O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi tomonidan yetim bolalar va ota-ona yoki boshqa qonuniy vakillarining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashning qonuniy asoslarini yanada mustahkamlash masalasini kompleks o‘rganish bo‘yicha Ishchi guruh yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbarining parlamentga yo‘llagan Murojaatnomasida joriy yil ehtiyojmand oilalar farzandlari, shu jumladan, chin yetim, nogironligi bo‘lgan va davolanishga muhtoj bolalarga alohida mehr-muruvvat ko‘rsatish bo‘yicha yangi tizim joriy etilishi, bunda joriy yilda birinchi marta 900 nafar chin yetim yoshni uy-joy bilan ta’minlash uchun 50 milliard so‘m mablag‘ ajratilayotgani ta’kidlangandi.
O‘tgan ikki yil davomida yetim bolalar va ota-onasining yoki boshqa qonuniy vakillarining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha bir qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilingan. Biroq yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga ta’lim berish, ijtimoiy himoyaga bo‘lgan huquqlarini muhofaza qilish, huquq va erkinliklarini amalda ro‘yobga chiqarish borasidagi munosabatlar yaxlit normativ-huquqiy hujjatga birlashtirilmagan. "Mehribonlik uyi"ni bitirgan yoshlarning jamiyatga ijtimoiy moslashuvi, ta’lim olishi va bandligini ta’minlash borasida yaxlit tizim shakllantirilmagan.
Bundan tashqari, yig‘ilishda yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning huquq va erkinliklarini kafolatlash, ularni ijtimoiy himoya qilish sohasidagi qonunchilikni takomillashtirish maqsadida ushbu sohani kompleks o‘rganishni tashkil etish bo‘yicha olib boriladigan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Shuningdek, joriy yil 5 mayga qadar yetim bolalar va ota-ona yoki boshqa qonuniy vakillarining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash sohasidagi umumlashtirilgan takliflar ishlab chiqilishi kelishib olindi.

Комитетом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам науки, образования и здравоохранения проведено заседание Рабочей группы по комплексному изучению вопроса дальнейшего укрепления законных основ социальной поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей или иных законных представителей.
В Послании главы государства парламенту подчеркивалось, что в текущем году будет внедрена новая система поддержки детей из малообеспеченных семей, круглых сирот, детей с ограниченными возможностями и нуждающихся в лечении, при этом впервые из бюджета будет выделено 50 миллиардов сумов на обеспечение жильем 900 круглых сирот.
За прошедшие два года был принят ряд нормативно-правовых актов в области социальной защиты детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей или иных законных представителей. Однако отношения в области обучения, обеспечения и защиты прав и свобод нуждающихся в социальной поддержке детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, до сих пор не объединены в одном полноценном документе. Не сформирована цельная система по обеспечению социальной адаптации, образованию и трудоустройству выпускников «Домов милосердия».
Кроме того, на заседании обсуждены мероприятия по организации комплексного изучения данной сферы в целях обеспечения гарантий, прав и свобод детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также совершенствования законодательства в области их социальной поддержки.
В завершение заседания достигнута договоренность по разработке до 5 мая текущего года обобщенных предложений в области социальной защиты детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей или иных законных представителей.