Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida 2021 yilda 900 nafar chin yetim yoshlarni uy-joy bilan ta’minlashga birinchi marta byudjetdan 50 milliard so‘m ajratiladi, degan edi.
Ushbu gaplar bugun hududlarda o‘z ijobatini topa boshladi.
Xususan, Qashqadaryo viloyati hokimi ishtirokida viloyatdagi 10 nafar chin yetim yoshlarga uy-joylar kalitlari topshirildi va 100 nafar talaba xotin-qizning o‘qishi uchun shartnoma pullarini to‘lab berish bo‘yicha sertifikatlar taqdim etildi.
Qarshi shahridagi “IT-texnopark”da bo‘lib o‘tgan tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari, keng jamoatchilik vakillari va ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Tadbir davomida uy-joylarga ega bo‘lgan va kontrakt pullari to‘lab berilgan yoshlar bilan suhbatlashdik. Ular dillarida kechayotgan shukronalik tuyg‘ularini izhor qildi.
– Ancha yillardan beri yechilmay kelgan muammo hal bo‘ldi, – deydi Behro‘z Ahmedov. – Bizga ham uy-joy ajratildi. O‘zimizning eshigimiz, o‘zimizning tomimiz, xavotirsiz, hadiksiz, fasllarning injiqliklaridan qo‘rqmasdan yashaydigan vatanimiz bor endi. Bu men uchun juda katta voqea, bir so‘z bilan aytganda tarixiy kun.
Prezidentimizning tashabbusi va e’tiboridan minnatdormiz. Haqiqatda yolg‘iz emasligimni his qildim. Ortimda qo‘llab-quvvatlovchi buyuk davlatim borligidan ich-ichimdan quvondim. Yosh oilamiz. Bir nafar farzandim bor. Ota sifatida endi farzandim o‘z uyida, erkin va quvnab yashashidan baxtiyorman.
Shu kunga qadar o‘tayotgan har bir kun men uchun mashaqqat edi. Ijarama-ijara sarson yurardik. O‘z uying bo‘lganiga nima yetsin. O‘zim “Sho‘rtangazkimyo” majmuasida ishchiman. Bor kuchim va matonatim bilan vatanim ravnaqiga hissa qo‘shish oldimdagi eng ulug‘ vazifamdir.
– Qarshi shahridan sizlarga ikki xonali uy ajratildi, ertaga kalitlarni viloyat rahbarining shaxsan o‘zi topshiradi, deyishganda tuni bilan ko‘zimga uyqu kelmadi, – deydi Farhod Xolmurodov.
– Quvonchimni, hayajonni so‘z bilan ifodalab bera olmayman. Uysiz yashash og‘ir ekanini oilali bo‘lganimdan keyin ko‘p bora his qildim. Nihoyat orzularimiz ro‘yobga chiqdi. Biz ham uyli bo‘ldik. Bu imkoniyat, qo‘llab-quvvatlovdan, mamlakat rahbarining e’tiboridan boshimiz ko‘kka yetdi.
– Qarshi muhandislik-iqtisodiyot institutida ikkinchi bosqichda o‘qiyman, – deydi Gavhar Jumanazarova.
– Oilaviy muammolar sabab kontrakt pulini to‘lashga qiynalayotgan edik. Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan biz yoshlarga alohida e’tibor qaratilib, shartnoma pullarimiz to‘lab beriladigan bo‘ldi.
Ana shu imkoniyatni beruvchi sertifikatlar taqdim etildi. Endi ko‘nglim xotirjam. O‘qishimni xavotirsiz davom ettiraman. Davlatimning bu ko‘magiga javoban kelajakda yetuk mutaxassis bo‘lib yetishishni dilimga tukkanman. Shu yo‘lda astoydil harakat qilaman.

Как заявил Президент Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису, в 2021 году впервые из бюджета будет выделено 50 миллиардов сумов на обеспечение жильем 900 круглых сирот.
Эти слова сегодня находят свое отражение в регионах.
В частности, при участии хокима Кашкадарьинской области 10 круглым сиротам в области были переданы ключи от домов, а 100 студенткам - вручены сертификаты об оплате контракта.
В мероприятии, прошедшем в “IT-texnopark” в Карши, приняли участие представители государственных и общественных организаций, широкой общественности и средств массовой информации.
В ходе мероприятия мы пообщались с молодыми людьми, ставшими владельцами новых домов и получивших контрактные средства. Они выразили благодарность.
- Сегодня разрешилась проблема, ожидавшая своего решения много лет, - говорит Бехруз Ахмедов. - Нам тоже было предоставлено жилье. Теперь у нас есть своя крыша над головой, мы можем жить без страха, не опасаясь за жизнь. Для меня это очень большое событие, одним словом, исторический день.
Мы благодарны нашему Президенту за инициативу и внимание. Это дало мне почувствовать, что я не одинок. От всей души рад тому, что меня поддерживает моя великая страна. У меня молодая семья. Есть один ребенок. Как отец, я счастлив, что мой ребенок теперь будет жить в своем собственном доме.
Каждый день был для меня испытанием. Были вынуждены снимать жилье. Конечно, ничего не сравнится с тем, чтобы иметь свой собственный дом. Я работаю в комплексе “Шуртангазкимё”. Содействовать развитию моей страны всеми силами и упорством – моя величайшая задача.
- Услышав добрую весть о том, что в Карши для нас выделена двухкомнатная квартира, что ключи будет давать лично глава области, я не мог сомкнуть глаз, - говорит Фарход Холмуродов. - Я не могу выразить словами свою радость и волнение. Проблема отсутствия собственного дома меня все больше тревожила после обретения семьи. Наконец-то наши мечты сбылись. Мы тоже стали владельцами своего дома. Эта возможность, поддержка и внимание главы государства безмерно нас порадовали.
- Я учусь в Каршинском инженерно-экономическом институте на втором курсе, - говорит Гавхар Джуманазарова.
- У нас возникали трудности с оплатой контракта в связи с семейными проблемами. По инициативе главы нашего государства молодежи уделяется особое внимание, оплачиваются контракты за обучение.
В частности, нам вручены сертификаты, которые предоставляют эту возможность. Теперь я спокойна. Теперь я смогу продолжить учебу без волнения. В ответ на поддержку и доверие моей страны я обязательно стану ведущим специалистом в своей сфере. Буду много тщательно и скрупулезно работать на этом пути.