Ёш тадбиркор: Ҳоким лойиҳамга эътибор қаратди
Наманганда ҳар ҳафтанинг чоршанба куни вилоят раҳбари иштирокида “Ҳоким ва тадбиркорлар учрашуви” деб эълон қилинган.
Бугун бўлиб ўтган навбатдаги учрашувда вилоят ҳокими вазифасини бажарувчи Шавкат Абдураззоқов 50 нафардан ошиқ кичик бизнес ва тадбиркорлик субъектининг мурожаатини тинглади.
Вилоят иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш бош бошқармаси биносида бўлиб ўтган тадбирда тадбиркорлар билан бўлган бирма-бир суҳбатда кредит ва ер олиш, сув, электр ҳамда газ тармоқларини тортиш, экспорт амалиётлари, туризмни ривожлантириш, ишлаб чиқариш ҳажмини оширишга кўмаклашиш, коммунал соҳада учраётган муаммолар сингари ўнлаб масалаларда таклиф ва ташаббуслар, эътиборга молик масалалар кўриб чиқилди.
Тадбиркорлик фаолиятига халал бераётган турли тўсиқ ва муаммоларни тезкорлик билан бартараф этиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.
Муҳаммадхон Яҳёхонов бундан икки йил аввал Косонсой тумани марказидаги Обод маҳалласининг сўлим жойида 20 ўринга мўлжалланган мўъжаз меҳмонхона барпо этади. Юртимизда карантин чоралари аста-секин юмшатилаётган бир шароитда у туризм оқимининг ортишини назарда тутган ҳолда меҳмонхона қамровини 50 ўринга етказмоқчи. Бунинг учун унга 500 миллион сўм миқдорида имтиёзли кредит зарур. Ёш тадбиркорнинг мурожаати ижобий ечим топадиган бўлди. Унга кредит ажратиш масалани қисқа фурсатда ҳал этиш бўйича Марказий банк вилоят бошқармасига топшириқ юклатилди.
- Вилоятимиз ҳокими мени диққат билан эшитгани ва саноатбоп павлония дарахти плантацияси ташкил этиш лойиҳамни қўллаб-қувватлаганидан бағоят хурсандман, - дейди Наманган шаҳридаги якка тартибдаги тадбиркор Беназир Воҳидова. – 50 миллион сўм миқдоридаги шахсий маблағимдан амалга оширишни мўлжаллаётган бизнес режам учун 3 гектар майдондан иборат ер ажратиш юзасидан Янгиқўрғон тумани ҳокимлиги мутасаддиларига аниқ муддатда топшириқ берилди. Агар менга ер ажратилса, 2021 йилнинг апрель ойигача лойиҳамни ишга тушираман. Бунинг натижасида янги 20 иш ўрни яратилади. Қолаверса, павлониядан саноатда ишлатиладиган ёғочлар олиш имконияти ва яқин давр ичида йилига 300 миллион сўмлик маҳсулот етиштириш имконияти туғилади.
Қайд этиш жоизки, ҳозирга қадар бўлиб ўтган “Ҳоким ва тадбиркорлар” учрашувлари давомида 141 тадбиркорлик субъекти томонидан 152 мурожаат тингланди. Шундан 96 мурожаат (63,2 фоиз) ижобий ҳал этилди. Маълум муддат талаб этиладиган 56 масала айни пайтда тегишли мутасаддилар томонидан кўриб чиқилмоқда.
Учрашувларда кўтарилган масалалар юзасидан 10 нафар бизнес вакилига ўз лойиҳасини амалга ошириш учун 50,3 гектар майдондаги ер ажратилди. 7 нафар ишбилармонга эса тижорат банклари томонидан 2,25 миллиард сўм ва 557,7 минг доллар миқдорида кредитлар берилди.

Хоким встретился с предпринимателями
На очередной встрече исполняющий обязанности хокима области Шавкат Абдураззоков заслушал обращения более 50 субъектов малого бизнеса и предпринимательства.
На мероприятии, которое проходило в здании Главного управления экономического развития и сокращения бедности Наманганской области, были рассмотрены десятки вопросов, касающихся получения кредитов и земельных участков, прокладки сетей водо-, электро- и газоснабжения, налаживания экспорта, развития туризма, увеличения объемов производства, решения проблем в коммунальной сфере. По всем рассмотренным вопросам выдвинут ряд предложений и инициатив.
Ответственным лицам даны поручения по оперативному устранению проблем и преград, препятствующих деловой активности.
Два года назад молодой предприниматель Мухаммадхон Яхьёхонов построил небольшую 20-местную гостиницу в махалле «Обод», расположенную в Касансайском районном центре. В связи с постепенным ослаблением карантинных мер в нашей стране и с учетом увеличения туристического потока он планирует расширить гостиницу до 50 мест. Для реализации этого проекта ему требуется льготный кредит в размере 500 миллионов сумов. На встрече с хокимом обращение предпринимателя было решено положительно. Областному управлению Центрального банка поручено решить вопрос о выделении М. Яхьёхонову кредита в кратчайшие сроки.
– Я очень рада, что хоким нашей области внимательно выслушал меня и поддержал мой проект по созданию промышленной плантации павлониевых деревьев, – сказала индивидуальный предприниматель из города Намангана Беназир Вохидова. – Должностным лицам хокимията Янгикурганского района поручено выделить 3 гектара земли для моего бизнес-плана, который намечаю реализовать за счет 50 миллионов сумов собственных средств. Если мне выделят  земельный участок,  я сумею запустить свой проект до апреля 2021 года. Создание плантации будет способствовать тому, что в ближайшем будущем появится возможность получать древесину для промышленных целей и производить продукцию на 300 миллионов сумов в год. Для реализации задуманного намерена создать 20 новых рабочих мест.
Отметим, что в ходе таких встреч хокимом было рассмотрено 152 обращения со стороны 141 субъекта предпринимательства. Из них 96 обращений (63,2 процента) были решены положительно. 56 вопросов, решение которых требует определенного срока, в настоящее время рассматриваются соответствующими должностными лицами.
По итогам поднятых в ходе встреч вопросов и обращений десяти предпринимателям выделено 50,3 гектара земли для реализации своих проектов, а семи из них коммерческие банки предоставят кредиты на 2,25 миллиарда сумов и 557,7 тысячи долларов США.