15 oktyabr — Xalqaro qishloq ayollari kuni. Shu munosabat bilan joylarda turli tadbir va uchrashuvlar, sayyor qabullar tashkil etilmoqda.
Bunday tadbirlarda qishloq ayolining sabr-matonati, mehnatkashligi, oilaparvar va sadoqatli ekanligi alohida e’tirof etilayotir. Shu bilan birga, ularning tashvishlari, muammolari, ijtimoiy holati, salomatligi o‘rganilmoqda.
Xalqaro qishloq ayollari kuniga tayyorgarlik ko‘rish va uni yuqori saviyada o‘tkazish maqsadida Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanining Nanay qishlog‘ida “Qishloq ayollari bilan bir kun” mavzusida tadbir bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi Markaziy Kengashi hamda Toshkent viloyati va Bo‘stonliq tuman kengashlari mas’ullari, Bo‘stonliq tuman tibbiyot birlashmasi, tuman oila va xotin-qizlar bilan ishlash bo‘limi vakillari ishtirok etdi.
Tadbir doirasida turli mutaxassisliklarga ega tibbiyot xodimlaridan iborat jamoa yordamida Jahonobod qishloq oilaviy poliklinikasida kam ta’minlangan 50 nafardan ziyod ayol hamda aholi vakillari bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Ularga shifokorlar tomonidan tibbiy maslahat va sog‘liqlarini tiklashlari uchun yo‘llanmalar berildi.
Bundan tashqari, tadbir doirasida sayyor qabul tashkil etilib, unda aholini qiynayotgan muammolar o‘rganildi.
— “Qishloq ayollari bilan bir kun” loyihasi doirasida nanaylik xotin-qizlar bilan yaqindan suhbatlashdik, dardlashdik, ularni o‘ylantirayotgan muammolar bilan tanishdik, — deydi Qonunchilik palatasi deputati Qizilgul Qosimova. — Og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan, ko‘makka muhtoj va “Ayollar daftari”ga kiritilgan xotin-qizlar holidan xabar olib, ularga qanday amaliy yordamlar ko‘rsatilayotganini o‘rgandik. O‘rganishlarimiz davomida aniqlangan qator masalalar yuzasidan tegishli mutasaddilar bilan kelgusidagi ishlarimizni belgilab oldik.
Bu kabi uchrashuv va muloqotlar turli shart-sharoitdagi qishloq ayollarining og‘irini yengil qilish, muammolarini hal etish, ko‘nglini ko‘tarishga xizmat qiladi.

Один день с женщинами села
15 октября - Международный день сельских женщин. В этой связи на местах проводятся разные мероприятия и встречи, выездные приемы.
Во время  мероприятий особо отмечается самоотверженность, трудолюбие, преданность сельских женщин. Вместе с тем изучаются их проблемы, социальное положение, состояние здоровья.
С целью подготовки и проведения на высоком уровне Международного дня сельских женщин в селе Нанай Бостанлыкского района Ташкентской области состоялось мероприятие на тему «Один день с женщинами села».
В нем приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ответственные лица Центрального совета, Ташкентского областного и Бостанлыкского районного советов Народно-демократической партии Узбекистана, медицинского объединения и районного отдела по делам семьи и женщин Бостанлыкского района.
В рамках мероприятия проведен медицинский осмотр свыше 50 женщин и жителей махалли в сельской семейной поликлинике кишлака Джаханабад. Даны врачебные рекомендации, а также направления в медицинские учреждения для восстановления здоровья.
В рамках мероприятия проведен выездной прием, в ходе которого изучены проблемы жителей села.
— В рамках проекта «Один день с женщинами села» мы пообщались с женщинами села Нанай, изучили их проблемы,- говорит депутат Законодательной палаты Кизилгул Касымова. – Посетили женщин, оказавшихся в тяжелых жизненных условиях, включенных в «женскую тетрадь»,  изучили работу по оказанию им практической помощи. Определили меры по решению ряда вопросов, выявленных в ходе изучений совместно с ответственными лицами.
Подобные встречи и диалоги послужат решению наболевших вопросов в жизни сельских женщин, их поддержке и поощрению.