Fuqarolarni qiynab kelayotgan muammolarni aniqlab, joyida ijobiy hal etish, huquqiy jihatdan ko‘makka muhtoj bo‘lganlarga kerakli huquqiy yordam ko‘rsatish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari Baxtiyor Islamov va Oliy sud raisi Kozimjon Kamilov rahbarligidagi ishchi guruhlar joriy yilning avgust oyiga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida bo‘lib, murojaatchilar bilan yana bir bor muloqot o‘tkazadi. Bu haqda Toshkent shahar sudining Jamoatchilik va OAV bilan hamkorlik bo‘yicha bosh konsultanti Sadoqat Allaberganova xabar qildi.
Bugun Jinoyat ishlari bo‘yicha Yangihayot tuman sudida o‘tgan sayyor qabulda Oliy sud raisi o‘rinbosari Xalilillo To‘raxo‘jayev, Toshkent shahar sudi raisi Erkin Xodjakulov, Toshkent shahar ma’muriy sudi raisi Ulug‘bek Almamedov, Toshkent shahar sudi raisi o‘rinbosari – fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati raisi Shuhrat Abbasov, Toshkent shahar sudi raisi o‘rinbosari – jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati raisi Akbarali Turabov, Toshkent shahar sudi raisi o‘rinbosari – iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudlov hay’ati raisi Maqsudbek Saidov va Sudyalar Oliy kengashi sudyalari, Oliy sud hamda Toshkent shahar sudining fuqarolik, jinoyat ishlari bo‘yicha, ma’muriy, iqtisodiy sudlarning raislari, sudyalari jami 81 nafar fuqaroning murojaatlarini qabul qilishdi.
Sayyor qabulda Yangihayot, Sirg‘ali, Yakkasaroy va Bektemir tumani fuqarolaridan kelib tushgan murojaatlardan 42 nafari jinoyat ishlari, 4 nafari ma’muriy huquqbuzarlik ishlar, 35 nafari esa fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarga oid murojaatlarni tashkil etdi.

Адресная судебно-правовая помощь
В целях положительного решения проблем, с которыми сталкиваются граждане, оказания им необходимой правовой помощи в столице организованы открытые выездные приемы по судебно-правовым вопросам.
Первый день данного мероприятия проходил в Янгихаётском районном суде по уголовным делам. В этот день правовую помощь гражданам оказывали заместитель председателя Верховного суда Халилилло Тураходжаев, председатель Ташкентского городского суда Эркин Ходжакулов, председатель Ташкентского городского административного суда Улугбек Алмамедов, заместитель председателя Ташкентского городского суда – председатель судебной коллегии по гражданским делам Шухрат Аббасов, заместитель председателя Ташкентского городского суда – председатель судебной коллегии по уголовным делам Акбарали Турабов, заместитель председателя Ташкентского городского суда – председатель судебной коллегии по экономическим делам Максудбек Саидов. В мероприятии также приняли участие председатели судов по уголовным и гражданским делам, межрайонных административного и экономического судов.
В ходе мероприятия были рассмотрены обращения 81 соотечественника. 42 жителя Янгихаётского, Сергелийского, Яккасарайского и Бектемирского районов столицы озвучили свои обращения касательно нерешенных вопросов по уголовным делам. В то же время поступило 35 обращений по спорным вопросам касательно гражданских дел и 4 обращения по делам об административных правонарушениях.
В ходе мероприятия апелляционные заявления 12 граждан были удовлетворены. Наряду с этим приняты кассационные жалобы, которые будут рассмотрены в Верховном суде. 21 обращение было положительно решено на месте. 48 соотечественникам даны соответствующие юридические разъяснения. Пятеро граждан, ранее совершившие правонарушения и получившие наказание, были освобождены условно-досрочно.