ТОМОРҚА ҲИКМАТИ: камбағални бой, бойни бахтли қилади...
Тошкент вилояти Чиноз туманининг «Сутбулоқ» маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Собир ака Раҳмонбердиевлар хонадони ҳозир кўпчиликка ибрат кўрсатмоқда.
Маҳалла раиси Бахтигул Бегайдарованинг таъкидлашича, 10 кун аввал ушбу хонадонда карантин талаблари асосида тўй бўлгани ва бунда ёш келин-куёвлар камхаржликка амал қилгани таҳсинга сазовор.
– Ҳудудимиздаги фуқаролар меҳнаткаш, қарийб 90 фоиздан ортиғи томорқадан катта даромад олади. Шу бос, тўқ яшайди. Бизда деярли кам таъминланган оилалар йўқ, – дейди маҳалла раиси Б.Бегайдарова. – Собир ака турмуш ўртоғи билан ҳалол меҳнати туфайли 3 ўғил ва 1 қизни вояга етказяпти. Икки ўғли, келини олий ўқув юрти талабаси. Ҳовлисининг 14 сотихи томорқа бўлиб, унинг бир қисмида иссиқхона барпо этилган. Оиланинг барча аъзолари бу ерда бирдек меҳнат қилади. Улар булғор қалампири, бодринг экиб, ҳосилни саранжомлаб олиб, энди навбат помидорга.
– Билганга томорқа кони фойда экан, – дейди Собир ака. – Ерга меҳр бериб, ишлов берилса, дастурхон тўкин, рўзғор обод бўлади. Катта рўзғорни бемалол тебратади. Оиламизнинг 7 нафар аъзоси меҳнат билан банд. Шунинг орқасидан тўйлар қиляпмиз, фарзандларимизни ўқитяпмиз, бир ўғлимизга уй қуряпмиз, қўйингки, қанча харажат бўлса, ҳаммасини қоплайди. Йиллик даромадимиз чакки эмас, 35-40 миллион сўмгача боради. Агар томорқа бўлмаганида, шунча пулни қаердан топардик?

Приусадебный участок: бедный становится богатым, богатый – счастливым…
Семья Собир-ака Рахмонбердиева, проживающая в махалле «Сутбулок» Чиназского района Ташкентской области, является примером для многих.
Как отмечает председатель махалли Бахтигул Бегайдарова, 10 дней назад в их доме провели свадьбу с соблюдением требований карантина и с особой бережливостью, что заслуживает внимания.
- Граждане нашей махалли очень трудолюбивы, более 90 процентов их трудится на своих приусадебных участках и получает хорошую прибыль. Поэтому живут в достатке. У нас почти нет малообеспеченных семей, - говорит председатель махалли Б.Бегайдарова. - Благодаря своему честному труду Собир-ака со своей супругой вырастили трех сыновей и дочку. Два сына и невестка являются студентами вузов. Имеют 14 соток приусадебного участка, на части которого возвели теплицу. Все члены семьи трудятся здесь. Они успели уже в этом году убрать урожай болгарского перца и огурцов, теперь очередь за помидорами.
- Для тех, кто умеет трудиться, приусадебный участок является кладезью, - говорит Собир-ака.- Если с любовью и со знанием дела подходить к земле, вовремя обрабатывать и сажать овощи, будет изобилие на столах и прибыль в хозяйстве. 7 членов нашей семьи трудятся на приусадебном участке. Работы хватает всем. Благодаря этой земле, справляем свадьбы, обучаем детей, еще для одного сына строим дом. Все наши расходы подкреплены работой на нашей земле. За год получаем около 35-40 миллионов сумов прибыли . Наша земля всегда выручает нас.