Халқ қабулхонаси – халқ хизматида
Бухоро вилояти Жондор туманида аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламини қўллаб-қувватлаш борасидаги ишларга Ўзбекистон Республикаси Президентининг Жондор туманидаги Халқ қабулхонаси томонидан алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Хусусан, карантин даврида туман Халқ қабулхонасига келиб тушган 33 та мурожаатнинг 25 таси қисқа муддатда, тезкорлик билан кўриб чиқилиб, ҳал этилиши таъминланди. Ушбу мурожаатларнинг 8 таси карантин шароитида озиқ-овқат таъминоти билан боғлиқ муаммолардан иборат бўлиб, мурожаатлар “Карантин даврида хайрия ишларини мувофиқлаштириш бўйича туман комиссияси”га тақдим қилинди ҳамда натижаси бўйича мурожаат тушган оилаларга тумандаги ҳомийлик ёрдами кўрсатиш маркази томонидан биринчи эҳтиёж моллари ва озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берилди.
Шунингдек, ишонч телефонлари ва веб-сайт орқали карантин даврида фуқароларни моддий қўллаб-қувватлаш, ҳимоя воситалари билан таъминлаш, моддий ёрдам ва ижтимоий нафақа билан таъминлаш, маиший газ балони билан таъминлаш, ичимлик суви, иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловларни тўлаш бўйича, кредит, уй-жой олиш каби масалаларда 24 та мурожаат келиб тушди. Уларнинг 18 тасини қисқа муддатда ижобий ҳал қилинди.
Жондор туман Халқ қабулхонаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш Жондор туман бўлими ҳамда секторлар ҳамкорлигида ҳудуддаги эҳтиёжманд, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар рўйхати шакллантирилиб, ҳомийлар кўмагида 400 кг гуруч, 400 кг шакар, 5600 кг ун, 300 литр ўсимлик ёғи, 198 кг гўшт, 125 флейка тухум, 760 кг картошка, 530 кг пиёз, 320 кг макарон, 150 кг сабзи ва 104 қути сут маҳсулотлари тарқатилди.
Бундан ташқари, ёшлар бандлигини таъминлаш борасида ҳам қатор тадбирлар бажарилмоқда. Хусусан, “Ҳар бир ёшга бир гектар” лойиҳаси доирасида тумандаги Хўжагулрез қишлоғида 12 нафар ҳамда Хўжаҳайрон қишлоғида 10 нафар ёшларга ер ажратиб берилди. “Ёшлар келажагимиз” жамғармаси маблағлари ҳисобидан эса жорий йилда 3 та лойиҳага 260 миллион сўмлик имтиёзли кредит маблағи йўналтирилди.

Народная приемная Президента Республики Узбекистан в Жондорском районе отдельное внимание уделяет поддержке социально уязвимых слоев населения.
Из поступивших в период карантина в Народную приемную 33 обращений, 25 были оперативно рассмотрены и решены.
Восемь из поступивших обращений касались проблем, связанных с обеспечением продовольствием в период карантина. Они были направлены в Районную комиссию по координации спонсорской деятельности в период карантина. Обратившимся семьям центр оказал спонсорскую помощь. Им доставили продукты и предметы первой необходимости.
В период карантина по телефонам доверия и через веб-сайт поступило 24 обращения, касающиеся материальной поддержки граждан, обеспечения их защитными средствами, социальными пособиями, бытовыми газовыми баллонами, питьевой водой, выплаты заработной платы и приравненных к ним выплат, получения жилья, кредита, материальной помощи. 18 из них были решены положительно в короткий срок.
Народная приемная Жондорского района совместно с районным отделом по поддержке махалли и семьи и секторами сформировали списки нуждающихся в социальной защите семей и при поддержке спонсоров раздали им 400 килограммов риса, 400 килограммов сахара, 5600 килограммов муки, 300 литров растительного масла, 198 килограммов мяса, яйца, молоко, 760 килограммов картофеля, 530 килограммов лука, 320 килограммов макарон, 150 килограммов моркови.
Кроме того, состоялись мероприятия по обеспечению занятости молодежи. В частности, в рамках проекта "Каждому молодому человеку - гектар земли" 12 молодым людям из села Хужагулрез и 10 молодым людям из села Хужахайрон выделили земельные наделы. За счет средств фонда "Ёшлар келажагимиз" в текущем году направлено 260 миллионов сумов льготных кредитов для финансирования 3 проектов.