Jumladan, Samarqand shahar Kengashining sessiyasida shahar hokimi Boburmirzo Obloqulov 2021 yil ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish yakunlari va 2022 yil uchun belgilangan ustuvor yo‘nalishlar to‘g‘risida Samarqand shahri aholisiga murojaat qildi.
Murojaatda shaharda amalga oshirilgan investitsiya loyihalari, jumladan, muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish (tabiiy va suyultirilgan gaz, elektr energiyasi va issiqlik ta’minotini yaxshilash) borasida amalga oshirilgan loyihalar, jalb qilingan investitsiyalar, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmi, yaratilgan ish o‘rinlari, foydalanishga topshirilgan loyihalarni ijtimoiy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarining, jumladan, byudjet daromadlarining oshishiga qo‘shgan hissasi va natijadorligi haqida ma’lumot berildi.
Qayd etilishicha, 2021 yilda shaharda qiymati 130 million AQSH dollariga (to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar
38 million dollar, yaratiladigan yangi ish o‘rinlari 1 ming 588 taga) teng 11 ta investitsiya loyihasini amalga oshirish belgilangan.
2021 yil yakuni bo‘yicha dastur va dasturdan tashqari qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilish orqali, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va davlat kafolati ostida bo‘lmagan xorijiy kredit mablag‘lari hisobiga 42 million AQSH dollarilik investitsiyalar o‘zlashtirilib, reja 108 foizga bajarilishi kutilmoqda.
2022 yilda esa xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha qiymati 259 million dollar bo‘lgan 10 ta loyiha shakllantirilgan.
Hokim o‘z murojaatida ijtimoiy–iqtisodiy ko‘rsatkichlarning o‘sish sur’atlari, aholi jon boshiga nisbatan o‘zgarishi, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga ajratilgan mablag‘lar, aholi real daromadlarining oshishi singari masalalar xususida va eng muhimi, kelgusi yilda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar haqida ma’lumot berdi.
2017-2021 yillarda Samarqand shahrini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida jami qiymati 5,6 trillion so‘mlik 785 ta loyiha ishga tushirildi va 11 mingta yangi ish o‘rni yaratilgan.
2022-2026 yillarda esa qiymati 16,8 trillion so‘mlik 1100 ta loyiha ishga tushirilishi natijasida 15 ming 500 ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi rejalashtirilgan.
Ushbu loyihalar ishga tushirilishi natijasida sanoat maxsulotlari ishlab chiqarish 1,5 trillion so‘mga, xizmatlar hajmi 2,5 milliard so‘mga oshirilishi rejalashtirilgan.
Sessiyadan so‘ng, shahar hokimining murojaati yuzasidan OAV vakillari uchun matbuot anjumani va yangi faoliyat boshlagan korxonalarga press-tur uyushtirildi.

С сегодняшнего дня в Самарканде на сессиях местных Кенгашей народных депутатов хокимы выступают с отчетами об итогах текущего года и приоритетных задачах на 2022 год.
На сессии Самаркандского городского Кенгаша глава города Бобурмирзо Облокулов выступил с докладом об итогах социально-экономического развития города в 2021 году и приоритетных направлениях развития, намеченных на 2022 год.
В своем докладе хоким представил информацию о реализованных в Самарканде инвестиционных проектах по развитию инженерно-коммуникационной инфраструктуры (улучшению снабжения природным и сжиженным газом, электроэнергией и теплом), привлеченных инвестициях, объеме прямых иностранных инвестиций, созданных рабочих местах, социально-экономических показателях реализованных проектов, вкладе в повышение доходов бюджета и результативности проведенной работы.
Отмечалось, что в 2021 году в городе была намечена реализация 11 инвестиционных проектов объемом 130 миллионов долларов США (в том числе, привлечение 38 миллионов прямых иностранных инвестиций, создание 1588 рабочих мест).
Ожидается, что намеченные на 2021 год будут выполнены на 108 процентов за счет привлечения дополнительных инвестиций и освоения негарантированных государством зарубежных кредитных средств в объеме 42 миллиона долларов США.
В 2022 году путем привлечения иностранных инвестиций планируется реализация 10 проектов стоимостью 259 миллионов долларов.
Хоким также представил сведения о темпах роста социально-экономических показателей, их изменении в расчете на душу населения, выделенных на социальную поддержку средствах, росте реальных доходов населения, и главное, рассказал о задачах на будущий год.
Так, в 2017-2021 годах в рамках программы социально-экономического развития города Самарканда были задействованы 785 проектов на сумму в 5,6 триллиона сумов, создано11 тысяч новых рабочих мест.
В 2022-2026 годах в результате задействования 1100 проектов стоимостью 16,8 триллиона сумов планируется создание 15500 новых рабочих мест.
Посредством реализации этих проектов предусмотрено увеличить производство промышленной продукции на 1,5 триллиона сумов, объем услуг – на 2,5 миллиарда сумов.
После сессии для представителей СМИ были организованы пресс-конференция по докладу хокима города и пресс-тур на новые предприятия.