Yangi vazir sohani qanday isloh qiladi? – SSV Hay’at yig‘ilishi o‘tkazildi
Davlatimiz rahbarining Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosi yuzasidan Sog‘liqni saqlash vazirligi Hay’at yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishni sog‘liqni saqlash vaziri A.Inoyatov olib bordi.
– Rahbar kabinetda o‘tirishi, ishga kelib ketishi yoki qaysidir masala bilan yugurib yurishi mumkin, lekin tizimli muammoni hal qila olmasa yoki natija ko‘rsatmasa, bunday rahbarning kimga keragi bor?! Bu gap, avvalo, vazirlikning o‘ziga ham tegishli, – dedi vazir. – Vazirlik, hududiy boshqarmalar va tuman tibbiyot birlashmalari, ixtisoslashtirilgan markazlar, viloyat muassasalari rahbarlari ishni to‘g‘ri tashkil qilmaganliklari uchun bugun pastda ish ketmayapti. Har bir rahbar o‘zgarishni o‘zidan boshlashi kerak. O‘zini to‘g‘rilamasa, ishga yangicha yondashmasa, tashabbus va faollikni o‘zidan boshlamasa, bugun talab etilayotgan natijani ko‘rsata olmaydi.
Yig‘ilishda ta’kidlanishicha, Respublika ixtisoslashtirilgan markazlarining 1 ming 140 nafar mutaxassisini safarbar qilish orqali hududlarda jigar, qon-tomir, qorin, ko‘krak qafasi, transplantologiya, mikroxirurgiya, rekonstruktiv va plastik jarrohlik amaliyotlari keng joriy etiladi. Buyrak transplantatsiyasi amaliyoti joriy yildagi 300 tadan 500 taga, jigar transplantatsiyasi 20 tadan 50 taga oshiriladi. Hududlarda joriy yilda kamida 15 ming nafar bemorlarga yuqori texnologiyali amaliyotlarni qo‘llash bilan yordam berish rejalashtirilmoqda. Bunda, yurak tug‘ma nuqsonli bemorlarga 2500 ta okklyuder implantatsiyasi, 1700 ta laparoskopiya, 1600 ta endovaskulyar hamda shuntlash, stentlash, angiografiya va koronarografiya kabi amaliyotlar o‘tkaziladi.
Onalar va bolalar salomatligini muhofaza qilish bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqiladi. Bunda, tug‘uruq komplekslarini ta’mirlash, zarur uskunalar bilan jihozlash va tug‘uruq o‘rinlari sonini mavjud 11 mingtadan 15 mingtaga yoki 35 foizga ko‘paytirish ko‘zda tutiladi. 46 ta tumanlararo perinatal markazini jihozlashga 5,2 million dollar yo‘naltiriladi. Kelgusi yilda bolalarning ham aqliy, ham jismoniy, ratsional va sog‘lom rivojlanishi, ayollarda kamqonlik va tug‘ma nuqsonlarning oldini olish maqsadida bolalarni hamda o‘smir qiz va homilador ayollarni vitamin va dori vositalari bilan bepul ta’minlashga 145 milliard so‘m yo‘naltiriladi. Eshitish qobiliyati past bo‘lgan 250 nafar bolalarga koxlear implant o‘rnatiladi. Spinal mushak atrofiyasi bor 112 nafar bolani davolash uchun 120 milliard so‘mlik dori vositalari yetkazib beriladi.
Hay’at yig‘ilishida malaka toifasini berish, bu jarayonda inson omili aralashmaydigan, shaffof, uch bosqichli yangi tizim joriy etish borasida so‘z yuritildi. Ta’lim yo‘nalishidagi byurokratik to‘siqlarga barham berilishi ta’kidlandi.
Ya’ni metodik qo‘llanmalar, monografiyalar, uslubiy qo‘llanmalar, ilmiy ishlarga xulosalar berishni vazirlik tomonidan tasdiqlash tizimi bekor qilinib, barcha vakolatlar endilikda OTMlar va ixtisoslashtirilgan markazlar tomonidan amalga oshiriladi. Bundan tashqari, 2023 yil 1 apreldan boshlab, malaka toifasi olish bo‘yicha taqdim etiladigan hujjatlari Davlat xizmatlari markazlari orqali faqat elektron shaklda qabul qilish tartibi joriy etiladi. Malaka toifa sertifikatlari QR-kod qo‘yilgan holda elektron shaklda rasmiylashtiriladi. Keyingi yildan boshlab farmatsevtika va tibbiyot xodimlari faoliyatini bosqichma-bosqich litsenziyalashga o‘tiladi.
Oliy ta’lim muassasalarining o‘quv dasturlari AQSH, Koreya, Germaniya va Rossiya standartlari asosida qayta ko‘rib chiqiladi. Tibbiyotda yetakchi bo‘lgan xorijiy universitetlar darslik va ilmiy ishlari asosida o‘zbek va qoraqolpoq tillarida yangi avlod adabiyotlari yaratiladi. Talabalarni nazariy va amaliy bilim hamda ko‘nikmalarini baholash bo‘yicha ikki bosqichli yangi tizim joriy etiladi.
– 2022 yilda 1000 dan ortiq mahalla tibbiyot punktlari tashkil etilgan bo‘lsa, 2023 yilda yana 500 tasini tashkil etish topshirig‘ini oldik, – dedi A.Inoyatov. – Bundan tashqari, respublika bo‘yicha jami 30 ta oilaviy poliklinika, 110 ta oilaviy shifokor punktlari tashkil etilib, jami birlamchi tizim muassasalari soni 4200 taga yetkaziladi. Buning natijasida qo‘shimcha 2 million nafar aholiga birlamchi tibbiy xizmat yaqinlashtiriladi.
Shuningdek, vazir sohada hamon korrupsion holatlar uchrayotganini ta’kidlab, Yangi yilni tizimda “Korrupsiyaga qarshi kurash yili” deb e’lon qildi.
– Ko‘pchilikka ma’lum bo‘lgan korrupsiya urchigan bir qator yo‘nalishlar borki, birinchi navbatda ularga barham berishimiz kerak. Xususan, ishga joylashtirish, ayniqsa hamshiralarni, roddomlardagi “suyunchi puli”, “kesarcha kesish” uchun belgilangan stavkalar, order berishdagi tanish-bilishchilik kabi illatlar mavjudligini hamma biladi. Afsuski, shu ishlarni amalga oshirayotgan ayrim nopok shaxslar tufayli butun tizim sha’niga dog‘ tushmoqda. Yangi yilni tizimda “Korrupsiyaga qarshi kurash yili” deb e’lon qilamiz. Vazirlikning maxsus “Ishonch telefoni” tashkil etiladi. Shu bilan birga ishonch telefoni sifatida o‘zimning shaxsiy raqamimni ham kiritaman.

Состоялось заседание Коллегии Министерства здравоохранения по реализации первоочередных задач, обозначенных в Послании главы государства Олий Мажлису и народу Узбекистана. Заседание вел министр здравоохранения А.Иноятов.
– Руководитель может сидеть в кабинете, приходить на работу или заниматься каким-либо вопросом, но если он не может решить системную проблему или не показывает результатов, кому нужен такой руководитель?! Этот вопрос, в первую очередь, касается самого министерства, – отметил министр. – Из-за того, что руководители министерства, региональных управлений и районных медицинских объединений, специализированных центров, областных учреждений не организовали работу должным образом, на сегодняшний день в нижних звеньях не продвигается работа. Каждый руководитель должен начать изменения с себя. Если он не исправит себя, если не подойдет к работе по-новому, если не начнет проявлять инициативу и активность, он не сможет показать требуемый результат.
Как отмечалось на заседании, путем привлечения 1 140 специалистов республиканских специализированных центров в регионах будут широко внедрены операции на печени, сосудах, брюшной полости, грудной клетке, трансплантология, микрохирургия, реконструктивная и пластическая хирургия. Количество трансплантаций почек будет увеличено с нынешних 300 до 500, а трансплантаций печени – с 20 до 50. В этом году планируется помочь не менее 15 тысячам пациентов в регионах с применением высокотехнологичных процедур. При этом больным с врожденными пороками сердца будет выполнено 2500 имплантаций окклюдеров, 1700 лапароскопических, 1600 эндоваскулярных операций, а также операции по шунтированию, стентированию, ангиографии и коронарографии.
Будет разработана трехлетняя программа охраны здоровья матери и ребенка. При этом предусматривается ремонт родильных комплексов, оснащение их необходимым оборудованием и увеличение количества родильных мест с имеющихся 11 тысяч до 15 тысяч или на 35 процентов. На оснащение 46 межрайонных перинатальных центров будет выделено 5,2 миллиона долларов. В предстоящем году будет выделено 145 миллиардов сумов на безвозмездное обеспечение витаминами и лекарствами детей, девочек-подростков и беременных женщин в целях умственного и физического, рационального и здорового развития детей, профилактики анемии и врожденных пороков у женщин. 250 детям с нарушениями слуха будут установлены кохлеарные импланты. Для лечения 112 детей со спинальной мышечной атрофией будут доставлены лекарства на сумму 120 миллиардов сумов.
На заседании Коллегии речь шла о введении новой прозрачной трехступенчатой системы с исключением человеческого фактора. Было подчеркнуто, что в образовательном направлении должны быть устранены все бюрократические барьеры.
То есть будет упразднена система утверждения методических пособий, монографий, научных работ министерством, и все полномочия теперь перейдут к вузам и специализированным центрам. Кроме того, с 1 апреля 2023 года будет введен порядок приема документов, представляемых для получения квалификационной категории, через Центры государственных услуг только в электронной форме. Сертификаты о квалификационных категориях выдаются в электронном виде с QR-кодом. Начиная со следующего года деятельность фармацевтических и медицинских работников будет поэтапно лицензироваться.
Учебные программы высших учебных заведений будут пересмотрены на основе стандартов США, Кореи, Германии и России. На основе учебников и научных трудов ведущих зарубежных вузов в направлении медицины на узбекском и каракалпакском языках будет создано новое поколение учебников. Будет введена новая двухступенчатая система оценки теоретических и практических знаний и навыков студентов.
– В 2022 году создано более 1000 махаллинских врачебных пунктов, а в 2023 году нам поручили создать еще 500, – сказал А. Иноятов. – Кроме того, всего по республике будет создано 30 семейных поликлиник и 110 семейных врачебных пунктов с доведением общего количества учреждений первичного звена до 4200. В результате еще 2 миллиона жителей станут ближе к первичной медико-санитарной помощи.
Также министр подчеркнул, что в отрасли все еще существуют коррупционные ситуации и объявил новый год Годом борьбы с коррупцией в системе.
– Есть ряд ситуаций, при которых часто возникают случаи коррупции, и мы должны искоренить их в первую очередь. В частности, всем известны случаи проявления коррупции при трудоустройстве медицинских работников, особенно медсестер, поборы, такие как «суюнчи пули», введенные в роддомах, ставки за кесарево сечение, вымогательство при выдаче ордеров. К сожалению, вся система запятнана некоторыми недобросовестными людьми, которые совершают эти вещи. Мы объявляем новый год Годом борьбы с коррупцией в системе. Будет создан специальный «Телефон доверия» министерства. При этом среди номеров горячей линии я укажу также и свой личный номер, – отметил министр здравоохранения.