Nurafshon shahrida Xalq deputatlari Toshkent viloyati Kengashining navbatdagi sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Unda Toshkent viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Zoyir Mirzayev, viloyat Kengashi deputatlari, sektor rahbarlari, viloyat hokimining tegishli o‘rinbosarlari, boshqarma va tashkilot mutasaddilari hamda OAV vakillari qatnashdi.
Joriy yil 1-yarim yilligida Parkent tumani hokim yordamchilari ishini muvofiqlashtirish va ularga amaliy ko‘mak ko‘rsatish yuzasidan tuman sektor rahbarlarining hisoboti tinglandi. Qayd etilganidek, o‘tgan davr mobaynida “Onlayn mahalla” platformasida 1-sektordagi hokim yordamchilari faoliyatining eng muhim samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) 88,66 ballni tashkil etdi. Hokim yordamchilari tomonidan 6 oyda “Onlayn mahalla” elektron platformasiga 3-sektordagi mehnatga layoqatli ishlash istagi bo‘lgan 1 ming 274 nafar ishsiz aniqlanib dasturga kiritildi. Shuningdek, oilaviy tadbirkorlikka yo‘naltirish orqali 316 oilaga jami 7,2 milliard so‘m miqdoridagi kredit mablag‘lari ajratildi. Boshqa hududlarda ham bu boradagi ishlar davom etyapti.
Sessiyada Zoyir Mirzayev tuman-shaharlarda ko‘rsatkichi past 18 nafar hokim yordamchisini ishdan olish borasida taklif kiritdi.
Shundan so‘ng Prezidentimizning 2021 yil 10 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi hamda boshqa davlat dasturlari ijrosi ustidan nazoratni kuchaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosi ko‘rib chiqildi. Unga asosan tegishli vazirliklarning bo‘limlari, tuman hokimliklari va sektor rahbarlari bilan birgalikda Toshkent viloyatida ijtimoiy hamda ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturining dastlabki loyihasi shakllantirildi.
Dastur parametrlariga muvofiq, 2023 yilda barcha tarmoqlar bo‘yicha jami 148 ta loyiha bo‘yicha qurilish-ta’mirlash va jihozlash ishlari amalga oshiriladi. Bunda 15 ta loyiha yildan yilga o‘tmoqda va 107 tasi yangidan boshlanmoqda. Bu pudrat tashkilotlarini aniqlash “Shaffof qurilish” elektron platformasi orqali amalga oshiriladi.
Deputatlar tomonidan Toshkent viloyatida davlat va jamoat ehtiyojlari uchun yer uchastkalarini olib qo‘yilishiga ruxsat berish hamda sement beton qoplamali ichki yo‘llar uchun ajratilgan mablag‘larni hududlar kesimida taqsimlanishi bo‘yicha manzilli ro‘yxatni tasdiqlash masalasi muhokama qilindi. Mazkur masala bo‘yicha amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar yuzasidan Toshkent viloyati hokimligi yer uchastkalari olib qo‘yilishi va kompensatsiya berish ishlarini muvofiqlashtirish sho‘basi mudiri E.Mirxoliqovning hisoboti tinglandi.
Jumladan, Nurafshon shahrida “Yangi O‘zbekiston bog‘i”ga sun’iy hovuz qurilishi uchun yangi kanal qazish ishlari amalga oshrilyapti. Buning uchun hududda joylashgan 3 ta fermer xo‘jaligining yer maydonlaridan ma’lum bir qismi davlat zaxirasiga qaytarishga ruxsat berildi. Shuningdek, Toshkent yo‘li ko‘chasining 6,7 kilometr qismini rekonstruksiya qilish munosabati bilan 123 ta ob’ektni kompensatsiya mablag‘larini to‘lagan holda buzilishi ham rejalashtirilyapti. Kengash a’zolari bu borada o‘z fikrlarini bildirdi.
Shuningdek, sessiya kun tartibiga kiritilgan “Mahalla” xayriya jamoat fondi Toshkent viloyati bo‘limi qoshidagi “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasiga kelib tushgan mablag‘lar va ularni sarflash, aholini asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash, aholiga bo‘lib berilgan yerlardan samarali foydalanish borasida olib borilayotgan ishlar bo‘yicha qator masalalar muhokama qilinib, tegishli tartibda qarorlar qabul qilindi.

Зойир Мирзаев предложил уволить 18 помощников хокима с низкими показателями
В ней приняли участие исполняющий обязанности хокима Ташкентской области Зойир Мирзаев, депутаты областного Кенгаша, руководители секторов, заместители хокима области, должностные лица управлений и организаций, представители СМИ.
На заседании был заслушан отчет руководителей секторов района о координации работы помощников хокима Паркентского района в первом полугодии текущего года и оказанию им практической помощи. Как отмечалось, за прошедший период на платформе «Онлайн-махалля» ключевые показатели эффективности деятельности (КPI) помощников хокима 1-го сектора составили 88,66 балла. За 6 месяцев помощниками хокима в 3-м секторе было выявлено и включено в программу «Онлайн-махалля» 1274 трудоспособных гражданина, желающих получить работу. Кроме того, 316 семьям были выделены кредиты в размере 7,2 миллиарда сумов для налаживания семейного бизнеса. Работа в этом направлении ведется и в других районах.
В ходе сессии Зойир Мирзаев выступил с предложением уволить 18 помощников хокимов в городах и районах с низкими показателями.
Затем был рассмотрен ход реализации постановления Президента от 10 декабря 2021 года «О дополнительных мерах по усилению контроля за реализацией программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан и других государственных программ». На его основе совместно с подразделениями профильных министерств, районными хокимиятами и руководителями секторов сформирован предварительный проект программы развития социальной и производственной инфраструктуры Ташкентской области.
Согласно параметрам программы, в 2023 году во всех отраслях будут проведены строительно-ремонтные и работы по оснащению 148 проектов. При этом 15 проектов переходят из года в год, а 107 будут реализованы заново. Определение подрядных организаций будет осуществляться через электронную платформу «Шаффоф курилиш».
Депутаты также обсудили вопрос об утверждении процесса изъятия земельных участков для государственных и общественных нужд в Ташкентской области и адресного списка по распределению средств, выделенных на внутренние дороги с цементобетонным покрытием, в разрезе территорий. Был заслушан отчет начальника отдела координации работ по изъятию земельных участков и выплате компенсаций Ташкентского областного хокимията Э. Мирхоликова о работе, которую необходимо выполнить в этом направлении.
Также в повестку дня сессии были включены вопросы, касающиеся расходования средств, поступивших в фонд «Саховат ва кумак» при Ташкентском областном отделении благотворительного общественного фонда «Махалла», обеспечения населения основными видами продовольствия, эффективного использования земель, выделенных населению.