Oliy Majlis Senati Kengashining qarori bilan tasdiqlangan rejaga muvofiq, ayni kunlarda o‘zini o‘zi boshqarish organlari raislarining yangicha tizim bo‘yicha ishlashini tashkillashtirish yuzasidan o‘quv seminarlari o‘tkazilmoqda.
Samarqandda mazkur o‘quv-seminarning to‘rtinchi bosqichi boshlandi. Toyloq, Samarqand, Nurobod va Past Darg‘om tumanlaridagi mahalla fuqarolar yig‘inlari raislari ishtirokida o‘tkazilayotgan bu galgi seminar oldidan viloyat hokimi E.Turdimovning raislar bilan uchrashuvi o‘tkazildi.
Viloyat hokimi faoliyati takomillashtirilgan Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi va uning hududiy tizimlari kabi mahalla fuqarolar yig‘inlari ham endilikda yangicha asosda ishlashi, hududdagi barcha masalalar quyi bo‘g‘inda ko‘rib chiqilib, hal etilishi, tashabbus va g‘oyalar ham mahalladan chiqishi zarurligini ta’kidladi.
– Bu yil mahallalarda hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi lavozimlari joriy etildi, profilaktika inspektorining faoliyat yo‘nalishlari aniq belgilab berildi, – dedi E.Turdimov. – Mahalla raislari ham yangidan saylandi va ularning huquq, vakolatlari kengaydi. Shu bilan birga majburiyat va mas’uliyat o‘zgardi. Endi mahallada rais boshchiligida ish yangicha asosda yo‘lga qo‘yilishi, fuqarolar yig‘ini mahalla aholisining barcha masalalarini shu yerda ko‘rib chiqib, hal etish choralarini ko‘rishi kerak. O‘z mahallasidagi fuqarolar dardi va muammolarini bilmaydigan, ularni eshitmaydigan rais ularga yetakchilik qilolmaydi. Bugun mahalla raisi o‘zini jangchidek tutishi lozim.
Jangchining asosiy maqsadi g‘alaba bo‘lgani kabi oqsoqol ham hudud aholisi manfaatini ko‘zlab doim g‘alaba tomon intilishi zarur. Bunday mahallada muammo bo‘lmaydi, odamlar davlatdan, islohotlardan rozi bo‘ladi. Mahalla raisi ishlasa fuqaro hech qachon yuqori tashkilotlarga murojaat qilmaydi.
Uchrashuvda viloyat hokimi o‘z ishiga mas’uliyatsizlik bilan yondashayotgan ayrim mahalla raislari faoliyatini tanqidiy tahlil qildi. Shuningdek, uchrashuvda “mahallabay” ishlash tizimi, mahalla raislarining asosiy faoliyat yo‘nalishlari bo‘yicha ishlarni samarali tashkil etish, aholi bilan ishlash borasidagi bilim, malaka va tajribalarini oshirish yuzasidan mulohazalar bildirildi.

В соответствии с планом, утвержденным постановлением Кенгаша Сената Олий Мажлиса, в настоящее время проводятся учебные семинары по совершенствованию работы председателей органов самоуправления граждан на основе новой системы.
В Самарканде, где начался четвертый этап данного учебного семинара с участием председателей схода граждан Тайлакского, Самаркандского, Нурабадского и Пастдаргамского районов, состоялась встреча хокима области Э. Турдимова с аксакалами.
Хоким области подчеркнул, что махаллинские сходы граждан, как и Министерство по поддержке махалли и старшего поколения и его структурные подразделения, деятельность которых была усовершенствована, должны работать, опираясь на новую систему, решать проблемы на низовом уровне, а также выдвигать инициативы и идеи.
– В этом году учреждены должности помощника хокима, женщины-активиста махалли, лидера молодежи, ясно определены направления деятельности инспектора по профилактике, – сказал Э. Турдимов. – Председатели махалли переизбраны, расширены их права и полномочия. Вместе с тем изменилась и степень их ответственности. Теперь работа под началом председателя махалли должна быть налажена на новой основе, махаллинский сход граждан должен на месте рассматривать и решать вопросы населения. Председатели, которые не знакомы с проблемами жителей своей махалли, не могут быть ее лидерами. Сегодня председатель махалли должен вести себя как боец. – И как для воина главная цель – победа, так и аксакал должен всегда стремиться к победе во имя интересов населения. С таким подходом к работе в махаллях не будет проблем, люди будут благодарны государству, довольны проводимыми реформами. Если председатель махалли будет работать, гражданин никогда не станет обращаться в высшие инстанции.
В ходе встречи хоким области подверг критике некоторых председателей махаллей, которые безответственно относятся к своей деятельности. Также на семинаре были затронуты актуальные вопросы о работе системы «махаллабай», эффективной организации деятельности председателей махаллей по разным направлениям, повышении знаний, квалификации и опыту работы с населением.