Termiz shahrida bo‘lib o‘tgan ana shunday tadbirda viloyat markazidagi Guliston mahallasida qad rostlagan 18 xonadonga mo‘ljallangan 3 qavatli, Jarqo‘rg‘on tumanidagi Qorayog‘och mahallasida 5 oilaga mo‘ljallangan ikki qavatli, Termiz tumanidagi Uchqizil massivida 10 xonadonga ikki sotixli yangilangan namunaviy loyihalar asosidagi arzon uy-joylar kaliti topshirildi.
Viloyat Xalq qabulxonasi rahbar va xodimlari, Termiz shahar, Jarqo‘rg‘on va Termiz tumanlari hokimlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, nuroniylar, mahalla faollari, yangi uylarga ko‘chib o‘tgan nogironligi bor shaxslar va ularning yaqinlari ishtirok etgan tadbirda yurtimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar xalq manfaatlarini ta’minlab, mehnatga layoqatlilik darajasi cheklangan fuqarolarni ham har tomonlama ijtimoiy himoya qilish, ularning hayotdan rozi bo‘lib yashashida yuksak samaralar berayotgani alohida ta’kidlandi.
Prezidentimizning 2017 yil 1 dekabrdagi “Nogironligi bo‘lgan shaxslarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Joriy yilda viloyatda nogironligi bor, ijtimoiy himoyaga muhtoj va Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchilaridan 405 oila yangi uy-joy bilan ta’minlanmoqda. O‘tgan to‘qqiz oyda 53 shunday oila shinam va zamonaviy uylarga ko‘chib o‘tdi. Shu kunlarda yana 263 oilaga mo‘ljallangan uylarda qurilish ishlari yakunlanib, foydalanishga topshirish uchun shay holatga keltirildi. Ularning bittasi Termiz shahrida 18 oilaga mo‘ljallangan uch qavatli arzon uy, bittasi Jarqo‘rg‘on tumanida 5 xonadon uchun ikki qavatli uy-joy va boshqa tumanlarda 230 oilaga mo‘ljallangan ikki sotixli yangilangan namunaviy loyihalar asosida barpo etilgan uylardir.
Termiz shahar Guliston mahallasida bunyod etilgan 18 xonadonli uch qavatli uyni qurib, foydalanishga topshirish uchun 2 milliard so‘m mablag‘ sarflandi. Ikki va uch xonali xonadonlarda munosib turmush kechirish uchun barcha sharoit yaratilgan.
– Uy qurilishida mehnat qilar edim, – deydi Termiz shahar "Jo‘yijangal" mahallasidan O‘.Xo‘jamberdiev. – Taqdir ekan, tomdan yiqilib, I guruh nogironi bo‘lib qoldim. Ko‘p yillardan buyon ayolim, qizim va o‘g‘lim bilan ijarada yashab kelayotgan edik. Er kishi sog‘lom bo‘lmasa, uy-joy qurish faqat orzu bo‘lib qolaverar ekan. Endi mehnat qilishga qurbim etmaydi. Farzandlarim bilan umrim ijarada o‘tib ketarmikan, deb ezilar edim. Davlatimizdan minnatdormiz, mana, bugun biz uchun juda quvonchli kun bo‘ldi. Zamonaviy jihozlangan uch xonali arzon va shinam xonadonga ko‘chib o‘tdik. Bundan turmush o‘rtog‘im, bolalarim, yaqinlarim mendan ham ko‘ra ko‘proq suyunishmoqda. Yaratganga shukr. Bizga bunday e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatayotgan davlatimizdan minnatdormiz.
Tadbirda yangi uy egalariga maishiy texnika vositalari sovg‘a qilindi. Bir guruh ehtiyojmand fuqarolarga nogironlik aravachalari topshirildi. San’atkorlar ijrosidagi kuy-qo‘shiqlar barchaga bir olam zavq ulashdi.

В Сурхандарьинской области лицам с инвалидностью торжественно вручают ключи от новых домов.
На одном из таких мероприятий, состоявшемся в Термезе, вручены ключи от 18 квартир 3-этажного дома, возведенного в махалле "Гулистан" областного центра, 2-этажного дома на 5 семей в махалле "Кораёгоч" Джаркурганского района, построенных на двух сотках доступных домов по обновленным типовым проектам на 10 семей на массиве Учкызыл Термезского района.
На мероприятии, в котором участвовали руководители и работники Народной приемной области, хокимы, представители государственных и общественных организаций, пожилые люди и активисты махаллей города Термеза, Джаркурганского и Термезского районов, лица с инвалидностью, переехавшие в новые дома, и их близкие, особо отмечали, что осуществляемые в нашей стране широкомасштабные реформы направлены на обеспечение интересов народа и дают высокие результаты во всесторонней социальной защите граждан с ограниченными физическими возможностями.
Указ Президента страны “О мерах по кардинальному совершенствованию системы государственной поддержки лиц с инвалидностью” от 1 декабря 2017 года служит важным руководством к действию в данном направлении.
В нынешнем году в области новым жильем обеспечиваются 405 семей из числа лиц с инвалидностью, нуждающихся в социальной защите, и воспитанников домов милосердия. За прошедшие девять месяцев в комфортные и современные дома переехали 53 такие семьи. В эти дни завершились строительные работы в домах, рассчитанных на 263 семьи. Возведенное в Термезе доступное 3-этажное жилье на 18 семей, 2-этажное жилье на 5 семей в Джаркурганском районе и построенные в других районах дома на двух сотках по обновленным типовым проектам на 230 семей – из их числа.
На строительство и сдачу в эксплуатацию трехэтажного дома на 18 квартир, возведенного в махалле "Гулистан" города Термеза, было затрачено 2 миллиарда сумов. В 2- и 3-комнатных квартирах созданы все необходимые условия для достойной жизни.
– Я работал на стройке, – говорит У.Хужамбердиев из махалли "Жуйижангал" города Термеза. – Случайно упал с крыши и стал инвалидом I группы. На протяжении долгих лет жил с супругой и детьми в съемной квартире. Если мужчина не здоров, строительство дома кажется для него несбыточной мечтой. Теперь у меня нет сил трудиться. Очень переживал, что мои дети так и проживут всю жизнь в съемной квартире. Сегодня самый радостный день в нашей жизни, за что очень признательны нашему государству. Мы переехали в трехкомнатную современную квартиру со всеми удобствами. Этому больше меня радуются супруга и дети. Мы очень благодарны государству за подобное внимание и заботу.
В ходе мероприятия новоселам была вручена бытовая техника. Группе нуждающихся граждан переданы инвалидные коляски. Песни и мелодии в исполнении артистов создали у присутствующих приподнятое настроение.