Сенатор қишлоқ аҳолиси билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси раиси ўринбосари Н.Абдуллахонов Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вилоят бошқармаси биринчи ўринбосари И.Қўчқорова ҳамроҳлигида аҳолининг бугунги турмуш тарзи, ижтимоий-иқтисодий ривожланиш жараёнлари, мавжуд муаммоларни ўрганиш мақсадида Наманган вилоятининг энг чекка қишлоғи – Чодакда бўлди.
Чодак Поп тумани марказидан 50 километр масофада, тоғлар орасида жойлашган қишлоқ. Сенатор ушбу ҳудудда туманнинг 4-сектор масъуллари томонидан олиб борилаётган ишлар билан танишди.
Қишлоқда тўрт юздан зиёд ижтимоий ҳимояга муҳтож оила мавжуд бўлиб, уларни камбағалликдан чиқариш мақсадида иш билан таъминлаш, оилавий даромадини ошириш чоралари кўриб борилмоқда. Жумладан, Ўрта Хонобод маҳалласи ҳудудида фойдаланилмай турган ер майдонида 100 та бир сотихли иссиқхона ташкил қилиниб, ишсиз оилаларга тақсимлаб берилди ва кооперацияга бирлаштирилди.
Бундан ташқари, «Саховат ва кўмак» умумхалқ ҳаракати доирасида амалга оширилаётган ишлар билан танишилди. Манзилли рўйхат асосида тузилган «Темир дафтар»га киритилган эҳтиёжманд хонадонлар ҳолидан хабар олинди.
Ўрганиш якуни бўйича мулоқотда мавжуд муаммо ва камчиликларни бартараф этиш юзасидан сектор масъуллари, маҳалла фаоллари билан бамаслаҳат чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Заместитель председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам женщин и гендерного равенства Н.Абдуллаханов и первый заместитель Наманганского областного управления по поддержке махалли и семьи И. Кучкарова в целях изучения нынешнего образа жизни сельчан, процессов социально-экономического развития и имеющихся проблем, посетили самое отдаленное село в области - «Чодак».
Село расположено в 50 километрах от центра Папского района, среди гор. Здесь проживают свыше 400 социально уязвимых семей. Осуществляется работа по трудоустройству, повышению семейного дохода в целях выведения из бедности. В частности, на неиспользуемой земельной площади в махалле «Урта Хонобод» создано 100 теплиц по одной сотке. Они распределены между безработными семьями и присоединены к кооперации.
Сенатор ознакомился с работой, проводимой ответственными лицами 4-го сектора района и осуществляемой в рамках общенародного движения «Доброта и поддержка». Навестил нуждающиеся семьи, состоящие на учете «Железной книги», которая была сформирована на основе адресного списка.
По итогам изучения в согласовании с ответственными лицами сектора и активистами махалли определены меры по устранению имеющихся проблем и недостатков.