Buxoro viloyatida ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar qanday bormoqda, ularning samaracini odamlar oʻz hayotida sezyaptimi? Hali yechimini kutayotgan qanday muammolar mavjud? Bu Xalq deputatlari Romitan tuman kengashining sessiyasi muhokamasiga qoʻyilgan bosh masala boʻldi.
Unda tumanning ijtimoiy-iqtisodiy holatini oʻrgangan Respublika ishchi guruhi aʼzolari, Prezident Administratsiyasi, viloyat va tuman tashkilotlari vakillari, deputatlar, fuqarolarning oʻzini boshqarish organlari raislari va boshqalar ishtirok etdi.
Respublika ishchi guruhi tomonidan tumandagi 45 ta mahallada uyma-uy yurish hamda ijtimoiy va boshqa obyektlarni oʻrganish davomida jami 5 ming 896 ta muammo aniqlangan. Tahlillar koʻrsatishicha, ularning qariyb chorak qismi ichimlik suv masalasiga oid. Shuningdek, bandlik, gaz va elektr taʼminoti, tibbiy xizmatdagi kamchiliklar, ichki yoʻllar noobodligi odamlarni koʻproq bezovta qilmoqda.
– Ha, kamchiliklar talaygina va ogʻriqli, – dedi sessiyada Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati N.Sobirov. – Ular orasida oʻz vaqtida va ozgina eʼtibor qaratilsa hal boʻladigan masalalar ham bor. Ishchi guruh aralashuvi bilan 768 ta vakant ish oʻrni aniqlandi hamda 71 nafar ishsiz fuqaroning bandligi taʼminlandi, 495 nafar fuqaro vaqtinchalik haq toʻlanadigan jamoat ishlariga jalb etildi. Buxoro tibbiyot instituti professor-oʻqituvchilari va viloyat shifoxonalarining yetakchi mutaxassislari tomonidan tumanning chekka hududlarida chuqurlashtirilgan tibbiy koʻriklar oʻtkazildi. Natijada turli kasalliklarga chalingan 556 nafar bemor aniqlandi. Ularning 531 nafariga ambulator, 35 nafariga statsionar, 6 nafariga esa viloyat markazidagi shifoxonalarda davolanish uchun yoʻllanma berildi. 17 nafar pensioner va nogironga sihatgohda salomatligini tiklash imkoniyati yaratildi. Oʻrganishdan soʻng oʻtgan bir oy mobaynida muammolarning qariyb 80 foizi yechim topgan.
Ishchi guruh hal etilishini kutayotgan koʻplab masalalar mavjudligini aniqlagan. Masalan, ijtimoiy yordamga va uy-joyga muhtoj 62 ta oila bor. Shu bilan birga, umumtaʼlim va maktabgacha taʼlim muassasalarida ham muammolar uchraydi. Ayrim taʼlim muassasalari taʼmirtalab, ayniqsa, 9 ta umumtaʼlim maktabi sport zaliga ega emas. Shuningdek, tumandagi 21 ta mahalla fuqarolar yigʻini hududida maktabgacha taʼlim muassasasi yoʻq. Ahvoli nochor bogʻchalar ham anchagina. Qishloqlarda tibbiyot muassasalari jiddiy eʼtiborga muhtoj. Chunonchi, “Qoʻrgʻon” MFY hududidagi qishloq vrachlik punkti avariya holatida.
Tumandagi umumiy uzunligi 1 ming 786 kilometr ichki yoʻllarning 1 ming 250 kilometri taʼmirtalabligicha qolmoqda. Agar ishga jiddiyroq yondashilsa, kamchiliklarni bartaraf etish masalasida oʻzgarish qilish mumkin. Masalan, Respublika ishchi guruhi tashabbusi va tuman hokimligi saʼy-harakati bilan oʻn kun davomida Pulgʻoʻshak, Chortugʻ qishloqlaridagi 3,5 kilometrlik ichki yoʻllar tekislanib, shagʻal yotqizildi.
Sessiyada boshqa sohalardagi muammolar ham muhokama qilindi. Tuman hududida elektr uzatish tarmoqlaridagi 1000 dan ziyod eskirgan yogʻoch tayanchlar temir-beton tayanchlarga almashtirish xavfsizlik nuqtai nazaridan muhimligi, hudud aholisining atigi 32,7 foizi ichimlik suv bilan taʼminlangani, 4 ta suv saqlash minorasi ishchi holatini yoʻqotgani sabab yangidan qayta qurish lozimligi, buning ustiga suv quvurlarining 87,6 kilometri taʼmirtalab ekaniga eʼtibor qaratildi.
Tadbirda “Obod qishloq” dasturi ijrosi, koʻp qavatli uylar holati, qabristonlarda obodonlashtirish ishlaridagi kamchiliklar, tumanning olis hududlari – Gazli shahri va “Qizilravot” mahalla fuqarolar yigʻinini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishda yuz berayotgan muammolar ham muhokama qilindi.
Taʼkidlash kerakki, tilga olingan muammolar oʻquvchini tumanda ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda aytarli ish qilinmagan ekan, degan xulosaga undamasligi kerak. Hududda sezilarli oʻzgarishlar bor. Buni Romitanga kelgan kishi sezishi mumkin. Lekin, boshqa joylarda boʻlgani kabi hududda ham toʻplanib qolgan muammolar yetarli. Sessiyada taʼkidlanganidek, ularni yashirmaslik, xaspoʻshlamaslik, balki hal qilishga yangicha yondashish, yechimini topish lozim. Katta mablagʻ talab etilmaydigan masalalarni ular katta muammoga aylanmasidan oldin bartaraf etish, befarq boʻlmaslik, bu borada ayniqsa, tuman kengashi deputatlari, mahalla fuqarolari yigʻinlari, umuman, barcha faol boʻlishi kerak.
Tadbirda tuman hokimi B.Halimov va soha mutasaddilari yechimini kutayotgan masalalar yuzasidan oʻz takliflarini bildirdi.
Sessiyada oʻrganishlar davomida aniqlangan hamda maʼlum vaqt va mablagʻ talab etiladigan, xususan, ichimlik suvi, yoʻllarni taʼmirlash, taʼlim va tibbiyot muassasalari, shuningdek, boshqa sohalardagi oʻta dolzarb masalalar boʻyicha har bir sektorning “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqilishi taʼkidlandi. Unda hudud, viloyat va respublika miqyosida hal etiladigan ishlarning aniq muddati va moliyalashtirish manbalari koʻrsatiladi.
Respublika ishchi guruhi tomonidan aniqlangan masalalar barcha shahar va tumanlarda mahalliy kengashlar sessiyalarida muhokama qilindi.

Как протекают социально-экономические реформы в Бухарской области, ощущают ли люди их результаты? Какие есть проблемы, ожидающие своего решения? Эти главные вопросы вынесены на обсуждение сессии Рамитанского районного Кенгаша народных депутатов.
В ней приняли участие члены Республиканской рабочей группы, изучившие социально-экономическое положение в районе, представители Администрации Президента, областных и районных организаций, председатели органов самоуправления граждан и другие.
В ходе посещения Республиканской рабочей группой домов в 45 махаллях и изучения социальных и других объектов выявлено в общей сложности 5896 проблем. Как показывает анализ, почти четверть из них касается вопроса питьевой воды. Также население беспокоят вопросы газо- и электроснабжения, занятости, недостатки в медицинской службе, неблагоустроенность внутренних дорог.
- Действительно, недостатков много, - отметил на сессии депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Собиров. - Среди них есть вопросы, которые можно решить своевременно, уделив им немного внимания. Благодаря вмешательству рабочей группы выявлено 768 вакансий, обеспечена занятость 71 безработного гражданина, 495 граждан привлечены к временным оплачиваемым общественным работам. Профессорами-преподавателями и ведущими специалистами областных больниц на отдаленных территориях района проведены углубленные медицинские осмотры. В результате 531 больному даны направления на амбулаторное лечение, 35 - на стационарное, 6 - в больницы областного центра. Для 17 пенсионеров и инвалидов предоставлена возможность восстановить здоровье в санаториях. За истекший после изучения месяц решено почти 80 процентов проблем.
Рабочая группа выявила множество проблем, ожидающих своего решения. К примеру, есть 62 семьи, нуждающиеся в социальной помощи и жилье. Вместе с тем встречаются проблемы в общеобразовательных и дошкольных образовательных учреждениях. Некоторые из них нуждаются в ремонте, в 9 общеобразовательных школах нет спортивных залов. На территории 21 махалли нет дошкольных образовательных учреждений. Так, множество детских садов находятся на грани нищеты. В селах особого внимания требуют медицинские учреждения. Сельский врачебный пункт на территории махалли “Кургон” находится в аварийном состоянии.
В районе 1250 из 1786 километров внутренних дорог нуждаются в ремонте. Если подойти к делу с ответственностью, можно добиться устранения недостатков. К примеру, по инициативе Республиканкой рабочей группы с помощью районного хокиямията за 10 дней в селах Пулгушак и Чортуг выровнено и покрыто щебенкой 3,5 километра внутренних дорог.
На сессии также обсуждены проблемы в других сферах. С точки зрения безопасности необходимо заменить свыше 1000 устаревших деревянных опор линий электропередачи на железо-бетонные. Питьевой водой обеспечено лишь 32,7 процента населения региона, необходимо заменить 4 устаревшие водонапорные башни на новые, отремонтировать 87,6 километра водопровода.
На мероприятии также обсуждалась реализация программы “Обод кишлок”, состояние многоэтажных домов, недостатки в работе по благоустройству кладбищ, проблемы, возникающие в социально-экономическом развитии отдаленных территорий района, - города Газли и махалли “Кизилравот”.
Следует отметить, что упомянутые выше проблемы не должны наталкивать на мысль о том, что в социально-экономической жизни районов не выполнена никакая работа. В регионе есть ощутимые изменения. Вместе с тем здесь также достаточно накопившихся за долгие годы проблем. Как отмечалось на сессии, их не нужно таить, а следует подходить к ним по-новому, находить решения. Необходимо устранять проблемы, не требующие больших материальных затрат до того, как они перерастут в большие проблемы, не быть равнодушными, повысить активность депутатов районных кенгашей, активистов сходов граждан махаллей, всех граждан в целом.
На мероприятии хоким района Б.Халимов и ответственные работники различных сфер высказали свои предложения по ожидающим своего решения вопросам.
В ходе сессии разработана “дорожная карта” для каждого сектора по крайне актуальным вопросам, связанным с обеспечением питьевой водой, ремонтом дорог, образовательными и медицинскими учреждениями, а также другими сферами. Обозначены конкретные сроки и источники финансирования работы, которую необходимо осуществить в масштабе региона, области и страны.
Выявленные Республиканской рабочей группой вопросы обсуждены на сессиях местных кенгашей всех городов и районов.