Adliya vaziri tadbirkorlar muammolarini tingladi
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vaziri Ruslanbek Davletov Toshkent viloyati Yuqori Chirchiq tumani tadbirkorlari bilan uchrashdi.
Tadbirda turli soha va yo‘nalishlarda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik sub’ektlari vakillari, yangi biznes loyiha va rejalar ustida izlanayotgan tashabbuskor yosh tadbirkorlar ishtirok etdi.
Adliya vaziri R.Davletov “Asakabank“ rahbari va boshqa mas’ullar bilan birga 50 nafarga yaqin murojaatchilarning tadbirkorlik bo‘yicha, kreditlar ajratilishida uchraydigan  muammolari o‘rganildi. Har bir yo‘nalishlar bo‘yicha huquqiy maslahatlar berildi.
Shu joyning o‘zida Davlat xizmatlari markazi xodimlari 20 ga yaqin sayyor davlat xizmatlarini ko‘rsatdi. 2 nafar fuqaro yakka tartibdagi tadbirkor sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tish uchun ariza bergan bo‘lsa, ichimlik suvi va kadastr hujjatlarini rasmiylashtirish bo‘yicha ham sayyor davlat xizmatlari ko‘rsatildi.
– Biz bunday sayyor xizmatlar davomida aholi o‘rtasida markazlarga kelmasdan, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali elektron tarzda olishni ham targ‘ib qilyapmiz, – deydi Yuqori Chirchiq tuman Davlat xizmatlari markazi direktori Baxtiyor Abduqodirov. – Mazkur portal orqali murojaat qilgan shaxslarga markazga shaxsan borib to‘lanadigan to‘lovga nisbatan kamroq to‘lash imkoniyati bor. Ya’ni ularga imtiyoz berish orqali qulayliklar yaratilganligi tushuntirildi. Bunday qulayliklardan samarali foydalanish esa fuqarolarimizning vaqti ham, mablag‘i ham tejalishiga yordam beradi. Qolaversa, Davlat xizmatlari markazlaridagi uzundan uzoq navbat kutishlarning oldi olinadi.
Hozir tumandagi 47 ta mahalla fuqarolari yig‘inlariga sayyor tartibda xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yilgan.

Министр юстиции Республики Узбекистан Русланбек Давлетов встретился с предпринимателями Юкоричирчикского района Ташкентской области.
В мероприятии приняли участие представители субъектов предпринимательства, действующих в различных сферах, инициативные молодые предприниматели, работающие над новыми бизнес-проектами.
Министр юстиции Р.Давлетов вместе с руководителем банка «Асака» и другими ответственными лицами изучил проблемы около 50 предпринимателей, встречающиеся в их деятельности и при получении кредита. По каждому вопросу даны правовые консультации.
Здесь же работники Центра государственных услуг оказали почти 20 выездных госуслуг. В частности, два гражданина подали заявки для регистрации в качестве индивидуальных предпринимателей, были оказаны госуслуги, связанные с обеспечением питьевого водоснабжения, оформлением кадастровых документов.
– В ходе подобных выездных приемов мы проводим среди населения разъяснение о том, что госуслугами можно воспользоваться без посещения Центра, через Единый портал интерактивных государственных услуг, - говорит директор Центра государственных услуг Юкоричирчикского района Бахтиёр Абдукодиров. – Люди, обратившиеся через этот портал, могут заплатить меньше, чем при непосредственном посещении Центра. То есть, созданы удобства путем предоставления льгот. А эффективное использование этих возможностей поможет сэкономить и время, и средства наших граждан. Кроме того, будут предотвращены длинные очереди в центрах государственных услуг.