Prezident topshirig‘i amalda: Javpayada 400 dan ziyod oila yer egasiga aylandi
Farg‘ona viloyatining So‘x tumanidagi Javpaya va Qayroq massivlarida yerlarni o‘zlashtirish ishlari qizg‘in davom etmoqda.
Viloyat hokimi Xayrullo Bozorov Javpaya massivida qo‘shimcha o‘zlashtirilayotgan yangi yer maydonlarida tashkil etilgan intensiv o‘rikzorda bo‘lib, hudud aholisi va tuman faollari bilan muloqot qildi.
Prezidentimizning foydalanilmayotgan yerlarda irrigatsiya ishlarini bajarish va suvni tejovchi texnologiyalarni joriy qilish, kam suv talab qiladigan ekinlar ekish hisobiga o‘zlashtirish, bu yerlarni yoshlarga bo‘lib berish orqali ularni ish bilan, daromad bilan ta’minlash borasidagi topshiriqlaridan kelib chiqqan holda 2022 yil boshida o‘zlashtirishga kirishilgan Javpaya massivida jami 1000 gektarga yaqin yer foydalanishga kiritilmoqda.
Massivning yuqori qismida tog‘lar bag‘rida esa o‘rik bog‘i barpo etildi. Hozirgi kunda birinchi bosqichda 230 gektar yerga xorijdan keltirib ekilgan o‘rik ko‘chatlari kurtak otdi. Hududda tomchilab sug‘orish tizimi o‘rnatildi. Yangi o‘rikzor, 50 sotixdan lotlarga ajratilib, kooperatsiya usulida mahalliy aholiga, ishsiz yoshlarga ajratib berildi.
O‘rik qatorlari oralariga poliz ekinlari, oshqovoq, dukkakli ekinlar ekishga kirishilmoqda. Kelgusida shuningdek, farmatsevtika, parfyumeriya va oziq-ovqat sanoatida muhim hisoblangan za’faron yetishtirish yo‘lga qo‘yiladi. Yer egasiga aylangan mahalliy aholi vakillari bilan muloqot qilgan Farg‘ona viloyati hokimi Davlatimiz rahbarining e’tiborlari bilan So‘xda amalga oshirilayotgan bu ulkan ishlarning asosiy maqsadi – aholining bandligini ta’minlash, ishlash uchun xorijga bormasdan, o‘z uylarida yashab mehnat qilish imkoniyatiga hamda doimiy daromad manbaiga ega bo‘lishlariga ko‘maklashish ekanini qayd etdi.
Sekundiga 200 litr suv tortish quvvatiga ega 5 ta nasosdan iborat stansiya yordamida Qalacha arig‘idan 426 mm diametrli quvur bilan 5 kilometr tarmoq tortib, 223 metr balandlikka suv chiqarish ishlari yakunlandi. Bu maqsadda jami 21 milliard so‘m mablag‘ viloyat mahalliy byudjeti hisobidan yo‘naltirilgan. Viloyat hokimi ikkinchi nasos stansiyasi qurish ishlari ham boshlanganini ma’lum qilib, Javpayada suv ta’minoti bilan bog‘liq hech qanday masala qolmasligini ta’kidladi.

В Сохском районе на массивах Жавпая и Кайрок активно занимаются освоением земель.
Хоким Ферганской области Хайрулло Бозоров посетил интенсивные сады, заложенные на дополнительно осваиваемых землях массива Жавпая, побеседовал с населением и активистами района.
Исходя из поручений Президента по выполнению ирригационной работы на неиспользуемых землях и внедрению водосберегающих технологий, посадке культур, требующих мало воды, распределению земли среди молодежи для ее обеспечения работой, в начале прошлого года начали осваивать почти 1000 гектаров. В верхней части массива на предгорной территории заложили урюковый сад. На первом этапе на 230 гектарах посадили привезенные из-за рубежа саженцы урюка, внедрили капельное орошение. Заложенные сады разделили на лоты по 50 соток и выделили безработному населению.
Между рядами урюковых саженцев сажают бахчевые, бобовые культуры, тыкву. Планируется выращивать шафран, необходимый для фармацевтики, парфюмерной и продовольственной промышленности.
В беседе с представителями, ставшими собственниками земли, хоким Ферганской области отметил, что основной целью внимания, уделяемого главой государства проведению работы в Сохском районе, являются обеспечение занятости населения, создание возможности для работы на собственной земле, а не за рубежом и наличие источника дохода.
При помощи станции, состоящей из пяти насосов мощностью забора 200 литров в секунду, от арыка Калача протянули трубы, тем самым завершив работу по выводу воды на высоту 223 метра. На выполнение этой работы затратили 21 миллиард сумов из областного бюджета.