Prezidentimiz tashabbusi bilan keyingi yillarda mamlakatimizda “Inson qadri uchun” degan ustuvor tamoyil asosida davlat tomonidan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, ularning muammolarini bartaraf etish, turmush farovonligini yuksaltirish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Jumladan, Prezidentimizning 2021 yil 9 avgustdagi “Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning yangi tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarori asosida ana shu toifadagi ko‘plab bolalar yangi uy-joylar bilan ta’minlanmoqda. Ushbu hujjat ijrosi doirasida ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan, turar-joyga muhtoj sifatida ro‘yxatga olingan, 18 yoshga to‘lgan andijonlik Muhabbatxon Ismoilova hamda Azizbek Usmonov ham uy-joy bilan ta’minlandi.
Keng jamoatchilik vakillari, nuroniylar ishtirokida ularga Andijon tumani Saddatagi mahallasi hududida barpo etilgan yangi uylarning kaliti va sertifikatlari topshirildi.
– Bunday e’tibor va g‘amxo‘rlikdan boshim ko‘kka yetdi, – deydi quvonch yoshlarini yashira olmagan, yangi uy sohibasi Muhabbatxon Ismoilova. – Inson qadri ulug‘lanayotgan shu yurt farzandi ekanligimdan faxrlanaman. Nasib etsa, kelgusida o‘zim tanlagan sohaning malakali mutaxassisi bo‘lib, ushbu e’tibor va g‘amxo‘rlikka munosib bo‘lishga, O‘zbekistonimiz taraqqiyoti, xalqimiz turmush farovonligi yo‘lida astoydil mehnat qilaman.
Andijon viloyatining barcha tuman va shaharlarida mazkur yo‘nalishdagi ishlar reja asosida, tizimli davom ettirilmoqda.

Постановление Президента в действии: детям, выросшим без попечения родителей, предоставлено жилье
По инициативе Президента в нашей стране уделяется особое внимание вопросам государственной поддержки граждан, устранения их проблем, улучшения условий жизни на основе приоритета «Во имя чести и достоинства человека».
В частности, на основании постановления Президента «О мерах по внедрению новой системы государственной поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей» от 9 августа 2021 года юноши и девушки этой категории обеспечиваются новым жильем. В рамках реализации данного документа Мухаббатхон Исмоилова и Азизбек Усманов из Андижанской области, состоящие на учете в качестве нуждающихся в жилье и достигшие 18-летнего возраста, были обеспечены жилплощадью.
В присутствии представителей общественности и аксакалов им были вручены сертификаты и ключи от новых домов, построенных в махалле «Саддатаги» области.
– Я очень рада такому вниманию и заботе, – говорит новая хозяйка квартиры М.Исмоилова, не скрывая слезы радости. – Я горжусь тем, что являюсь гражданкой этой страны, где прославляется человеческое достоинство. В будущем я стану квалифицированным специалистом и буду служить на благо Узбекистана и благополучия нашего народа.