Qishloq aholisi uchun yana bir qulaylik
Buxoro tumani Xonobod qishlogʻidagi oilaviy poliklinika tubdan qayta rekonstruksiya qilindi. Investitsiya dasturiga muvofiq, qurilish-bunyodkorlik ishlariga 1,6 milliard soʻm mablagʻ sarflandi.
Oilaviy poliklinika binosi hududi kengaydi, muassasa xonalari soni 10 tadan 34 taga yetdi. Bu pediatr, jarroh, akusher-ginekolog, stomatolog shifokorlarning bemorlarni tegishli tibbiy asbob va uskunalar bilan jihozlangan alohida xizmat xonalarida qabul qilish, shuningdek, aniq tashxis qoʻyish uchun tahlillar olinadigan laboratoriya xodimlari ish sharoitini yaxshilash imkonini berdi. 6 oʻrinli kunduzgi davolash boʻlimi ham qator qulayliklarga ega boʻldi.
Poliklinikada tor mutaxassislik boʻyicha 4 shifokor, 16 nafar patronaj hamshiradan tashqari, 7 nafar oʻrta maxsus maʼlumotli xodim hududdagi 10 mingdan ziyod aholiga xizmat koʻrsatayotir. Tibbiy maskan tarkibida ijtimoiy dorixona, tuman tibbiyot birlashmasiga qarashli tez tibbiy yordam shoxobchasi tashkil etilgan.
Mazkur birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasasi xodimlari aholi oʻrtasida reproduktiv salomatlik, erta nikohning oldini olish, sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish borasida tushuntirish-targʻibot ishlari olib borishga ham alohida eʼtibor qaratmoqda. Bu fuqarolarning tibbiy madaniyatini oshirish, kasallanish darajasini pasaytirishga xizmat qilayotir.
– Hududlarda, jumladan, qishloq joylarda aholining birlamchi tibbiy-sanitariya muassasalari yordamidan keng va samarali foydalanishini taʼminlashga, odamlar salomatligini mustahkamlash hamda hayot sifatini yaxshilashga qaratilgan yangicha yondashuvlar asosida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda, – deydi Buxoro viloyati sogʻliqni saqlash boshqarmasi ambulatoriya-poliklinika xizmati boʻyicha bosh mutaxassisi Elyor Oltiyev. – Xususan, “Obod qishloq” dasturi doirasida Romitan tumanining “Qalaychorbogʻ”, Olot tumanining “Usmonshayx”, Qorakoʻl tumanining “Yangibozor” qishloq oilaviy poliklinikalari ham yangidan qurildi. Tumanlarda 10 dan ortiq tibbiyot muassasasi mukammal taʼmirlandi. Ana shu maqsadlarga salkam 15 milliard soʻmlik davlat va mahalliy byudjet mablagʻlari sarflandi.

Проведена коренная реконструкция семейной поликлиники села Ханабад Бухарского района. В соответствии с инвестиционной программой на строительно-созидательные работы было израсходовано 1,6 миллиарда сумов.
Семейная поликлиника расширилась, увеличилось количество кабинетов с 10 до 34. Это дало возможность педиатрам, хирургам, акушерам-гинекологам, стоматологам осуществлять прием пациентов в отдельных служебных кабинетах, оснащенных соответствующим медицинским оборудованием и аппаратурой, а также улучшить условия для работников диагностической лаборатории. Ряд удобств был создан и в дневном стационаре на 6 коек.
В поликлинике свыше 10 тысяч местных жителей обслуживают 4 врача узкой специальности, 16 патронажных медсестер, 7 работников со средним специальным образованием. При медицинском учреждении также налажена деятельность социальной аптеки, пункта скорой медицинской помощи районного медицинского объединения.
Работниками этого учреждения первичной медико-санитарной помощи особое внимание уделяется проведению разъяснительно-пропагандистской работы, направленной на охрану репродуктивного здоровья населения, предотвращение ранних браков, пропаганду здорового образа жизни. Это способствует повышению медицинской культуры, снижению уровня заболеваемости граждан.
– В регионах, в том числе в сельской местности, на основе нового подхода осуществляется системная работа по широкому и эффективному предоставлению населению первичной медико-санитарной помощи, укреплению здоровья людей и улучшению качества их жизни, – говорит главный специалист амбулаторно-поликлинической службы Бухарского областного управления здравоохранения Элёр Олтиев. – В частности, в рамках программы “Обод кишлок” также реконструированы семейные поликлиники сел Калайчорбог Ромитанского, Усмоншайх Алатского, Янгибозор Каракульского районов. В районах был проведен капитальный ремонт свыше 10 медицинских учреждений. На эти цели направлено почти 15 миллиардов сумов из Государственного и местного бюджетов.