Hozirda joylarda aliment bilan bog‘liq hujjatlar ijrosini ta’minlash uchun bo‘sh ish o‘rinlari mehnat yarmarkalari tashkil etilmoqda.
Majburiy ijro byurosi organlari tomonidan olib borilayotgan bu kabi tadbirlar o‘z natijasini beryapti.
Masalan, Pop tumanining G‘urumsaroy qishlog‘ida bo‘lib o‘tgan navbatdagi xuddi shunday mehnat yarmarkasida 32 nafar fuqaro ish bilan ta’minlandi.
Tuman prokuraturasi, Majburiy ijro byurosi tuman bo‘limi va tegishli tashkilotlar hamkorligida o‘tkazilgan yarmarkada 22 ta korxona va muassasa o‘zlarining 315 ta bo‘sh ish o‘rinlari bilan ishtirok etdi.
Unda har bir ish beruvchi tashkilot o‘z imkoniyati va yaratilgan sharoitlar, ish haqlari haqida to‘liq ma’lumot berdi.
Natijada, taklif etilgan 67 nafar mehnat migrantlari va aliment to‘lovchilarining 32 nafari ishga yo‘llanma oldi.

В настоящее время на местах организуются ярмарки вакансий для обеспечения исполнения документов, связанных с алиментами.
Подобные мероприятия, проводимые органами Бюро принудительного исполнения, уже дают свои результаты.
Так, в селе Гурумсарой Папского района прошла ярмарка труда, которая была организована районной прокуратурой совместно с районным отделом Бюро принудительного исполнения и соответствующими организациями. В ней приняли участие 22 предприятия с 315 вакансиями, каждая организация дала подробную информацию о своих возможностях, созданных условиях и заработной плате.