Аҳолига ҳам ҳуқуқий, ҳам моддий кўмак кўрсатилди
Мамлакатимизда коронавирус пандемияси инсонларнинг сабрини, иродасини синовдан ўтказмоқда. Халқимиз касаллик олдида ҳар қачонгиданда жипслашди. Бир-бирига ёрдам қўлини чўзаётган фуқаролар, муҳтож фуқароларга моддий кўмак бераётган ташкилотлар, тадбиркорлар кўпайиб бораётгани қувонарлидир.
Карантин давом этаётган шу кунларда Сирдарё вилоятида фаолият кўрсатаётган ташкилот, корхона, муассаса, фирма ва тадбиркорлар аҳолининг кам таъминланган қатлами ҳолидан хабар олиб, уларга баҳоли қудрат моддий кўмак беришдек хайрли ишлар давом этмоқда.
– Вилоят адлия бошқармаси ва унинг туман-шаҳар бўлимлари ходимлари томонидан карантин бошлангандан буён аҳолига бепул ҳуқуқий кўмак, шунингдек, аҳолининг кам таъминланган ва эҳтиёжманд қатламига моддий ёрдам бериб келинмоқда, – дейди вилоят адлия бошқармаси бошлиғи Ж.Нуритдинов. – Мана бугун Гулистон шаҳридаги 2-мавзеда жойлашган ногиронлиги мавжуд, кўп фарзандли эҳтиёжманд оилаларга озиқ-овқат тўпламлари тарқатилди. Адлия бошқармаси ҳамда Гулистон шаҳар адлия бўлими мутахассислари фуқаролар билан суҳбатлашиб, уларни қизиқтирган саволларга ҳуқуқий маслаҳат ва тушунчалар берди.
– Кексалик нафақасидаман, ёлғиз ўзим яшайман, – дейди Шодлик маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Д.Андреев. – Адлия ходимлари йўқлаб келганидан, тўғриси жуда ҳам хурсанд бўлдим. Улар менга нафақат озиқ-овқат, балки мени қизиқтирган саволларга ҳам ҳуқуқий тушунчалар берди. Ҳуқуқшуносларнинг бундай кўмагидан беҳад миннатдорман.
– Озгина эътибордан қанча кўнгиллар шод бўлди, бир-биримизга, қўли юпқароқ қўшнилару маҳалладошларга эътиборли бўлайлик. Коронавирусни баҳамжиҳат енгамиз, – дейди вилоят адлия бошқармаси бошлиғи ўринбосари С.Тоғаев.
Шу куннинг ўзида вилоят адлия бошқармаси томонидан Гулистон шаҳрида истиқомат қилувчи 200 нафар кам таъминланган, ижтимоий муҳофазага муҳтож, оиласида ногиронлиги бор, кўп болали оилаларга озиқ-овқат маҳсулотлари тарқатилиб, зарурларига ҳуқуқий маслаҳат берилди.

Население получило правовую и материальную помощь
Радует, что в стране все больше становится людей, помогающих друг другу, организаций и предпринимателей, оказывающих материальную помощь нуждающимся гражданам.
В эти дни, когда продолжаются карантинные ограничения, организации, предприятия и учреждения, фирмы и предприниматели Сырдарьинской области по мере возможностей помогают малообеспеченным, навещают их.
- Сотрудники областного управления юстиции, его районных и городских отделов с начала карантина оказывают населению бесплатную правовую помощь, а малообеспеченным и нуждающимся слоям и материальную помощь, - говорит начальник областного управления юстиции Ж. Нуритдинов. – Проживающим на массиве 2 в Гулистане многодетным семьям, имеющим на попечении инвалидов предоставили наборы продовольственной продукции. Специалисты областного и Гулистанского городского отделов юстиции провели беседы с гражданами, дали рекомендации на правовые темы.
- Я пенсионер, живу один, - говорит житель схода граждан махалли «Шодлик» Д. Андреев. - Очень обрадовался, когда меня навестили сотрудники из отдела юстиции и принесли не только продукты, но и побеседовали, дали советы.
- Небольшое внимание, оказанное соседями, знакомыми, придает людям чувство уверенности и поднимает настроение, - говорит заместитель начальника областного управления юстиции С. Тогаев. - Давайте будем внимательнее! Только общими усилиями сможем победить коронавирус.
За один день 200 малообеспеченных, нуждающихся в социальной защите, многодетных и имеющих на попечении инвалидов семей получили продуктовые наборы.