Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг ўринбосари Н.Якубов карантин даврида ишсиз ва банд бўлмаган, пандемия сабабли вақтинча иш жойини йўқотган аҳоли бандлигини таъминлаш мақсадида Сирдарё вилоятининг Сайхунобод туманида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Н.Якубов, жорий йилнинг ўтган карантин даврида 1 минг 347 нафар ишсиз фуқаролар ҳақ тўланадиган жамоат ишларига жалб қилиниб, улар асосан маҳаллаларни ободонлаштириш, дезинфекция ишларини амалга ошириш, блок постларда ёрдамчи посбон ҳамда вилоят бандлик бош бошқармасининг ташаббуси билан ташкил этилган пиллачилик бригадаларидаги тут баргини қирқиб келиш, пилла қуртига емак тайёрлаш, уларни боқиш ва шу каби ишлар билан таъминланганлик даражасини атрофлича ўрганди.
Бандлик ва меҳнат -2.jpg
Шундан сўнг, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг ўринбосари туман ҳокимининг жорий йил 3-апрелдаги қарори билан ташкил этилган “Сайҳун агро кенгаши” ишлаб чиқариш кооперативига ташриф буюрди.
Ушбу кооперативга ҳоким қарори билан ҳудуддан 21 гектар ер майдони ажратилган. Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан 95 миллион 900 минг сўм субсидия ажратилиб, ҳозирги кунда у ерда 43 нафар кам таъминланган оилаларнинг ишга лаёқатли аъзолари кооперативга аъзо сифатида қабул қилинган.
Ушбу “Сайҳун агро кенгаши” ишлаб чиқариш кооперативининг ер майдонига ток (узум)нинг серҳосил навлари экилган. Бўлажак узумзор оралиғига эса ёзги картошка уруғи қадалди.
Бандлик ва меҳнат -1.jpg
Бундан ташқари, Н.Якубов тумандаги Гулбулоқ ва Янгиҳаёт маҳалла фуқаролар йиғинидаги кам таъминланган, ишсиз, эҳтиёжманд фуқаролар учун бандликка кўмаклашиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қурилган енгил конструкцияли иссиқхонада олиб борилаётган ишлар ва унда меҳнат қилаётган кам таъминланган оилалар билан танишди.
Вазир ўринбосари кооператив раҳбари, аъзолари ва иссиқхона эгаларига тегишли таклиф ва кўрсатмалар берди.

Безработные получат работу
Заместитель министра занятости и трудовых отношений Н. Якубов в целях обеспечения занятости безработного и не занятого населения, граждан, потерявших работу из-за карантина, ознакомился с осуществляемой в Сайхунабадском районе Сырдарьинской области работой.
Н. Якубов детально ознакомился с уровнем обеспеченности работой в текущем году 1 347 безработных, привлеченных к оплачиваемому общественному труду, например, к благоустройству махаллей, дезинфекции помещений, поставке корма для шелководов, выращиванию коконов шелкопряда.
Затем заместитель министра занятости и трудовых отношений посетил производственный кооператив «Сайхун агро кенгаши», созданный решением хокима района от 3 апреля текущего года. Данному кооперативу выделили 21 гектар. Из Государственного фонда по содействию занятости выделено 95 миллионов 900 тысяч сумов субсидий.
В кооператив приняли 43 трудоспособных человека из малообеспеченных семей.
На земельном участке производственного кооператива «Сайхун агро кенгаши» посажены высокоурожайные сорта винограда. В междурядьях виноградников посеян картофель летних сортов.
Кроме того, Н. Якубов ознакомился с работой, осуществляемой в теплицах легкой конструкции, построенных в целях обеспечения малообеспеченных, безработных, нуждающихся граждан за счет средств фонда по содействию занятости.
Заместитель министра дал соответствующие предложения и указания руководителю кооператива, его работникам и владельцам теплиц.