Nukus shahridagi Yoshlar markazida “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarga o‘z-o‘zini band qilish maqsadida subsidiya asosida asbob-uskunalar topshirildi.
Tadbirda Nukus shahri 4 ta sektor rahbarlari, yoshlar va ota-onalar ishtirok etdi.
Yoshlar ishlari agentligi direktori o‘rinbosari F.Ablayarov, agentlikning Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi boshlig‘i P.Maxsetbayev va boshqalar Nukus shahar yoshlarining ijtimoiy-iqtisodiy muammolari, taklif va istaklarini o‘rganish, ularni hal etish borasida bir qator chora-tadbirlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi. Natijada yoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini aniqlash va bartaraf etishga qaratilgan “Nukus shahar tajribasi” yaratildi.
Yoshlar yetakchilari bilan birgalikda 64 ta mahallada uyma-uy xatlov ishlari amalga oshirilib, 14-30 yoshdagi 74 ming 683 nafar yoshning balansi to‘liq shakllantirildi. Ushbu asosda aniqlangan har o‘n beshinchi ishsiz va ijtimoiy himoyaga muhtoj bo‘lgan 4 ming 820 nafar fuqaro 19 ta ko‘mak turi bo‘yicha “Yoshlar daftari” elektron platformasiga kiritildi.
Bundan tashqari, Nukus shahrida “Yoshlar daftari”ga kiritilganlarga amaliy yordam ko‘rsatish ishlari boshlanib, ularning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish choralari ko‘rilmoqda. Yoshlar ishlari agentligi mablag‘i hisobidan 311 nafar yoshning safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmati badali, 176 nafarining haydovchilarni tayyorlash o‘quv kursi xarajatlari uchun 2,2 milliard so‘m to‘lab berildi.

В Молодежном центре в Нукусе молодым людям, включенным в «молодежную тетрадь», на условиях субсидии было предоставлено оборудование для обеспечения их самозанятости.
В мероприятии, состоявшемся по этому поводу, приняли участие руководители четырех секторов города Нукуса, молодежь и их родители.
Заместитель директора Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан Ф.Аблаяров, начальник Управления Агентства по делам молодежи Республики Каракалпакстан П.Махсетбаев и другие отметили, что реализован ряд мер и мероприятий в сфере изучения и решения проблем, предложений и целей молодежи. В результате можно говорить о «Нукусском опыте».
Совместно с молодежными лидерами проведена подворовая опись, в ходе которой сформирована база данных из 74 683 юношей и девушек в возрасте 14-30 лет. На основе данного списка в электронную платформу внесены 4 820 безработных и социально уязвимых граждан по 19 направлениям помощи.
Кроме того, в Нукусе начата работа по оказанию практической помощи внесенным в «молодежную тетрадь», принимаются меры по решению их социально-экономических проблем. Со счета Агентства по делам молодежи выплачен взнос за службу в рядах мобилизационного призывного резерва для 311 юношей, оплату учебных курсов по обучению вождению для 176 молодых людей на сумму 2,2 миллиарда сумов.
В завершении мероприятия 677 юношам и девушкам на основе субсидий выданы приборы и инструменты для использования в трудовой деятельности.