Mamlakatimizda gematologiya kasalliklari, ya’ni o‘tkir leykoz, surunkali leykoz, kamqonlik kabi kasalliklar bilan og‘rigan bemorlarni davolash, sog‘lom hayotga qaytarish dolzarb masalalardan hisoblanadi.
Joriy yilning 14 may kuni Davlatimiz rahbari Respublika gematologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida bo‘lib, u yerdagi shart-sharoitlar bilan tanishdi. Ana shunday kasallik bilan kasallangan bemorlar bilan muloqotda bo‘lib, soha xodimlari va mutasaddilarga muhim topshiriq va ko‘rsatmalar bergan edi.
Prezidentimizning ana shu topshiriq va ko‘rsatmalari asosida kuni-kecha viloyat hokimi G‘ofurjon Mirzayev viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i Rustam Yuldashev hamrohligida Sirdaryo viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida bo‘lib, markazning gematologiya va o‘tkir buyrak yetishmovchiligi bo‘limlarida bo‘ldi.
Gematologiya bo‘limida davolanayotgan onkogematologik kasalliklar, ya’ni surunkali miyeloleykoz, surunkali limfoleykoz, o‘tkir leykoz, kasalliklari, davolanishi qiyin bo‘lgan kasalliklardan, aplastik kamqonlik, immun trambotsitopenik purpura, trombotsitopeniya, subleykemik miyeloz kabi kasalliklar, nasliy kasalliklardan gemofiliya-A, gemofiliya-B, nasliy gemolitik kamqonlik kasalliklari bilan og‘rigan bemorlar va sun’iy buyrak yetishmovchiligi bo‘limida davolanayotgan bemorlar bilan muloqotda bo‘lib, ularga sovg‘alar ulashdi.
Shuningdek, viloyat hokimi ushbu shifo markazning gematologiya, gastroenterologiya, pulmonologiya, nevrologiya, revmatologiya bo‘limlari uchun yangitdan qurilayotgan 100 o‘rinli binoda amalga oshirilayotgan qurilish ishlari bilan tanishdi.
– Ayni paytda, mazkur binodagi qurilish ishlari 85 foizga bajarilgan bo‘lib, iyul oyida foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan, – deydi viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi axborot xizmati rahbari G‘ulom Primov. – Bundan tashqari hozirgi kunda foydalanib kelinayotgan 63 o‘rinli bo‘lim ham joriy yilning so‘ngiga qadar qayta rekonstruksiya qilinadi.
Jami 163 o‘rinli yana ikkita binoni qurish va rekonstruksiya qilish ishlariga investitsiya dasturi doirasida 18 milliard 500 million so‘m mablag‘ yo‘naltirilib, qurilish va ta’mirlash ishlari pudratchi tashkilotlar tomonidan jadallik bilan olib borilmoqda.
G‘ofirjon Mirzayev joriy yilda Sirdaryo viloyatida sinov tariqasida aprobatsiyadan o‘tkazilayotgan davlat tibbiy sug‘urtasi, tibbiyot klaster tizimini joriy etish borasida amalga oshirilayotgan ishlarni muhokama qildi. Sohadagi muammolarni bartaraf etish, bemorlar uchun shart-sharoit yaratish, ular sog‘lig‘ini tiklash borasida qilinishi lozim bo‘lgan masalalar yuzasidan soha xodimlariga tegishli tavsiya va topshiriqlar berdi.
Prezidentimiz tomonidan yuklatilgan vazifalar, viloyat sog‘liqni saqlash sohasi xodimlari, boshqa mutasaddi rahbarlar va quruvchilarga berilgan tavsiya va topshiriqlar hokimlikning qat’iy nazoratiga olingani ta’kidlandi.

Хоким Сырдарьинской области навестил больных в областном многопрофильном медицинском центре
Одной из актуальных задач в стране в данное время является лечение пациентов с онкогематологическими заболеваниями, такими как острый лейкоз, хронический лейкоз, анемия, возвращение их к здоровой, полноценной жизни.
14 мая текущего года глава нашего государства побывал в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре гематологии  и ознакомился с условиями в нем. После диалога с пациентами центра он дал важные поручения и указания работникам и ответственным лицам сферы.
На основе данных поручений Президента вчера хоким Сырдарьинской области Гофуржон Мирзаев в сопровождении начальника областного управления здравоохранения Рустама Юлдашева посетил областной многопрофильный медицинский центр, где ознакомился с условиями в отделениях гематологии и острой почечной недостаточности.
Побеседовав с пациентами, страдающими онкогематологическими заболеваниями, то есть хроническим миелолейкозом, хроническим лимфолейкозом, острым лейкозом, сложноизлечимыми заболеваниями, такими как апластическая анемия, иммунотромбоцитопеническая пурпура, тромбоцитопения, сублейкемический миелоз, а также с больными отделения хронической почечной недостаточности, хоким вручил им подарки.
Такж он ознакомился со строительными работами, осуществляемыми в новом здании на 100 коек, которое возводится для отделений гематологии, гастроэнтерологии, пульмонологии, неврологии, ревматологии данного центра.
– В настоящее время строительные работы в данном здании завершены на 85 процентов, запуск предусмотрен на июль текущего года, – говорит руководитель информационной службы областного управления здравоохранения Гулом Примов. – Кроме того, отделение на 63 места, которое используется в данное время, будет реконструировано к концу текущего года.
В рамках инвестиционной программы на строительство и реконструкцию двух зданий в общей сложности на 163 места направлено 18 миллиардов 500 миллионов сумов. Полным ходом идет строительная работа и реконструкция.
Гофуржон Мирзаев обсудил работы, реализуемые в Сырдарьинской области по внедрению в текущем году государственного медицинского страхования в качестве эксперимента и кластерной медицинской системы. Дал соответствующие рекомендации и указания работникам по вопросам, требующим выполнения для устранения проблем в  сфере, создания условий для больных, восстановления их здоровья. Отметил, что исполнение возложенных Президентом задач и рекомендаций на работников системы здравоохранения, других официальных лиц и строителей взято под строгий контроль хокимията.