Hududlardagi ijtimoiy-iqtisodiy ahvol va aholini qiynayotgan muammolarni oʻrganish boʻyicha Respublika ishchi guruhining Fargʻona viloyati Soʻx va Quva tumanlaridagi faoliyati natijasida qator kamchiliklar aniqlandi.
Ularning aksariyatiga joyida yechim topilgan boʻlsa, xalq deputatlari tuman kengashlari sessiyalarida komissiya roʻyxatga olgan boshqa muammolarni hal etish yuzasidan “yoʻl xaritasi” belgilab olindi.
Toʻrt sektor rahbarlari tomonidan hududlarda bir qator ishlar amalga oshirilayotgan boʻlsa-da, baʼzi holatlarda muammolardan koʻz yumilmoqda. Masalan, Soʻx tumanidagi oʻrganishlar chogʻida 345 ta kamchilik va muammo aniqlangan. Taʼlim, tibbiyot, madaniyat sohalarida, joylarda aholiga munosib turmush sharoiti yaratish borasida vujudga kelgan bu masalalarning aksariyati yillar davomida toʻplanib qolgan.
Ayniqsa, tumanda sogʻliqni saqlash sohasidagi ishlar qoniqarsiz, aksariyat tibbiyot maskanlari taʼmirga muhtoj, kadrlar yetishmovchiligi yillar davomida hal etilmasdan kelmoqda. Mazkur yoʻnalishda 46 ta muammo aniqlangani ham buni yaqqol koʻrsatib turibdi. Aholi bandligini taʼminlash, yoshlarni kichik biznes subyektlariga jalb etish, ularning istiqbolli loyihalarini qoʻllab-quvvatlashga eʼtibor yetarli darajada emas. “Sebzor”, “Sohibkor”, “Oftobroʻ”, “Navobod” mahalla fuqarolari yigʻinlari hozirgi kunga qadar tarmoq asosida ichimlik suvi bilan taʼminlanmagan.
Ishchi guruh tomonidan tumanda 125 ta boʻsh turgan bino, qurilishi tugallanmagan obyekt va foydalanilmayotgan yer maydonlari aniqlangan. Vaholanki, ularda koʻplab istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, yangi ish oʻrinlari yaratish imkoniyati mavjud. Tumanda aholi turar joylari va xalq xoʻjaligining boshqa tarmoqlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash borasida ham koʻplab muammolar uchraydi. Koʻp qavatli uylarga xizmat koʻrsatuvchi xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari mavjud emasligi natijasida koʻp qavatli uylarning kommunal tarmoqlari, yertoʻlasi va fasadlari taʼmirtalab holga kelib qolgan.
Sessiyada mahalliy kengash deputatlari va toʻrtta sektor rahbarlari zimmasiga aniqlangan muammolarni bartaraf etish, xalq ichiga yanada chuqur kirib borish, odamlarning hayotdan roziligiga erishish yoʻlidagi amaliy ishlarni faollashtirish bosh vazifa sifatida yuklatildi.
Quva tumanida ham jiddiy muammolar toʻplanib qolgani aholi xonadonlari, ijtimoiy muassasalarga tashrif va fuqarolar bilan yuzma-yuz muloqotlar chogʻida maʼlum boʻldi. Jumladan, ishchi guruh tomonidan 65 ta mahallada uyma-uy yurilib, 2 ming 112 ta muammoli masala aniqlangan. Inson munosib turmush kechirishi uchun qulay turar joy, kommunal vositalar, masalan, kafolatlangan gaz va ichimlik suvi zarur. Biroq, oʻrganishlar davomida oʻrtaga qoʻyilgan masalalarning 347 tasi tabiiy gaz, 122 tasi ichimlik suvi taʼminoti bilan bogʻliq ekani ayni yoʻnalishdagi yumushlarning haqiqiy ahvolidan darak beradi. Xususan, Sultonobod, Oʻraboshi, Soykeldi, Boyiston, Turk, Yuziya mahallalari hozirga qadar ichimlik suvi tarmogʻiga ulanmagan.
Tumanda 76 ta koʻp qavatli uy boʻlib, ularda issiqlik taʼminoti, markazlashgan qozonxonalar va magistral tarmoqlar mavjud emas. Tuman markazidagi 17 kilometrlik oqova suv tarmogʻi va suv tozalash inshooti taʼmirga muhtoj.
Sessiyada yangi sanoat va xizmat koʻrsatish korxonalari tashkil etish, boʻsh turgan binolardan unumli foydalanish, kommunal xizmat koʻrsatish sohalaridagi muammolar, ijtimoiy sohada yechimini kutayotgan masalalar haqida atroflicha fikr almashildi. Shuningdek, toʻy-hashamlar, oilaviy tadbirlar oʻtkazilishini tartibga solishning deputatlar va keng jamoatchilik tomonidan nazorat qilinishi masalasi koʻrib chiqildi.

Республиканской рабочей группой по изучению социально-экономического состояния регионов и волнующих население проблем выявлен ряд недостатков в Сохском и Кувинском районах Ферганской области. Итоги проведенного изучения рассмотрены на совместной сессии районных Кенгашей народных депутатов.
Большинство выявленных рабочей группой проблем решено на месте, остальные – включены в "дорожную карту" и будут решаться на сессиях районных Кенгашей народных депутатов.
Руководителями четырех секторов в этом направлении проводится конкретная работа, но отдельные вопросы обходятся стороной. Например, в ходе изучения положения дел в Сохском районе было выявлено 345 проблем и недостатков, в том числе в социальной сфере.
В районе в неудовлетворительном состоянии находится работа в сфере здравоохранения. Большинству медицинских учреждений требуется ремонт, годами не решается кадровый вопрос. Об этом свидетельствует выявление 46 проблем в этом направлении. Не на должном уровне уделяется внимание обеспечению занятости населения, привлечению молодежи в малый бизнес, поддержке перспективных проектов. Сходы граждан махаллей “Себзор”, “Сохибкор”, “Офтобру”, “Навобод” все еще не подключены к сети центрального водоснабжения.
Рабочей группой выявлено 125 пустующих, недостроенных и бездействующих объектов. Между тем эти объекты можно использовать для реализации перспективных проектов и создания новых рабочих мест. В районе много проблем и в подготовке жилого фонда и объектов народного хозяйства к осенне-зимнему сезону. В результате отсутствия товариществ частных собственников жилья по обслуживанию многоэтажных домов возникла необходимость в капитальном ремонте коммунальных сетей, подвалов и фасадов многоэтажных домов.
На сессии в качестве первоочередных задач определены устранение выявленных проблем, ведение тесного диалога с народом, активизация практической работы по созданию достойных условий жизни для населения.
В ходе посещения социальных учреждений и непосредственного диалога с гражданами были выявлены серьезные проблемы и в Кувинском районе. При посещении домов в 65 махаллях рабочей группой выявлено 2 тысячи 112 проблем. Для достойной жизни людей необходимы хорошее жилье, коммунальные условия, в частности гарантированное обеспечение газом и питьевой водой. В ходе изучения установлено, что из всех проблем 347 связаны с поставкой газа, 122 – с водоснабжением. В частности, в махаллях "Султонобод", "Урабоши", "Сойкелди", "Бойистон", "Турк", "Юзия" и сегодня нет водопроводной сети.
В районе 76 многоэтажных домов, в которых нет отопления, централизованных котельных и магистральных сетей. Канализационная сеть и водоочистительное сооружение в районном центре требуют ремонта.
На сессии состоялся обмен мнениями по вопросам создания новых предприятий промышленности и оказания услуг, эффективной эксплуатации пустующих зданий, решения проблем в сферах коммунального и социального обслуживания. Также был рассмотрен вопрос упорядочения проведения свадеб и семейных торжеств.