“Beltau”: chekka hududning zamonaviy qiyofasi
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Taxtako‘pir tumanining eng chekka “Beltau” ovul fuqarolar yig‘inida keng ko‘lamli qurilish, obodonlashtirish ishlari olib borildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yilning fevral oyida hududlardagi bunyodkorlik ishlari, yirik loyihalar va aholi hayoti bilan tanishish maqsadida Qoraqalpog‘istonga tashrifi doirasida ushbu ovuldagi bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirib, muammolarni hal etish, bandlikni ta’minlash borasidagi takliflarini bildirdi. Natijada ovulning qiyofasi o‘zgardi.
Jumladan, tuman markazidan 40 kilometr uzoqda joylashgan hududda “Obod qishloq” dasturi asosida qurilish, ta’mirlash, ko‘chalarga qum-shag‘al aralashmasi va qora qoplama yotqizish ishlari amalga oshirildi. Fuqarolar yig‘ini idorasi, madaniyat markazi, shifokorlik punkti, maktabgacha ta’lim muassasasi kapital ta’mirlandi. Aholini ichimlik suvi bilan ta’minlash yaxshilandi. “Orjap” kanalida piyodalar ko‘prigi qurilib, aholini qiynab kelayotgan muammo yechimini topdi. Elektr tarmoqlari yangilanib, transformator o‘rnatildi.
Hududdagi mana shunday o‘zgarish va yangilanishlarni jamoatchilikka tanishtirish va tajriba almashish maqsadida ko‘rgazmali seminar bo‘lib o‘tdi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari, mahalla va ovul fuqarolar yig‘inlari vakillari amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 24 maydagi “Aholining ichimlik suv ta’minoti va oqova suv xizmatlari bilan ta’minlanganlik darajasini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori asosida aholini toza va sifatli ichimlik suvi bilan ta’minlash, oqova suv xizmatlarini yaxshilash, suv ta’minoti og‘ir bo‘lgan mahallalarni to‘liq xatlovdan o‘tkazish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Shu jumladan, ushbu ovulda ham Toshkent shahridan keltirilgan texnikalar yordamida o‘nga yaqin yer osti suvlari uchun quduq burg‘ilash ishlari olib borilmoqda. Bu esa birinchi navbatda ijtimoiy soha ob’ektlari va tomorqa yerlarini suv bilan ta’minlash imkonini beradi.
Ovulda aholini ish bilan ta’minlashga e’tibor qaratilmoqda. Seminar ishtirokchilari intensiv usulda baliq yetishtiruvchi xo‘jalik faoliyati bilan tanishdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi A.Orinbayev madaniyat markazida ovul aholisi bilan uchrashdi.
Shu kuni nikohdan o‘tayotgan yoshlarga, maktab jamoasi va o‘quvchilarga sovg‘alar topshirildi. San’at ustalari ijrosidagi konsert dasturi namoyish etildi.

«Белтау»: современный облик окраины
Президент страны Шавкат Мирзиёев в феврале текущего года в рамках визита в Каракалпакстан ознакомился с ходом осуществляемой на местах созидательной работы, реализации крупных проектов.
По инициативе главы государства в сходе граждан самого отдаленного аула «Белтау» Тахтакупырского района были проведены широкомасштабные благоустроительные работы. В результате облик аула изменился.
В частности, на основе программы «Обод кишлок» в ауле, отдаленном от районного центра на 40 километров, были капитально отремонтированы здание схода граждан, культурный центр, врачебный пункт, учреждение дошкольного образования. Улучшилось обеспечение населения питьевой водой, дорожное покрытие. На канале Оржап построен пешеходный мост - таким образом решена проблема, давно беспокоившая население. Обновлены электросети, установлен трансформатор.
С целью ознакомления общественности с этими изменениями и обновлениями, а также обмена опытом был проведен показательный семинар для депутатов Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, представителей сходов граждан махалли и аула.
На основе постановления Президента нашей страны «О дополнительных мерах по повышению уровня обеспеченности населения питьевым водоснабжением и услугами канализации» от 24 мая текущего года осуществляется широкомасштабная работа по улучшению обеспечения населения республики чистой, качественной питьевой водой и услугами канализации, а также созданию достойных условий жизни и охране здоровья граждан путем расширения охвата питьевым водоснабжением и услугами канализации, инвентаризации и разделения на категории махаллей, питьевое водоснабжение которых находится в тяжелом состоянии. В частности, с помощью техники, привезенной из города Ташкента, в ауле проводятся работы по бурению около 10 колодцев для подземных вод. А это даст возможность в первую очередь обеспечить водой объекты социальной сферы и приусадебные участки.
В ауле уделяется внимание и обеспечению населения работой. Участники семинара ознакомились с деятельностью хозяйства, занимающегося разведением рыбы интенсивным методом.
В рамках семинара Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан А. Орынбаев встретился с населением аула в Доме культуры.
В этот день молодоженам, прошедшим регистрацию брака, коллективу школы и учащимся вручили подарки, состоялась концертная программа в исполнении мастеров искусств.