Yangi uylarga yangi orzular bilan
Yangi uylarga yangi orzular bilan Sirdaryo viloyati Guliston shahrida 5 qavatli 8 ta uy foydalanishga topshirildi. 360 oila yangi xonadonga ega bo‘ldi.
Yangi uylar kalitini egalariga topshirish marosimida aholi uchun har tomonlama qulay sharoit yaratish va namunaviy loyihalar asosida yangi uy-joylar barpo etishga qaratilayotgan alohida e’tibor yuksak samaralar berayotgani ta’kidlandi.
Viloyat markazidagi 5-mavzeda har birining loyiha qiymati 6 milliard 918 million so‘m bo‘lgan 5 qavatli 8 ta uyning har biri 1, 2 va 3 xonali 45 ta xonadondan iborat bo‘lib, jami 360 oilaga mo‘ljallangan.
Nogironi bo‘lgan 7 oilaga ham yangi xonadonlar kaliti tantanali ravishda taqdim etildi.
– Katta qizim bolaligidan nogiron, unga doimiy e’tibor zarurligi uchun doimo uydaman, – deydi Feruza Abdullaeva. – Turmush o‘rtog‘im, 3 nafar farzandim bilan bir xonali barakda ijarada turar edik. Xudoga ming shukr, Prezidentimiz qaroriga asosan namunaviy loyihalar asosida qurilgan ko‘p qavatli arzon uylardan 2 xonali xonadon oilamizga berildi. Yashash uchun barcha qulaylik yaratilgan, xonalar shinam, keng va yorug‘. Tabiiy gaz, elektr energiyasi, ichimlik suvi bor.
Nogironi bo‘lgan oilalarga yangi uylar kaliti bilan birga hokimlik va homiy tashkilotlar tomonidan qimmatbaho uy jihozlari ham sovg‘a qilindi. Ushbu uylarning boshlang‘ich badali O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi qoshida tashkil etilgan jamoat fondi tomonidan to‘lab berilgani esa hammasidan quvonchli bo‘ldi.
Milliy urf-odatlarimizga ko‘ra, Guliston shahar hokimligi tomonidan uy to‘yiga atab dasturxon yozildi, osh tortildi. San’atkorlar ijrosidagi kuy-qo‘shiqlar barchaning kayfiyatini yanada ko‘tardi.

В новый дом с новыми надеждами
В городе Гулистане Сырдарьинской области сданы в эксплуатацию 8 пятиэтажных домов. Новоселами стали 360 семей.
На церемонии вручения ключей от новых квартир отмечалась эффективность внимания, уделяемого созданию достойных условий жизни для населения и строительству новых домов на основе типовых проектов.
8 домов возведены в пятом квартале областного центра. Проектная стоимость этих пятиэтажных домов - 6 миллиардов 918 миллионов сумов, в каждом доме по 45 1, 2 и 3-х комнатных квартир, рассчитанных на 360 семей.
Ключи от квартир торжественно вручены и 7 семьям, в которых есть инвалиды.
– Моя дочь - инвалид с детства, она нуждается в постоянном внимании, - говорит Феруза Абдуллаева. – С мужем и 3 детьми мы арендовали однокомнатный барак. Благодаря постановлению Президента нам выделили 2-х комнатную квартиру из доступного фонда в многоэтажном доме, построенном по типовому проекту. Это хорошая квартира со всеми удобствами, есть природный газ, электричество, питьевая вода.
Семьям, в которых есть инвалиды, вместе с ключами от квартиры представителями хокимията и организациями-спонсорами также вручены предметы домашнего обихода. Отрадно, что начальный взнос за квартиры выплачен Общественным фондом Комитета женщин Узбекистана.
Согласно национальным традициям, в связи с новосельем хокимиятом города Гулистана был накрыт праздничный стол и подан плов. Праздничное настроение придало выступление местных артистов.