Qorako‘lda “Yashil makon” umummilliy loyihasi
Qorako‘l tumani markazidagi amfiteatr atrofida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida keng jamoatchilik vakillari ishtirokida kuzgi ko‘chat ekish ishlari boshlab yuborildi.
Tadbirda tuman hokimi Xurshid Tohirov so‘zga chiqdi.
Azaldan ko‘chat ekib, bog‘ yaratish  xalqimizga xos ezgu amal ekani, shu bois mazkur xayrli ishlarda nuroniy otaxonu onaxonlar bosh-qosh bo‘lib, yoshlarni bunyodkorlik tadbirlarida faollik ko‘rsatishga undashi ta’kidlandi.
So‘zga chiqqan nuroniy otaxonlar ham “Yashil makon” umummilliy loyihasi tuman markazi va qishloqlarimizning yashillikka burkanishiga katta hissa qo‘shishini  uqtirdi.
Shundan so‘ng tadbir ishtirokchilari tomonidan ezgu niyatlar bilan 2000 tupdan ziyod shumtol, zarang, qayrag‘och, sadaqayrag‘och, yapon saforasi, katalpa va archa ko‘chatlari agrotexnik qoidalarga amal qilinib, suv va mahalliy o‘g‘it solingan holda o‘tqazildi.
Ma’lumot uchun: belgilangan rejaga asosan tumanda 2023 yil kuz mavsumida 606,7 ming dona manzarali, mevali daraxt va buta ko‘chatlari ekish nazarda tutilgan. Ushbu tadbirlarni muvofiqlashtirish uchun tuman hokimligida alohida shtab tashkil qilingan.

Общенациональный проект “Яшил макон” в Каракульском районе
Вокруг амфитеатра в центре Каракульского района в рамках общенационального проекта «Яшил макон» начались работы по осенней посадке саженцев с участием представителей широкой общественности.
Как отметил хоким района Хуршид Тохиров, посадка саженцев и создание садов издревле считались у нашего народа благим делом. И поэтому наши ветераны, принимая активное участие в посадке саженцев, показывают пример молодежи.
Выступившие на мероприятии подчеркнули, что общенациональный проект «Яшил макон» превратит районные центры и села в зеленые пространства.
Участники мероприятия с соблюдением всех агротехнических мер посадили более 2000 саженцев ясеня, клена, японской софоры, карагача, арчи и катальпы, полили их и внесли удобрения.
На основе  намеченных планов в районе  осенью 2023 года предусмотрено высадить 606,7 тысячи декоративных и фруктовых деревьев и кустарников. Для согласования этих мероприятий в хокимияте района был создан штаб.