Xalqimiz Mustaqillik bayrami shodiyonalari nafasi bilan yashayotgan shu kunlarda Andijon viloyatida 293 nafar fuqaro yangi uy sohibiga aylandi.
Andijon shahridagi Alisher Navoiy nomidagi madaniyat va istirohat bog‘i amfiteatrida bo‘lib o‘tgan tadbirda jismoniy imkoniyati cheklangan, og‘ir ijtimoiy sharoitda yashayotgan, uy-joyga muhtoj fuqarolarga Andijon shahrining “Sanoat” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida qad rostlagan uylarning kaliti tantanali ravishda topshirildi.
Tadbirda Prezidentimiz tashabbusi bilan mamlakatimizda odamlarning og‘irini yengil qilish, ularning hayotdan rozi bo‘lib yashashiga ko‘maklashish, ayniqsa, kam ta’minlangan oilalar, nogiron, og‘ir ijtimoiy sharoitda yashayotgan ayollarni ijtimoiy muhofaza qilishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari joriy yil 19-20 may kunlari viloyatga tashrifi chog‘ida og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan xotin-qizlar, nogironligi bo‘lgan, kam ta’minlangan, uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj ayollarni uy-joy bilan ta’minlash borasida bir qator topshiriqlar bergan edi. Ana shu vazifalar ijrosi doirasida viloyatda ro‘yxatda turgan hamda Prezidentimizning Virtual va Xalq qabulxonalariga murojaat qilgan nogironligi bor, og‘ir ijtimoiy sharoitga tushib qolgan, yakka-yolg‘iz yashayotgan 368 nafar ayolni uy-joy bilan ta’minlash rejalashtirilgan.
Ta’lim muassasalarining foydalanilmay turgan yotoqxonalarini moslashtirish, qayta ta’mirlash hisobidan ana shu toifadagi 320 nafar ayolni uy-joy bilan ta’minlash, 26 nafar ayolga tuman va shaharlar hokimliklari tomonidan boshlang‘ich to‘lovni to‘lab berish, 30 nafar qiyin sharoitda yashayotgan ayolga esa tuman va shahar hokimliklari tomonidan beminnat uy qurib berish va ularning barchasini joriy yil oxiriga qadar egalariga topshirish belgilangan. Bugungi kunda bu boradagi ishlar tizimli va reja asosida olib borilmoqda. Ayni kunda tuman va shahar hokimliklari tomonidan 26 ta uy-joy uchun boshlang‘ich badal to‘lovlari to‘lab berildi, 30 ta uy-joy qurilishi davom etmoqda.
Joriy yil iyul oyida kasb-hunar kollejlari yotoqxonalarini moslashtirib, qayta qurish hisobiga Bo‘z tumanidan 8 nafar, Marhamat tumanidan 19 nafar fuqaro uyli bo‘ldi.
– Uyimiz bo‘lmaganidan bir necha yil qizim bilan birovlarning xonadonida yashab yurdik, – deydi Marhamat tumani Ershi mahallasida yashovchi I guruh nogironi Ziyoda Mirzaqulova. – Uy-joy qilishga imkonim umuman yo‘q edi. Bir yarim yil avval Prezidentimiz tashabbusi bilan tashkil etilgan Xalq qabulxonasiga uy-joy so‘rab murojaat qildim. Ochig‘i, o‘shanda uy-joy berishlariga unchalik ham ishonmagan edim. Bugun esa mendan baxtiyor inson yo‘q. Chunki, menga bir xonali uy berildi. Endi o‘z uyim bor, kimningdir oldida xijolat bo‘lmay, xotirjam yashay olaman. Hatto, yaqinlarim ko‘rsatmagan bunday yaxshilikdan, davlatimizning e’tibor va g‘amxo‘rligidan yashashga ishtiyoqim, davlatimizga, yaxshi insonlarga ishonchim ming chandon ortdi. Qiynalib yashayotgan men kabi ayollar holidan xabar olib, ularning mushkulini oson qilayotgan insonlar, mana shunday xayrli ishlar boshida turgan Prezidentimizdan juda minnatdorman.
“Obod mahalla” dasturi ijrosi doirasida Andijon shahridagi uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj oilalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida Xo‘jaobod tumani “Qozoq” massivi “Xidirsha” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida 81 uy qurilib, foydalanishga topshirildi. Ushbu mavzeda namunaviy loyiha asosida yana 40 ta uy qurilmoqda. Bundan tashqari, Andijon shahrida yashovchi 3 nafar keksa ayolga ko‘p qavatli uylardan bepul kvartiralar olib berildi.
Uy-joyga aylantirilayotgan sobiq yotoqxona binolarini rekonstruksiya qilish, moslashtirish jarayonida u yerda yashovchilarning bandligini ta’minlashga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Jumladan, Xonobod shahri, Asaka, Buloqboshi, Bo‘z, Jalaquduq, Izboskan, Oltinko‘l, Shahrixon, Marhamat tumanlaridagi ana shunday binolarning birinchi qavatida 230 ish o‘rniga ega tikuv-trikotaj va boshqa yo‘nalishlardagi sexlar tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Andijon shahridagi “Sanoat”, Oltinko‘l tumanidagi “Ittifoq”, Asaka tumanidagi “Obod” mahalla fuqarolar yig‘inlari hududidagi sobiq yotoqxona binolari rekonstruksiya qilinib, uy-joyga aylantirildi. Keng jamoatchilik vakillari ishtirokida o‘tkazilgan tadbirlarda uy-joyga muhtoj, kam ta’minlangan, og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan hamda nogironligi bo‘lgan 293 nafar fuqaroga yangi uylar kaliti tantanali ravishda topshirildi.
– Har bir insonning o‘z uyi bo‘lgani yaxshi, – deydi yangi uy sohibasi Andijon tumani “Otchopar” mahalla fuqarolar yig‘ini Uzunko‘cha ko‘chasida yashovchi, I guruh nogironi Marg‘ubaxon Oqbo‘tayeva. – O‘g‘lim Sardorbek bilan nafaqa hisobiga yashaymiz. O‘z uyimiz yo‘qligidan ancha qiynaldik. Prezidentimizning e’tibori tufayli bizga Andijon shahridagi “Sanoat” mahallasidan bir xonali uy berildi. Bundan ayniqsa, bolaginamning shodligini ko‘rsangiz edi, ko‘zlaringizga yosh keladi. Inson sha’ni, qadr-qimmati ulug‘lanadigan tabarruk yurt fuqarosi ekanimdan faxrlanaman.
Yangi uy sohibiga aylangan Andijon tumani Chem mahallasida yashovchi Muhayyo Ortiqova, Shahrixon tumani Qashqar mahallasida yashovchi Donoxon Karimova, Asaka tumani Uchtosh mahallasidan Olmaxon Yusupova, Oltinko‘l tumani Safarobodmahallasidan Muxlisa Rahimova singari jismoniy imkoniyati cheklangan fuqarolar ham Prezidentimiz tomonidan ko‘rsatilgan e’tibor va g‘amxo‘rlik uchun o‘z minnatdorliklarinibildirdi.
Umuman, 2018 yil oxiriga qadar viloyatda og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan, nogironligi bo‘lgan, uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj 500 nafar fuqaro uy-joy bilan ta’minlanadi.
Yangi uy-joylarni topshirishga bag‘ishlangan tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi T.Xudoyberganov, Andijon viloyati hokimi Sh.Abdurahmonov ishtirok etdi.

В преддверии Дня независимости в Андижанской области новоселье отпраздновали 293 человека.
На мероприятии, состоявшемся в амфитеатре парка культуры и отдыха имени Алишера Навои города Андижана, гражданам с ограниченными физическими возможностями и социально уязвимым семьям, нуждающимся в жилье, торжественно вручили ключи от квартир в домах на территории махалли “Саноат” города Андижана.
Отмечалось, что по инициативе Президента нашей страны уделяется особое внимание решению проблем людей, содействию в создании для них лучших условий жизни, особенно социальной защите малообеспеченных семей, инвалидов и женщин, оказавшихся в сложном социальном положении.
В ходе состоявшейся 19-20 мая текущего года поездки в Андижанскую область глава нашего государства дал поручения по обеспечению жильем женщин, попавших в сложную жизненную ситуацию, людей с инвалидностью, малообеспеченных и нуждающихся в жилье семей. Во исполнение этих задач в области планируется обеспечить домами 368 лиц, имеющих инвалидность и обратившихся в Виртуальную и Народную приемные Президента, женщин, находящихся в сложном социальном положении и потерявших кормильца.
На основе специально разработанного плана намечено обеспечить жильем 320 социально уязвимых женщин за счет перестройки неиспользуемых общежитий, выплатить первоначальный взнос 26 женщинам за счет районных и городских хокимиятов, безвозмездно построить и сдать в эксплуатацию до конца текущего года дома для 30 живущих в сложных условиях женщин. К настоящему времени районные и городские хокимияты внесли первоначальные взносы за 26 домов, продолжается строительство еще 30 домов.
В июле текущего года завершена реконструкция спальных корпусов профессиональных колледжей, жилье в них предоставлено 8 жителям Бозского и 19 жителям Мархаматского районов.
– У нас с дочкой не было собственного жилья, – говорит инвалид I группы из махалли "Эрши" Мархаматского района Зиёда Мирзакулова. –Полтора года назад обратилась с просьбой в организованную по инициативе Президента Народную приемную. Откровенно говоря, я не была уверена, что мое обращение удовлетворят. Сегодня моей радости нет предела. Мне предоставили однокомнатную квартиру. Теперь у меня есть свой кров, где я могу спокойно жить. Эти добро, внимание и забота, проявленные государством, в тысячу раз приумножили во мне стремление к жизни, доверие государству, хорошим людям. Я благодарна Президенту за то, что он стоит во главе таких добрых дел.
В рамках исполнения программы “Обод махалла” с целью поддержки семей, нуждающихся в улучшении жилищных условий, на территории махалли "Хидирша" массива "Козок" Ходжаабадского района построили и сдали в эксплуатацию 81 дом. На этом массиве продолжается строительство еще 40 типовых домов. Трем женщинам почтенного возраста из города Андижана бесплатно предоставили квартиры в многоэтажных домах.
При реконструкции бывших общежитий уделяется внимание и обеспечению занятости будущих жителей. Например, на первых этажах этих зданий, расположенных в городе Ханабаде, Асакинском, Булакбашинском, Бозском, Джалакудукском, Избасканском, Алтынкульском, Шахриханском, Мархаматском районах, предусмотрено открытие швейно-трикотажных и других цехов на 230 рабочих мест.
Реконструированы под жилье общежития на территории махаллей “Саноат” в городе Андижане, “Иттифок” Алтынкульского района, “Обод” Асакинского района. На мероприятиях с участием представителей широкой общественности 293 гражданам, нуждавшимся в жилье, малообеспеченным семьям и лицам с инвалидностью торжественно вручили ключи от новых квартир.
– У каждого человека должен быть свой дом, – говорит одна из новоселов, проживавшая на улице Узункуча махалли "Отчопар" Андижанского района, инвалид I группы Маргубахон Окбутаева. – С сыном Сардорбеком живем на пособие. У нас его не было, нам было трудно. Благодаря вниманию Президента нам выделили однокомнатную квартиру в махалле “Саноат” города Андижана. Если бы вы видели, как радовался мой сын! Горжусь тем, что являюсь гражданкой страны, где высоко ценят честь и достоинство человека.
Получившие новое жилье граждане с ограниченными физическими возможностям, среди которых Мухайё Ортикова из махалли "Чем" Андижанского района, Донохон Каримова из махалли "Кашкар" Шахриханского района, Олмахон Юсупова из махалли "Учтош" Асакинского района, Мухлиса Рахимова из махалли "Сафаробод" Алтынкульского района, также выразили благодарность нашему Президенту.
В целом к концу 2018 года квартирами будут обеспечены 500 нуждающихся в жилье, попавших в сложную социальную ситуацию и имеющих инвалидность граждан.
В мероприятии, посвященном сдаче новых домов, приняли участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан Т.Худойберганов, хоким Андижанской области Ш.Абдурахмонов.