Spiker: “Daftar”lar tizimini chet elliklar bizdan o‘rganmoqda
Yurtimizda Prezidentimiz tashabbusi bilan joriy qilingan “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari”, “Temir daftar” tizimi ijtimoiy himoyaga muhtoj xotin-qizlar, yoshlar va oilalar vakillarini ijtimoiy, iqtisodiy, qo‘llab-quvvatlash, huquqiy, psixologik ko‘mak berish, ularning bilim va kasb o‘rganishiga, ish bilan ta’minlanishiga yordamlashishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikeri N.Ismoilov ushbu oqilona tizimlar chet elliklar tomonidan o‘rganilayotganini qayd etdi:
—  Mamlakatimizda o‘z vaqtida joriy qilingan “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari”, “Temir daftar” tizimini chet elliklar bizdan o‘rganmoqda. Chunki ushbu tizim koronavirus pandemiyasi vaqtida juda qo‘l keldi. Karantin vaqtida ko‘plab tarmoqlarda faoliyat vaqtincha to‘xtab qolganda, aholi vakillari ishsiz qolgan paytda ana shu tizimlar orqali aholiga manzilli ko‘mak berildi. Biz shoshib qolmadik, kimga, qaysi oilaga ko‘mak zarur, qaysi oilaning sharoiti qanday — bu masalalarda “daftarlar” orqali tizimli yo‘l tutildi.

Внедренная в Узбекистане по инициативе Президента страны система «Женской», «Молодежной» и «Железной» тетрадей имеет важное значение для оказания социально-экономической, правовой и психологической поддержки нуждающимся в социальной защите семьям, женщинам, молодым людям, обеспечения их работой, укрепления их знаний и обучения профессиям.
Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжон Исмоилов отмечает, что в настоящее время данная система с интересом изучается иностранцами.
– Иностранцы изучают, как у нас работает внедренная в свое время система «Женская», «Молодежная», «Железная» тетрадь, – говорит он. – Потому что эта система очень пригодилась в период пандемии коронавируса. Во время карантина, когда многие отрасли приостановили свою деятельность, а население осталось без работы, через эту систему им оказывалась адресная помощь. Мы не растерялись, не зная, кому требуется оказать помощь, в какой семье какие условия – эти вопросы решались системно на основе составления списков «тетрадей».