадашга тайёр бўлгач, яна 80 нафар ёшга бириктириб берилади. Улар ҳам 20 сотихдан ер майдонига эга бўлиб, анорзорлар парваришига киришади.
Мутасаддиларнинг таъкидлашича, туманда кам таъминланган оилаларнинг иш билан банд бўлмаган фарзандларига шу усулда тақсимлаб бериш учун яна 500 гектардан ортиқ ер майдони аниқланиб, дастлабки ишлов бериш бошланди. Бу ерлар ёнғоқзор барпо этиш учун бир гектардан, бошқа мевали дарахт етиштириш истагини билдирган ёшларга 20 сотихдан ажратиб берилади. Шундай қилиб, йил охиригача ёшлар томонидан ташкил этиладиган деҳқон хўжаликларида мингга яқин ўғил-қизнинг бандлиги таъминланади.

В создаваемом в Шерабадском районе Сурхандарьинской области “Молодежном саду” каждому из 120 юных представителей малообеспеченных семей выделили по 20 соток земли.
По этому случаю на неиспользуемой предгорной площади махалли Гулистон, где закладывается "Молодежный сад", прошла акция "Миллион саженцев".
Выступивший на мероприятии хоким Сурхандарьинской области Тура Боболов отметил, что на состоявшейся 27 декабря 2019 года встрече с молодежью Президент нашей страны наметил ряд соответствующих задач, в рамках исполнения которых в области проводится масштабная работа.
Так, в области принимаются меры по выявлению и трудоустройству неорганизованной молодежи. Так, одной из этих мер является выявление заброшенных, неиспользуемых земель, создание на них условий для земледелия и предоставление нетрудоустроенной молодежи.
Согласно данным, в Шерабадском районе проживают 27 тысяч юношей и девушек. Более 3800 из них зарегистрированы в качестве временно неработающих. Исходя из этого, в нынешнем году предусмотрено создание для молодежи 3 тысяч рабочих мест.
Освоение заброшенных земель и закрепление их за нетрудоустроенной молодежью для ведения дехканского хозяйства обеспечит ее занятость и получение хороших доходов.
– Уже давно на этих землях не возделываются сельскохозяйственные культуры, – говорит председатель схода граждан махалли “Гулистон” Абдумурод Ахмедов. – Возрождение почвы, преобразование этой территории в сад, в котором будут работать молодые люди, достойно внимания. Уже проложены арыки, установлен насос, благодаря чему теперь в этих предгорьях будет вода. Земля вспахана. Сегодня с добрыми намерениями вокруг территории, которая будет передана молодежи, посадили декоративные и гранатовые деревья. Более десяти молодых людей из нашей махалли получили работу.
В этот день участники акции в рамках хашара посадили елки, а на территориях, выделенных молодежи, – гранатовые деревья. Молодым людям вручили сертификаты на владение 20 сотками земли.
– Документ, подтверждающий право владения землей, укрепил во мне уверенность в завтрашнем дне, – говорит житель районной махалли Галагузар Илёс Худойкулов. – Мне 29 лет. У меня не было работы. Теперь на этой площади я буду работать со своей семьей, выращу гранатовый сад. Пока саженцы маленькие, будем выращивать овощи, что тоже принесет немалый доход. Главное, мы оставим детям красивые, высокоурожайные сады.
Внимание, проявленное к молодежи в преддверии любимого народом праздника Навруз, придало радости и представителям старшего поколения.
– В нашей стране можно получить право на владение землей на аукционных торгах, – говорит руководитель районного фермерского хозяйства “Богу хаёл”, садовод Абдусодик Турдиев. – Малообеспеченные семьи лишены такой возможности. Предоставление им земельных участков, подготовка их к посадке гранатовых деревьев, а также обеспечение будущих землепользователей саженцами я считаю проявлением большого благородства. Также поддерживаю и то, что для малообеспеченных семей создается возможность получать реальный доход. Например, на 20 сотках в среднем можно вырастить 200 гранатовых деревьев. Урожай с каждого дерева может составить до 50 килограммов. Даже если реализовывать урожай по 5 тысяч сумов за килограмм, доход составит 40 миллионов сумов. А умелый садовод может получать доходы и с междурядий. Когда я начал заниматься земледелием, мне никто не помогал. Даже земля не выделялась. Мы осваивали заброшенные земли, с большим трудом организовывали орошение, сажали саженцы. Если не использовать землю эффективно, мы никогда не разбогатеем. Знаете, когда сможем устранить бедность? Когда начнем разумно использовать каждую пядь земли. И к этому нужно привлекать молодежь. В прошлом году наш урожай гранатов составил более 100 тонн. Это результат честного труда. И внимание, уделяемое хозяевам нашего будущего – молодежи, безусловно, радует нас, пожилых людей.
Работа, начатая в рамках государственной молодежной политики, призывает молодежь к честному труду и значительна тем, что служит поддержкой юношей и девушек на их пути в большуюжизнь.
На обозначенных территориях активно продолжается работа по вспашке почвы. После завершения подготовки почвы к посадке саженцев эти земли будут закреплены еще за 80 молодыми людьми. Они также станут хозяевами своих 20 соток и начнут выращивать гранатовые сады.
Как отметили ответственные лица, в районе начали обработку еще свыше 500 гектаров заброшенных земель для их распределения между малообеспеченными семьями. Для желающих выращивать ореховые деревья будет выделяться по одному гектару, под другие фруктовые деревья – по 20 соток. Таким образом, до конца года в дехканских хозяйствах молодых людей работой будут обеспечены почти тысяча человек.