Prezidentimiz odamlarni hayotdan, bugungi kunidan rozi qilish har bir davlat idorasi vakilining burchi va majburiyati ekanini koʻp marta taʼkidlaydi.
Viloyatlarning tuman va shaharlari ixtisoslashuviga koʻra chuqur tahlil qilinib, 4 sektorga boʻlingan holda ish olib borilayotgani barcha darajadagi rahbarlarga masʼuliyat va ish yuritishda qulaylik yaratdi.
Sirdaryo viloyati davlat soliq boshqarmasi rahbari sektoriga Guliston hamda Mirzaobod tumanlari biriktirilgan. Sektorda aholining ijtimoiy himoyasi, obodonlashtirish va bunyodkorlik ishlarini olib borishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Mirzaobod tumanidagi “Obod qishloq” dasturiga kiritilgan “Nurafshon” va “Bahoriston” mahalla fuqarolar yigʻinlarida ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi.
“Haqiqat” mahalla fuqarolar yigʻinidagi 9-maktabgacha taʼlim muassasasi hududda bolalarni qamrab olish jihatidan ham, texnik holati jihatidan ham talabga javob bermasdi. Qolaversa, maskan “Obod qishloq” dasturiga ham kiritilmagan edi. Shunga qaramay, muassasada umumiy qiymati 4 milliard soʻmlikdan ortiq qurilish-taʼmirlash ishlari olib borildi. Bolalarning zamonaviy va koʻrkam ikki qavatli binoda taʼlim-tarbiya olishi uchun barcha sharoit yaratildi.
Hududdan oʻtuvchi xalqaro va mahalliy yoʻllarga bogʻlangan Tinchlik, Taraqqiyot, Navroʻz mahallalari koʻchalari taʼmirlandi. Yogʻingarchilikda loy, yozda chang-tuproq boʻlib, piyodalar va transport uchun noqulayliklar tugʻdiradigan yoʻllar endi yoʻq. Bu muammo bartaraf etilib, umumiy uzunligi 3,5 kilometrdan ortiq yoʻl taʼmirlandi.
Yangi avlod qishlogʻi aholisi bir necha yildan buyon toza ichimlik suvi taʼminotidan aziyat chekib kelayotgan edi.
– Suvni tashib ichardik. Bu muammo bilan tuman hokimligiga koʻp bordik, – deydi shu mahalla faollaridan biri N.Koʻchimov. – Natija boʻlavermagach, hududimiz boʻyicha sektor rahbari, viloyat davlat soliq boshqarmasi boshligʻi Joʻrabek Gʻoyibovga murojaat qildik. Murojaatimiz eʼtiborsiz qolmadi, muammo hal etildi.
Darhaqiqat, Yangi avlod qishlogʻi aholisining toza ichimlik suviga boʻlgan ehtiyojini qondirish maqsadida suv inshooti qayta taʼmirlandi.
Shuningdek, sektor vakillari tomonidan tumandagi ijtimoiy yordamga muhtoj oilalar roʻyxati shakllantirilib, turli bayramlar arafasida ularning holidan xabar olinishi taʼminlanyapti. Yaqinda sektor vakillari tomonidan kam taʼminlangan oilalarga uyma-uy kirilib, ularga kuz-qish mavsumi uchun oziq-ovqat mahsulotlari va qishki kiyim-bosh ulashildi.

Довольно ли население деятельностью секторов?
Президент нашей страны не раз утверждал, что решение проблем людей является обязанностью и долгом представителей каждого государственного органа.
Разделение районов и городов областей по специализации, проведение работ в 4 отдельных секторах возложило ответственность на руководителей всех уровней и создало удобства в ведении дел.
К сектору руководителя Государственного налогового управления Сырдарьинской области прикреплены Гулистанский и Мирзаабадский районы. В секторе особое внимание уделяется осуществлению социальной защиты населения, благоустройству и созиданию.
В махаллинских сходах граждан "Нурафшон" и "Бахористон" Мирзаабадского района, включенных в программу "Обод кишлок", проводится масштабная созидательная работа.
Дошкольное образовательное учреждение №9 схода граждан махалли "Хакикат" не отвечало требованиям по охвату детей и техническим требованиям. Более того, данное учреждение не было внесено в программу "Обод кишлок". Несмотря на это, в учреждении проведена ремонтно-строительная работа на общую сумму более 4 миллиардов сумов. Созданы все необходимые условия для воспитания и обучения детей в современном красивом двухэтажном здании.
Были отремонтированы улицы "Тинчлик", "Тараккиет" и "Навруз", прилегающие к местным и международным дорогам, проходящим по территории. Уже нет грязных и пыльных дорог, которые доставляли большие неудобства пешеходам и транспортным средствам. Эта проблема устранена, и дорога общей протяженностью более чем в 3,5 километра отремонтирована.
Вот уже несколько лет население села "Янги авлод" страдало от нехватки чистой питьевой воды.
– Мы носили воду для питья. Мы много раз обращались в районный хокимият с этим вопросом, – говорит один из активистов села Н.Кучимов. – Не достигнув положительного результата, мы обратились к начальнику сектора нашей территории, руководителю районного Государственного налогового управления Журабеку Гойибову. Наше обращение не осталось без внимания, и вопрос был решен.
Кстати, жители села теперь обеспечены чистой питьевой водой.
Также со стороны представителей сектора был сформирован список социально нуждающихся семей, проживающих в этом районе, и их регулярно навещают в преддверии разных праздников. Недавно представители сектора провели обход домов малообеспеченных семей и передали им продукты питания, а также одежду для осенне-зимнего сезона.
Одним словом, осуществляемая в последние годы созидательная работа способствует повышению благосостояния народа и укрепляет в нем веру в завтрашний день.