O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ozodlikdan mahrum etish jazosini o‘tayotgan, qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan bir guruh shaxslarni afv etish to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq avf etilganlar orasida Namangan viloyatidan besh nafar fuqaro ham bor.
Namangan viloyati hokimi, Oliy Majlis Senati a’zosi Shavkat Abdurazzoqov boshchiligidagi sektorlar rahbarlari va tegishli huquqni muhofaza qilish idoralari mutasaddilari afv etilgan fuqarolar bilan uchrashdi. Sobiq mahkumlar bilan alohida muloqot o‘tkazildi.
Muloqotda afv etilgan fuqarolarning jamiyatga moslashuvi, ijtimoiy muhofazasi, moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash, bandligini ta’minlash kabi muhim masalalar xususida so‘z yuritildi.
Afv etilgan kishilarga bundan buyon xalqimiz va Prezidentimizning ishonchini oqlab, sog‘lom turmush tarzini yo‘lga qo‘yish, jamiyatda o‘z o‘rnini topishi, yuz berayotgan o‘zgarish va yangilanishlarning faol ishtirokchisi bo‘lishi kerakligi uqtirildi.
Elimizga xos ezgulik, bag‘rikenglik, mehr-oqibat va kechirimli bo‘lish kabi olijanob fazilatlarning yorqin ifodasi bo‘lgan afv haqidagi hujjat natijasida jazoni ijro etish muassasalaridan ozod qilingan hamyurtlarimizning o‘z oilalari, yaqinlari bag‘riga qaytishi ota-onalari, ayollari, farzandlari ko‘nglini shodlikka to‘ldirdi.
– Kosibchilik hunari bilan ro‘zg‘or tebratayotgandim, – deydi Namangan shahrining Farovon mahallasida yashovchi Sultonbek Muhiddinov. – Nimadir bo‘ldi-yu, adashdim. 2002 yil sentyabr oyida diniy ekstremizm oqimiga qo‘shilganim uchun uzoq muddatga qamalgandim. Salkam 20 yil o‘tirdim. Muddatim tugashiga yana besh yil bor edi. Avvaliga, uch yilga qisqardi, bugun esa shukrki, ozodlikka chiqdim. Panjara ortida xatolarimdan yetarli xulosa chiqardim. Hayotning naqadar takrorlanmas ne’mat ekanligi, Vatan, oila, ozodlik va sog‘inch tuyg‘ularini tushunib yetdim. Endi bunyodkorlik ishlariga o‘z hissamni qo‘shmoqchiman.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О помиловании группы лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо ставших на путь исправления» также освобождены пятеро граждан Наманганской области.
С помилованными гражданами встретились руководители секторов во главе с хокимом Наманганской области, членом Сената Олий Мажлиса Шавкатом Абдураззаковым и ответственные лица соответствующих правоохранительных органов.
Обсуждены такие важные вопросы, как социальная адаптация помилованных граждан, их социальная защита, материальная и духовная поддержка, обеспечение трудоустройства. Отмечено, что они должны оправдывать доверие нашего народа и Президента, вести здоровый образ жизни, найти свое место в обществе, быть активными участниками протекающих процессов обновления.
В результате принятия документа, служащим ярким выражением благородных качеств нашего народа, таких как доброта, терпимость, сострадание и всепрощение, наши соотечественники, освобожденные от отбывания наказания, вернулись к своим семьям и близким, наполнив их сердца радостью.
– Я зарабатывал на жизнь ремеслом обувщика, – рассказывает житель махалли «Фаровон» Султанбек Мухиддинов. – Что-то случилось, и я сбился с пути. В сентябре 2002 года меня приговорили к длительному сроку заключения за присоединение к религиозному экстремистскому движению. Я отсидел почти 20 лет. У меня было еще пять лет до истечения моего срока. Сначала его сократили до трех лет, а сегодня, к счастью, меня освободили. Я сделал достаточно выводов из своих ошибок. Я понял, насколько неповторима жизнь, хочу внести свой вклад в созидательную работу в нашей стране.