Beshariqda aholi muammolari o‘rganildi
Farg‘ona viloyati Beshariq tumanida vazirlik va idora rahbarlaridan iborat Respublika ishchi guruhi ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda yillar davomida yig‘ilib qolgan muammolarni yaqindan o‘rgandi. O‘rganish ishlari 4 ta sektor kesimida 62 ta mahallani qamrab oldi.
Ishchi guruh tomonidan ikkinchi sektordagi 9 mingdan ortiq xonadonlar to‘liq o‘rganildi. Bu jarayonda 3 ming 200 dan oshiq muammolar aniqlanib, 2 ming 350 tasi ijobiy hal etildi.
Xususan, “Pastki Yangiqo‘rg‘on” MFYda 3 mingdan oshiq aholi istiqomat qiladi. Mahallada kuz-qish mavsumi boshlanishi bilan elektr energiyasi ta’minoti izdan chiqishi odatiy hol edi. Bu muammoni bartaraf etish maqsadida 83 dona temir-beton tayanchlar o‘rnatilib 3,7 km tarmoq tortildi va yangi transformator o‘rnatildi. Natijada mahallaning elektr ta’minoti yaxshilandi.
“Adolat” MFYda esa ko‘p yillardan buyon kuzatilayotgan toza ichimlik suvi muammosi o‘z yechimini topib, xonadonlardagi jo‘mraklarda zilol suv oqa boshladi.
Respublika ishchi guruhi sa’y-harakati bilan ichki yo‘llarni ta’mirlash, aholiga suyultirilgan gaz ballonlari, ko‘mir yetkazish, tibbiy ko‘riklar tashkil etish, fuqarolarga kadastr hujjatlarini rasmiylashtirish, bank krediti olish, aliment to‘lovlarini undirishga ko‘maklashish, “Ayollar daftari”dagi xotin-qizlar muammolarini o‘rganish ishlari o‘zining amaliy natijasini bermoqda.

В Бешарыке изучены проблемы жителей
В Бешарыкском районе Ферганской области Республиканской рабочей группой из числа руководителей министерств и ведомств были изучены социально экономические проблемы 62 махаллей в разрезе 4 секторов.
Рабочая группа тщательно изучила более 9 тысяч домохозяйств второго сектора. Выявлено свыше 3 200 проблем, 2 350 из которых решены положительно. В частности, в сходе граждан махалли “Пастки Янгикурган” проживают более 3 тысяч жителей. С наступлением осенне-зимнего сезона возникли перебои в электроснабжении.
В целях устранения этой проблемы установили новый трансформатор и 83 железобетонных столба, проложили сеть протяженностью 3,7 км. В сходе граждан махалли “Адолат” решена проблема по обеспечению жителей чистой питьевой водой. Также решены вопросы, связанные с ремонтом внутренних дорог, передачей жителям баллонов со сжиженным газом, угля, организацией медицинских осмотров, оформлением кадастровых документов, получением банковского кредита, взысканием алиментов.