Зойир Мирзаев: бир қарич ердан ҳам унумли фойдаланиш керак
Айни кунлардаги пандемия сабаб вужудга келаётган глобал инқироз шароитида иқтисодий барқарорликни сақлаш, аҳоли бандлиги ва даромадини таъминлаш муҳим масалалардан бирига айланмоқда.
Ушбу вужудга келган ҳолатни юмшатишда қишлоқ хўжалиги соҳасининг кенг имкониятлари муҳим ўрин эгаллайди. Хусусан, боғбонлар ва томорқа ер эгаларидан мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш, бир қарич ерни ҳам бўш қўймаслик, бир сўз билан айтганда, ерни увол қилмаслик талаб этилади.
Қашқадарё вилояти ҳокими Зойир Мирзаевнинг ўтган ҳафтада Қамаши туманидаги “Қурбон қизи Мунира” фермер хўжалигига қарашли олмазорда ҳамда “Агровосток” масъулияти чекланган жамиятининг интенсив боғида ҳудудда фаолият юритаётган боғдорчиликка ихтисослашган фермер хўжаликлари раҳбарлари, томорқачилар билан учрашувида шу ҳақда сўз юритилди.
IMG_7454.JPG
Вилоят ҳокими Президентимиз раҳбарлигида қишлоқ хўжалиги тармоқларини янада ривожлантириш, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш масалалари бўйича 14 апрель куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида белгилаб берилган вазифаларнинг аҳамияти хусусида алоҳида тўхталди.
Таъкидландики, жорий йил қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат соҳаси вакиллари учун ўзига хос синов йили бўлади. Чунки ҳар қандай шароитда ҳам одамларнинг озиқ-овқат маҳсулотларига эҳтиёжи камаймайди. Шу боис видеоселекторда коронавирус пандемияси келтириб чиқараётган инқирозга қарши курашиш шароитида, энг аввало, мавжуд ресурс ва имкониятлардан самарали фойдаланган ҳолда мева-сабзавотчилик ва чорвачилик тармоқларида маҳсулот етиштириш ҳажмини икки баробарга ошириш жуда муҳим.
Аммо, афсуски, буни ҳамма ҳам тўғри англаб етмаяпти. Орамизда ҳайҳотдек томорқаси бўш турганлар, боғ қатор ораларига ҳеч нарса экмай, ернинг умрини бекор ўтказаётганлар ҳам бор. Ери бўла туриб, ундан самарали фойдаланмаслик ерга, демакки, элга хиёнатдир.
Учрашувда тумандаги боғбонларга янгича ишлашни ўрганиш, ҳосил ва даромад салмоғини ошириш, қатор ораларига сабзавот ва полиз маҳсулотлари етиштиришни кўпайтириш бўйича тегишли кўрсатмалар берилди. Ерни ўз ҳолига ташлаб қўйганлардан қонунчиликда белгиланган тартибда олиб қўйилиши билдирилди.
Вилоят ҳокими тумандаги Сарбозор қишлоғида аҳоли вакиллари ўз томорқаларидан қай даражада самарали фойдаланаётганини билиш мақсадида бир неча хонадонларни кўзда кечирди. Илғор томорқачилар билан суҳбатлашди.
photo_2020-04-21_15-42-11.jpg
Шу ерда Зойир Мирзаев деҳқон хўжаликлари ва аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиш, экин экиш ишларини тизимли ташкил қилиш, ер участкасидан бир йилда икки-уч маротаба ҳосил етиштириш ва юқори даромад олиш тажрибасини оммалаштириш каби бир қатор муҳим масалалар юзасидан вилоят аҳлига мурожаат қилди.
Тумандаги Нагаҳон қишлоғида бир пайтлар гиёҳ ҳам унмайдиган деб ҳисобланадиган ерда бугун улкан иссиқхона барпо бўлган. Гидропоника усулида қурилган бу иссиқхонанинг 2 гектарига палермо қалампири, 6 гектарига эса пинк парадейз, виннус, муса навли помидор экилган. Қиймати 5 миллион АҚШ долларлик мазкур лойиҳа ҳаётга татбиқ этилиши натижасида палермонинг гектаридан 250 тонннадан ортиқ, помидорнинг гектаридан эса 100 тоннадан зиёд ҳосил олиш имконияти яратилди.
Вилоят ҳокими мазкур иссиқхона фаолияти билан яқиндан танишар экан, унда агроном сифатида фаолият юритаётган Жанубий Кореялик мутахассис билан экспортбоп маҳсулотлар турларини кўпайтириш бўйича фикр алмашди. Тадбиркорлик субъекти вакилларига зарур тавсиялар берди.
Учрашувда ердан унумли фойдаланиш энг аввало аҳолини бандлигини таъминлаш, даромадлари ва фаровонлигини ошириш, камбағалликни қисқартириш ҳамда озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган ички талабни тўлиқ таъминлашда муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.

Зойир Мирзаев: нужно эффективно использовать каждую пядь земли
В условиях глобального кризиса, возникающего сегодня из-за пандемии, одними из важнейших задач являются обеспечение экономической стабильности, занятости и доходов населения.
Широкие возможности сельского хозяйства играют важную роль в смягчении нынешней ситуации. В частности, от садоводов и владельцев приусадебных земель требуется эффективно использовать имеющиеся возможности, не оставлять без дела даже маленький клочок земли.
Об этом речь шла на встрече хокима Кашкадарьинской области Зойира Мирзаева с руководителями специализирующихся на садоводстве фермерских хозяйств, владельцами приусадебных земель региона, прошедшей на прошлой неделе в яблоневой роще фермерского хозяйства «Курбон кизи Мунира» Камашинского района и обществе с ограниченной ответственностью «Агровосток».
Хоким области акцентировал внимание на значимости задач, определенных на состоявшемся 14 апреля под председательством Президента Шавката Мирзиёева видеоселекторном совещании по вопросам дальнейшего развития отраслей сельского хозяйства, увеличению объемов производства продовольственной продукции.
Отмечалось, что этот год станет годом испытаний для представителей сельскохозяйственной и продовольственной сферы. Потребность населения в продуктах питания не уменьшится не при каких обстоятельствах.
На видеоселекторном совещании подчеркивалось, что в условиях борьбы с кризисом, возникающим из-за пандемии коронавируса, прежде всего, крайне важно эффективно использовать имеющиеся возможности и ресурсы, увеличить объемы заготовки продукции в плодоовощеводстве и животноводстве в два раза.
Но, к сожалению, не все понимают это. Встречаются и те, кто не использует свои большие приусадебные участки, не сажает культуры в междурядьях. Неэффективное использование имеющейся земли является предательством по отношению к земле, нации.
На встрече садоводам района даны соответствующие указания по налаживанию нового подхода к работе, повышению урожайности и доходов, расширению выращивания овощных и бахчевых культур. Отмечалось, что у тех, кто не использует землю, она будет изъята в установленном законодательством порядке.
Хоким области для ознакомления с эффективностью использования жителями села Сарбзор своих приусадебных земель осмотрел несколько домов. Побеседовал с передовыми владельцами приусадебных земель.
Здесь же Зойир Мирзаев обратился к жителям области по важным вопросам, таким как эффективное использование земель дехканских хозяйств и приусадебных земель населения, системная организация работы по посеву культур, получение урожая с земельного участка два-три раза в год, популяризация опыта получения высоких доходов.
В селе Нагахон, где когда-то считалось, что здесь не может расти даже трава, сейчас построена большая теплица. На 2 гектарах теплицы, созданной методом гидропоники, выращивается перец "Палермо", на 6 гектарах – помидоры разных сортов. В результате реализации данного проекта стоимостью 5 миллионов долларов США появилась возможность получать с гектара более 250 тонн урожая перца и 100 тонн помидоров.
Хоким области обменялся мнениями с работающим здесь в качестве агронома южнокорейским специалистом по расширению видов экспортоориентированной продукции. Дал субъектам предпринимательства соответствующие рекомендации.
На встрече отмечалось, что эффективное использование земель, прежде всего, играет важную роль в обеспечении занятости населения, повышении его доходов и благосостояния, сокращении бедности и полном удовлетворении внутреннего спроса на продукты питания.