2018-yil 6-sentyabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashi va xalq deputatlari Chilonzor tuman Kengashining qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda senatorlar, deputatlar, mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlari, mahalla raislari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Majlisni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Nig‘matilla Yo‘ldoshev olib bordi.
Qo‘shma majlisda mas’ul vazirlik va idoralar hamda Toshkent shahar, Chilonzor tumani hokimliklari rahbarlarining Prezidentimiz tomonidan belgilab berilgan vazifalar ijrosi yuzasidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqidagi axborotlari eshitildi. Shuningdek, tumanda sog‘lom ovqatlanishni tashkil etish va aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning ahvoli to‘g‘risidagi masala ham muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, bugungi kunda hududlarni, shu jumladan Chilonzor tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish - poytaxtimiz uchun dolzarb ahamiyatga ega bo‘lgan ustuvor masalalardan biri hisoblanadi.   Bu borada barcha darajadagi davlat hokimiyati organlari zimmasiga 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturining ijrosi doirasida qator muhim vazifalar yuklatilgan.
Chilonzor tumani poytaxtimizning industrial hududlaridan biri hisoblanadi. Shu boisdan yig‘ilishda asosan tumanda ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish orqali yangi ish o‘rinlarini tashkil etish va shu asosda aholi farovonligini yuksaltirish masalalariga urg‘u berildi. Qayd etilganidek, bugungi kunda hududda umumiy hisobda 4412 ta korxona faoliyat yuritmoqda. Birgina 2018 yilda 714 mlrd. so‘mlik investitsiya loyihalari amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, shundan 96,3 mln. dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalardir.
Hozirga qadar o‘zlashtirilgan investitsiyalar hajmi 117,1 mlrd. so‘mni tashkil qiladi. Jalb etiladigan sarmoyalar asosan Rossiya, Xitoy, Turkiya va Koreya davlatlari ulushiga to‘g‘ri keladi.
Xususan, “Sovplastital” qo‘shma korxonasi hududida "Moderna ceramik" MChJga nol qiymatida ijara shartnomasi asosida dekorativ keramika plitalari ishlab chiqarish uchun maydon ajratilgan. Loyiha summasi 64000,0 mlrd. so‘mni, shu jumladan 6,8 mln. dollarlik xorijiy investitsiyalarni tashkil qiladi. 200 ta yangi ish o‘rni tashkil etish nazarda tutilgan. 2019 yilning birinchi yarmida loyiha mahsuloti to‘liq ishlab chiqariladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining  Toshkent shahrida kichik sanoat zonalarini tashkil etishga oid farmon va qarorlariga muvofiq “Chilonzor kichik sanoat zonasini boshqarish direktsiyasi” davlat unitar korxonasi tashkil etilgan.  Umumiy maydoni 7,9 gektar Chilonzor kichik sanoat zonasida hozirgi vaqtda 28 ta korxona tender asosida joylashtirilgan. Ular tomonidan to‘qimachilik, trikotaj, poyafzal, polietilen quvurlar, polipropilendan qadoqlovchi mahsulotlar, bolalar o‘yinchoqlari, termaqog‘oz mahsulotlari, banner matosi, plyonkalar ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalar amalga oshirilmoqda.
Tumanda turar joy fondining salmoqli qismini ko‘p qavatli uylar tashkil etishini hisobga olib, kommunal sohaga oid masalalar atroflicha ko‘rib chiqildi. Bunda ko‘p xonadonli uylarni kuz-qish mavsumiga tayyorlash, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari faoliyatini tubdan yaxshilash, bu sohaga tuman byudjetidan ajratilayotgan mablag‘larni maqsadli sarflashga urg‘u berildi.
Ta’sirchan deputatlik va jamoat nazoratining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida mahalla rolini yanada oshirish hamda davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ishlab chiqilgan “Obod mahalla”, “Yoshlar kelajagimiz”, “Har bir oila - tadbirkor”, “Aholi bandligiga ko‘maklashish” kabi davlat dasturlarini tatbiq etish vazifalarini bajarishga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, qo‘shma majlisda to‘y-hashamlar, oilaviy tantanalar, ma’raka va marosimlar, marhumlarning xotirasiga bag‘ishlangan tadbirlar tartibli o‘tkazilishini deputatlar va keng jamoatchilik tomonidan nazorat qilish masalasi muhokama qilindi.
So‘zga chiqqanlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashi tomonidan xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashlarida bunday tadbirlar o‘tkazilishini tartibga solish masalalari bo‘yicha komissiyalar tuzish to‘g‘risidagi qarorning mazmun-mohiyati, tumanda namunali oilaviy tadbirlar o‘tkazilishini tashkil etish, ortiqcha dabdabalikka, milliy qadriyatlarga zid marosimlarga, nomaqbul odatlarga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida fikr yuritdilar.
Majlisda muhokama qilingan masalalar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashi va xalq deputatlari Chilonzor tuman Kengashining qo‘shma qarori qabul qilinib, unda tumanni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar dasturi ijrosini parlament, deputatlar va jamoatchilik tomonidan nazorat qilish choralari nazarda tutilgan.

6 сентября 2018 года в Ташкенте состоялось совместное заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Чиланзарского районного Кенгаша народных депутатов. В нем приняли участие сенаторы, депутаты, руководители ответственных министерств и ведомств, председатели махаллей, а также представители средств массовой информации.
Вел заседание Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нигматилла Йулдошев.
На совместном заседании заслушана информация руководителей ответственных министерств и ведомств, а также Ташкентского городского и Чиланзарского районного хокимиятов о мерах по выполнению задач, определенных Президентом страны. Обсужден также вопрос о состоянии работы в районе по организации здорового питания и пропаганды здорового образа жизни среди населения.
Отмечалось, что сегодня развитие территорий, в частности социально-экономическое развитие Чиланзарского района является одним из приоритетных вопросов, имеющих актуальное значение для столицы. В рамках исполнения Государственной программы «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий» и реализации целей Стратегии развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах по пяти приоритетным направлениям на органы государственной власти всех уровней возложены важные задачи по социально-экономическому развитию Чиланзарского района.
Чиланзарский район является одним из индустриальных территорий столицы. Именно поэтому в ходе мероприятия сделан акцент на вопросах дальнейшего развития производства, создания новых рабочих мест и на этой основе повышения благосостояния населения. Отмечалось, что сегодня в районе осуществляют свою деятельность 4412 предприятий. Только в 2018 году предусмотрена реализация инвестиционных проектов на 714 млрд. сумов, из которых 96,3 млн. долларов – прямые иностранные инвестиции.
До настоящего времени объем освоенных иностранных инвестиций составил 117,1 млрд. сумов. Привлекаемые инвестиции в основном приходятся на долю России, Китая, Турции и Кореи.
В частности, на территории совместного предприятия “Совпластитал” на основе договора аренды выделена площадь по нулевой стоимости ООО "Moderna ceramik" для производства декоративных керамических плиток. Стоимость проекта 64000,0 млрд. сумов, в том числе 6,8 млн. долларов - привлекаемые иностранные инвестиции, предусмотрено создание 200 новых рабочих мест. В первой половине 2019 года будет полностью производиться проектная продукция.
В соответствии с указами и постановлениями Президента Республики Узбекистан об организации в городе Ташкенте малых промышленных зон образовано государственное унитарное предприятие “Дирекция управления Чиланзарской малой промышленной зоной”. В Чиланзарской малой промышленной зоне, общая площадь которой составляет 7,9 гектаров, сегодня на тендерной основе расположились 28 предприятий, которыми осуществляются проекты по производству текстильной, трикотажной, обувной, полиэтиленовой, полипропиленовой упаковочной продукции, детских игрушек, термобумажной продукции, баннерной ткани, пленок.
Значительную часть жилищного фонда в районе составляют многоэтажные дома. С учетом этого на совместном заседании всесторонне рассмотрены вопросы коммунальной сферы. При этом внимание уделено подготовке к осенне-зимнему периоду, коренному улучшению деятельности товариществ собственников жилья, целевому использованию средств районного бюджета, выделяемых данной сфере.
Особое внимание в качестве одного из приоритетных направлений действенного депутатского и общественного контроля уделено задачам дальнейшего повышения роли махалли и реализации в районе государственных программ, разработанных по инициативе Главы государства: «Благоустроенная махалля», «Молодежь – наше будущее», «Каждая семья – предприниматель», «Содействие занятости населения».
На совместном заседании обсужден и вопрос контроля депутатами и широкой общественностью упорядочения проведения свадеб, семейных торжеств, поминок и обрядов по умершим и мероприятий, посвященных памяти усопших.
Выступившие говорили о сути и значении принятого постановления Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан об образовании в областных, районных, городских Кенгашах народных депутатов комиссий по вопросам упорядочения проведения таких мероприятий, а также о работе, проводимой в районе по организации образцовых семейных торжеств, недопущению излишней помпезности, церемоний, противоречащих национальным ценностям, неприемлемых “обычаев”.
По обсужденным на заседании вопросам принято совместное постановление Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Чиланзарского районного Кенгаша народных депутатов, предусматривающее меры по обеспечению парламентского, депутатского и общественного контроля за реализацией программы комплексных мероприятий по социально-экономическому развитию района.