Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Sanoat, qurilish va savdo masalalari qo‘mitasining yig‘ilishida jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarida ko‘tarilgan masalalar qay darajada hal etilayotgani yuzasidan Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligining axboroti eshitildi.
Ta’kidlanganidek, 2022 – 2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida xalq bilan ochiq muloqotning mexanizmlarini yanada takomillashtirish, davlat organlariga kelib tushgan murojaatlarni jamlovchi markazlashgan tizimni yaratgan holda ularni ko‘rib chiqish muddati va sifati ustidan raqamli nazorat o‘rnatish, aholining kundalik turmush tarziga bevosita ta’sir qiluvchi masalalar bo‘yicha murojaatlar tezkor va sifatli ko‘rib chiqilishini ta’minlash ko‘zda tutilgan.
Vazirlik axborotiga ko‘ra, aholi murojaatlari bilan ishlash, ularni qiynab kelayotgan muammolarni aniqlash va bartaraf etish hamda takroriy murojaatlar kelib tushishining oldini olish maqsadida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, vazirlikning yig‘ilishlarida murojaatlar bilan ishlash holati atroflicha muhokama qilib borilmoqda. Xalq qabulxonalari bilan doimiy hamkorlik yo‘lga qo‘yilib, barcha viloyatlarda soha tashkilotlarining bir nafardan mas’ul xodimi Xalq qabulxonasiga doimiy biriktirilgan. Murojaatlar soni oshgan hududlarga alohida e’tibor berilgan holda barcha viloyatlardagi Xalq qabulxonalari bilan hamkorlikda sayyor qabullar tashkil etilyapti. Shuningdek, tizim tashkilotlari tomonidan Xalq qabulxonalari bilan hamkorlikda seminarlar tashkil etish yo‘lga qo‘yilgan.
Hisobot davrida murojaatlarni ko‘rib chiqishda kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan Surxondaryo, Toshkent viloyatlari hamda Toshkent shahar qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi boshqarmasining mas’ul xodimlariga nisbatan qonunchilikda belgilangan javobgarlik choralari qo‘llanilgan.
Qayd etilganidek, Qonunchilik palatasi deputatlarining so‘rovlariga asosan bir qator muammolar ijobiy hal etilgan. Xususan, Mirobod tumanida istiqomat qilib kelayotgan fuqarolarning issiqlik ta’minoti bo‘yicha qilgan murojaati joyida o‘rganilib, ijobiy hal etilgan. Bundan tashqari, Oltiariq tumani “Yoshlik” MFY, Uchtepa ko‘chasi fuqarolarining ichimlik suvi bilan bog‘liq murojaati ham o‘z yechimini topdi. Ya’ni, bugungi kunda manzilli dastur asosida 1,5 km quvur yotqizish va bir dona suv inshooti qurish ishlari boshlab yuborilgan.
Qurilish va uy-joy kammunal xo‘jaligi vazirligi va tizim tashkilotlarida murojaatlarni o‘z vaqtida va sifatli ko‘rib chiqilishini ta’minlash, eng muhimi, mamlakatimizda kuz-qish mavsumini betalafot o‘tkazish maqsadida barcha choralar ko‘rilmoqda.
Deputatlar tomonidan vazirlikka aholi murojaatlari bo‘yicha yangicha tizimda ishlash, arxitektura va shaharsozlik, noqonuniy qurilishlarning oldini olish, qurilish sifatini nazorat qilish, ichimlik suvi ta’minoti va oqova suv chiqarib yuborish xizmatlarini yaxshilash bo‘yicha takliflar berildi.

Как решаются обращения граждан?
На заседании Комитета по вопросам промышленности, строительства и торговли Законодательной палаты Олий Мажлиса заслушана информация Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства касательно решения вопросов, затронутых в обращениях физических и юридических лиц.
Как отмечалось, в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы предусмотрено дальнейшее совершенствование механизмов открытого диалога с населением, создание централизованной системы обобщения обращений, поступающих в государственные органы, установление цифрового контроля за сроками и качеством их исполнения.
Согласно информации министерства, проводится системная работа с обращениями граждан, выявлению и устранению волнующих их проблем, предотвращению поступления повторных обращений.
В частности, налажено постоянное взаимодействие с Народными приемными, во всех областях к ним на постоянной основе прикреплен ответственный сотрудник профильных ведомств. В регионы с наибольшим количеством обращений организуются выездные приемы. Также системными организациями совместно с Народными приемными проведен ряд семинаров.
К ответственным работникам управлений строительства и жилищно-коммунального хозяйства Сурхандарьинской и Ташкентской областей, а также города Ташкента, допустившим недостатки в работе по рассмотрению обращений за отчетный период, были применены меры, предусмотренные законодательством.
Как отмечалось, на основе депутатских запросов Законодательной палаты положительно решен ряд проблем. В частности, обращение граждан Мирабадского района по вопросам обеспечения теплоэнергией, а также обращение жителей улицы Учтепа МСГ «Ёшлик» Алтыарыкского района касательно обеспечения питьевой водой. В настоящее время на основе адресной программы начаты работы по прокладке 1,5 километра трубопровода и строительству одного водохозяйственного сооружения.
Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства, системными организациями приняты необходимые меры по своевременному и качественному рассмотрению обращений, проведению осенне-зимнего сезона без перебоев.
Депутатами выдвинуты  предложения по новой системе работы с обращениями граждан, архитектуре и градостроительству, предотвращению незаконных построек, контролю качества строительства, улучшению питьевого водоснабжения и водоотведения.