Қишлоқ аёллари учун кенг имкониятлар яратилмоқда
Президентимиз ташаббуси билан мамлакатимизда хотин-қизлар муаммоларини ўрганиш ва ҳал этиш, айниқса, уларнинг бандлигини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ўрганишлардан келиб чиқиб, жойларда опа-сингилларимизнинг бандлигини таъминлашга қаратилган кўплаб лойиҳалар амалга оширилмоқда. Жумладан, Марҳамат тумани Миришкор маҳалласида ишга туширилган “Касаба текстил ҳамкор” масъулияти чекланган жамиятига қарашли трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш корхонаси ҳам ана шу йўналишдаги ишларга бир мисолдир.
Замонавий қиёфага эга ушбу корхона умумий қиймати 6 миллиард сўм бўлган лойиҳа доирасида “Sweet Tea” масъулияти чекланган жамияти томонидан барпо этилди. Унга хориждан компьютерлаштирилган, замонавий тикув машиналари олиб келиб ўрнатилди.
Асосан аёллар ва болалар либосларини тикишга ихтисослашган ушбу корхона қишлоқ аёллари учун чинакам туҳфа бўлди. Чунки фабриканинг ишга тушиши билан 250 нафарга яқин опа-сингилларимизга доимий иш ўрни яратилди.
– Жорий йил июнь ойида иш бошлаганмиз, – дейди корхона раҳбари Қувончбек Ҳайдаров. – Коронавирус пандемияси туфайли ишларимизни белгиланган режа асосида йўлга қўя олмадик. Шундай бўлса-да, ўтган қисқа даврда қарийб 180 миллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилди.
Сифатли, бежирим маҳсулотларимиз нафақат ички бозорда, балки хорижда ҳам ўз харидорларини топди. Уларни хорижга экспорт қилиш бўйича ҳам ишлар олиб борилмоқда. Умуман, корхонада келгусида 1 миллион АҚШ доллари миқдордаги маҳсулот экспорт қилиниши кўзда тутилган.
Пандемия муносабати билан корхонада меҳнат қилаётган ишчи ва ходимларнинг саломатлиги доимий шифокорлар назоратида. Бундан ташқари, уларнинг самарали иш юритишлари учун барча шароитлар яратилган. Тушликда иссиқ овқат, ишга бориб-келиш учун транспорт ҳамда дам олиш хоналари ташкил этилган.
– Янги трикотаж фабрикаси биз қишлоқ аёллари учун кенг имкониятлар яратди, – дейди илғор тикувчилардан бири Мухайё Собирова. – Аксарият хотин-қизлар уйда ўтирар эди. Узоққа бориб ишлаш имконига эга эмасди. Мана бугун ўз маҳалламизда ишлаяпмиз, ортиқча оворагарчиликлар ҳам йўқ. Энг асосийси, бу ерда ишлаб, меҳнатимизга яраша даромад оляпмиз, турмушимизга файз кирмоқда.

Создаются широкие возможности для сельских женщин
По инициативе главы государства в нашей стране отдельное внимание уделяется вопросам изучения и решения проблем женщин, особенно обеспечению их занятости.
На местах с учетом изучения данного вопроса осуществляется множество проектов, направленных на обеспечение занятости наших женщин – сестер, матерей, невесток. Примером является производственное предприятие по выпуску трикотажа общества с ограниченной ответственностью «Касаба текстиль хамкор», начавшее свою деятельность в махалле «Миришкор» Мархаматского района.
Современное здание производства, общая стоимость которого составила 6 миллиардов сумов, возведено обществом с ограниченной ответственностью “Sweet Tea”. На предприятии используются современные компьютеризированные импортные швейные машины.
Предприятие специализируется на выпуске женской и детской одежды. Его пуск стал настоящим подарком для сельских женщин. Потому что около 250 женщин получили здесь постоянную работу.
- Мы начали работу в июне текущего года, - говорит руководитель предприятия Кувончбек Хайдаров. - Из-за пандемии коронавируса нам не удалось осуществить намеченное. Но, несмотря на это, за прошедшее короткое время было выпущено продукции на 180 миллионов сумов.
Продукция отличается хорошим качеством и изящным исполнением. Она нашла своего покупателя не только на внутреннем рынке, но и за рубежом. Сейчас ведется работа по расширению экспорта. В будущем предусматривается экспортировать продукцию на 1 миллион долларов США.
В связи с пандемией коронавируса здоровье работающих на предприятии находится под постоянным контролем врачей. Кроме того, для их эффективной деятельности созданы все условия. Организованы горячее питание, транспорт, доставляющий рабочих на смену и домой после работы, комнаты отдыха.
- Новая трикотажная фабрика создала для нас, женщин села, широкие возможности, - говорит одна из передовых швей Мухайё Собирова. - Многие женщины сидели дома, так как не имели возможности работать вдали от дома. Вот теперь работаем в своей махалле, нет никаких трудностей и волокиты. И, самое главное, получаем по труду, и жизнь наполнена смыслом.
Со следующего года работа на предприятии будет организована в две смены, а количество работающих перевалит за полтысячи.